Torma András jelezte , a jelentkezések csökkenése mögött több ok is áll.
Az egyik a demográfiai hullámvölgy, tehát hogy az elmúlt időben évről évre egyre csökken az érettségiző fiatalok száma. A Miskolci Egyetem ennek ellenére az utóbbi években növelni tudta hallgatói létszámát, ami valóságos csoda volt, fogalmazott a rektor.
Az idei nagyarányú csökkenésnek azonban minden bizonnyal az a magyarázata, hogy ezúttal minden jelentkezőnek kötelező legalább egy tantárgyból emelt szintű érettségit tenni. És mivel ez a fajta vizsga jóval nehezebb a középszintű érettséginél, kevesebben vállalták be.
– Tavaly még azok is úgymond besurrantak az egyetemre, akik több évvel ezelőtt érettségiztek, mert tudták, hogy az idén már magasabbak lesznek a követelmények. Ha még a nyelvvizsgát is kötelezővé tették volna a felsőfokú jelentkezéshez, mint ahogy azt tervezték, az a vidéki egyetemek számára katasztrófát jelentett volna. Ebből is látszik, hogy egy-egy kormányzati intézkedés menynyire befolyásolja a fiatalok továbbtanulását – jegyezte meg Torma András.
Alacsonyabb pontszám
Érdekesség, hogy miközben a Miskolci Egyetemre jelentkezők összlétszáma csökkent, az Állam- és Jogtudományi Karra, valamint a Bölcsészettudományi Karra az idén többen szeretnének bejutni, mint tavaly. A rektor ezt azzal magyarázza, hogy a miskolci jogi kar 80 állami ösztöndíjas helyet kapott, és a bejutáshoz már nem kell 440 vagy 460 pont, mint korábban, hanem 350 pont is elég.
A Bölcsészettudományi Kar sikere pedig azzal magyarázható, hogy a kormány szándéka a tanárképzés megerősítése, valamint az, hogy a kar olyan új szakokat tudott indítani, amire van érdeklődés.
– A kar jó úton jár, hiszen alkalmazkodni kell a fiatalok tanulási igényeihez. Összességében véve nagyon fáj az a 21 százalék, de ha az első helyes jelentkezők számát nézem, nincs veszélyben az intézmény működése. Azt is figyelembe kell venni, hogy Észak-Magyarországon, hátrányos helyzetű régióban élünk – fűzte hozzá a rektor.
boon.hu infó