Csánky Esztertől, a miskolci
járványkórházat vezető tüdőgyógyásztól megtudtuk, ugyan új vírussal állnak szemben, mégsem ismeretlen a miskolci orvosok előtt ez a szituáció, hiszen októbertől egészen májusig tart náluk az a „szezon”, amikor a különböző légúti fertőzések miatt dömpingszerűen
érkeznek hozzájuk a válságos állapotba sodródott krónikus betegek, akik esetében nem az a lényeg, épp melyik típusú vírus döntötte le a lábukról őket hanem, hogy azonnal kórházi segítségre szorulnak. Mint mondta:
Összeszokott csapattal dolgozom, már egy pillantásból is értjük egymást. Érezzük a felelősséget, rajtunk a világ szeme, kihívásként tekintünk a járványra. Ha jól vizsgázunk, az mindannyiunk sikerélménye lesz, ez adja a hajtóerőt. Bízom benne, hogy a világon végig söprő járvány uralható lesz, annak ellenére, hogy a koronavírus mellett a „félelem vírussal” is meg kell küzdenünk. Egyelőre minden esély megvan arra, hogy mi magyarok példát mutassunk és kevesebb veszteséggel zárjuk ezt a korszakot, mint számos más európai ország. Egyébként gyakran látunk olyan betegeket, akinek olyan kórokozó okozta a tüdőgyulladását, amire nehéz célzott gyógyszert találni, ennek ellenére ilyenkor is gyakran sikerrel próbálkozunk kezeléssel, most is ezt tesszük a korábbi tapasztalatainkra támaszkodva
– magyarázta portálunknak a szakember. Csánky Eszter kifejtette, az átlagos koronavírus csak náthát okoz és nem súlyos betegséget, most viszont egy megvadultabb, agresszívebb változatával kínlódik a világ, amely idővel megszelídülhet és megtanulhatunk majd együtt élni vele. A főorvosnő azt is elárulta, az EMMI által kiadott kézikönyvből és egy kínai összefoglaló tanulmányból is merítenek ismereteket. Hangsúlyozta, egyelőre nincs hivatalos gyógyszer, de számos próbálkozás és kísérlet zajlik világszerte. Leszögezte, a tudomány jelenlegi állása szerint sem a BCG-oltás, sem a vitaminok nem tekinthetők a koronavírus ellenszerének.
A VITAMINHIÁNYOS SZERVEZET SÉRÜLÉKENYEBB
A C -vitaminnak nagyon sok jótékony hatása van. Az egyik legerősebb gyökfogó, azokat a káros gyököket, amelyek rombolhatják szervezetünket összegyűjti és hatástalanítja, emellett számos anyagcsere folyamatban is résztvesz. A D-vitamin nagyon érdekes molekula, évtizedek óta tudjuk, hormonális hatásai is vannak és a csont anyagcseréjében is nélkülözhetetlen szerepet játszik – minderről Csánky Eszter tüdőgyógyász beszélt. Hozzátette:
Télen szükségünk lehet vitaminpótlásra, de nyáron az egészséges életmód esetén szerintem nincs. Ha kiürülnek a D-vitamin raktárak, akkor nyilván sérülékenyebbé válik a szervezet és csökken a vírusokkal szembeni ellenállóképesség is
– hangsúlyozta a tüdőgyógyász, ugyanakkor leszögezte a vitamindús táplálkozásnak és a megfelelő életmódnak a betegségek megelőzésében van fontos szerepe, majd hozzátette, hogy a rendszeres és alapos szellőztetés legalább olyan fontos a megelőzés szempontjából, mint a gyakori kézmosás.
Csánky Eszter, a miskolci járványkórház vezető tüdőgyógyásza. Fotó: minap.hu
Kínában egyébként nagy dózisú C-vitamin infúziót is adtak kísérleti jelleggel több fertőzöttnek, ám a magyar protokoll ezt nem tartalmazza, mint, ahogy a szteroidot sem, ám az akut légzőszervi problémák esetében minden egyes betegnél külön mérlegelik a legideálisabb terápiás lehetőségeket.
„ÚGY VISELKEDIK, MINT A TÖBBI LÉGÚTI FERTŐZÉS”
Csánky Eszter, a miskolci járványkórház vezető tüdőgyógyásza elmondta azt is, hogy ennek a vírusnak még nem ismerjük a célzott gyógyszerét, de nagyon sok szempontból úgy viselkedik, mint a többi légúti megbetegedés.
Arra fix szabályrendszerünk van, hogy ilyen esetben milyen gyógyszereket kell adni, ide tartoznak a hörgőtágítók is és még sok egyéb kiegészítő kezelés. Gyakran megtörténik, hogy a vírusos fertőzésre még bakteriális fertőzés is rárakódik, ilyenkor antibiotikumot is kell adni
– sorolta a szakember. Kiemelte: a hazánkban rendelkezésre álló kloroquin tartalmú maláriaellenes szereket is jól ismerik és számos esetben alkalmazták már korábban más betegségeknél is.
A kórházba kerülő idősebb, súlyos alapbetegségekben szenvedő betegek gyakran kerülhetnek kritikus állapotba, ezért mindenkinél egyénileg kell mérlegelni az ellátást, figyelembe véve az ajánlásokat
– magyarázta Csánky Eszter. A járvány elleni védekezés jegyében történő kórházi kapacitás átalakításokról, a felkészülés folyamatáról szóló hírek kapcsán azt gondolnánk, hogy mindössze a megfelelő számú lélegeztetőgép és intenzív ágy a speciális ellátás tárgyi háttere, ám ettől sokkal szerteágazóbb, több területet is érintő kérdésről van szó.