Az egészségügyi szakértő
szerint Kásler Miklós egy korábbi orvosbáró, aki
“ezeket az intézkedéseket volt képes
Kunetz Zsombor az ATV Egyenes Beszéd című műsorában beszélt arról a miniszteri intézkedésről, aminek értelmében a kórházak országszerte felkészülnek a koronavírus-járvány miatti tömeges megbetegedésekre, április 19-ig országosan 32 900, azaz a kórházi ágyak 50 százalékát kell szabaddá tenniük az intézményeknek, majd ez a szám később 60 százalékra kúszik fel. Ez utóbbi esetben már 39 500 ágyról beszélünk majd, ezeket a koronavírusos betegek ápolására kell biztosítani szükség esetén.
A koronavírusról tájékoztató oldalon megyénkénti adatokat is közöltek, hol mennyi ágyról van szó, április 19-ig a legtöbb kórházi ágyat, 8344-et Budapesten, majd Borsod-Abaúj-Zemplén (2249) és Hajdú-Bihar (1717) megyében, a legkevesebbet, 675-öt Tolna megyében kell szabaddá tenni. A következő ütemben, amikor már az ágyak 60 százaléka lesz szabad, ez Budapesten 10 013, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2698, Hajdú-Bihar megyében 2060, míg Tolna megyében 810 ágyat jelent.
Kunetz az ATV-ben azt mondta, az ágyfelszabadítás azt eredményezi, hogy sok olyan beteget küldenek haza az intézmények, akikkel családjuk egyszerűen nem tud mit kezdeni, mert nincsenek felkészülve a gondozására. Szerinte ez oda vezethet, hogy
mire lecseng a járvány, több áldozata lehet a minisztérium utasításának, mint magának a koronavírusnak.
Az egészségügyi szakértő kiemelte, a kórházaknak vannak úgynevezett aktív és krónikus ágyaik, az aktív ágyak általában olyan osztályokhoz tartoznak, mint a sebészet vagy a nőgyógyászat, a krónikus ágyakon viszont olyan betegeket látnak el, akik hosszabb rehabilitációra, ápolásra szorulnak. Szerinte aktív ágyak tekintetében Magyarország jól áll, ráadásul mivel az utóbbi időben lecsökkent a betegforgalom, itt nem jelentene nagy gondot az ágyak egy részének felszabadítása.
A probléma inkább a krónikus ágyak esetében látható: ebből ugyanis eleve kevesebb van.
Szóba került Kásler Miklós miniszter is, Kunetz szerint a tárcavezető egy egykori orvosbáró, aki “ezeket az intézkedéseket volt képes meghozni”.
Kunetz szerint Orbán hiába állította azt, hogy az egészségügyi védekezésre felülről nyitott kassza áll rendelkezésre, mégsem látni, hogy a járvány kezdete óta elkezdett volna dőlni a pénz az ágazatba. Kunetz szerint a beígért egyszeri juttatás a dolgozóknak nem jelent valódi segítséget, hiszen a kórházaknak és az orvosoknak, ápolóknak most lenne szükségük hatékony védőfelszerelésre és tesztekre, ezeket viszont a szakértő szerint nem kapják meg.