Tisztelt Veres Pál!
Köszönettel vettem folyó év április 16-án kelt, és 22-én kézbesített 303612- 1/2020. sz. tájékoztató levelét. Ez elképesztő tempó a hivatala és a lakásom közötti 500 méternyi távolság leküzdéséhez.
Mindazonáltal nem igazán értem, miért is kellett összemosni az Európa tér számos „betegségét” egy tűzoltási felvonulási területen folytatott szabálytalan parkolás kezelésével. Nincs összefüggés a tér kivitelezési hibái és gondozatlansága, elhanyagoltsága, valamint a Miskolci Önkormányzati Rendészet (Miőr) kritikán aluli teljesítménye, tehetetlensége, valamint diszkriminatív eljárása között. Hacsak nem az a levél célja, hogy elkenje a felelősséget. Tájékoztatom, hogy a városban még számos más középmagas épület van, és hogy számos ilyen középmagas épület előtt az 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet 65. szakasz (1) bek. szerint tűzoltási felvonulási területet és utat kell biztosítani. Örvendetes lenne, ha végre több hónap és tucatnyi levél után sikerülne megértetnem Önnel, hogy nem az én vesszőparipám, nem az én rögeszmém, hogy ezeken a területeken rendet kellene tartani, hanem jogszabályi előírás! Ugyanezen szakasz (4) bekezdése szerint „Tűzoltási felvonulási terület és út lezárásának módját a tűzvédelmi hatósággal kell egyeztetni.” Tájékoztatom továbbá, hogy a 66. szakasz (3) bek. szerint „A tűzoltási felvonulási területen, valamint a tűzoltói vízszerzési helyeken gépjárműparkolót kialakítani nem lehet.
Ezeken a helyeken a parkolási tilalmat táblával és – a tűzvédelmi hatóság előírása esetén – útburkolati jellel jelölni kell.” Tájékoztatom arról is, hogy ez a bizonyos kötelezően kialakítandó tűzoltási felvonulási terület és út csak közterületen, az Európa téren alakítható ki, amelynek tulajdonosa Miskolc MJV, így fenti feltételek teljesítéséről is Miskolc MJV Önkormányzatának kell(ene) gondoskodnia. Ez nem polgármesteri kegy gyakorlása, nem is anyagi forrás kérdése, nem tehető függvényévé semmilyen polgármesteri vizsgálódásnak. Talán megfontolandó lenne jogi segítségért folyamodnia a tisztánlátás kedvéért. Tájékoztatom arról is, mint Miskolcon élő és a várost alaposan ismerő, a városban nyitott szemmel közlekedő polgár, hogy fentebb említett számos középmagas épület előtt kialakított számos tűzoltási felvonulási területen ugyanolyan szabálysértő parkolás folyik, mint az Európa téren, és ez a tűz esetén akár áldozatokat, emberéleteket követelő felelőtlen tevékenység aztán végképp nem hozható összefüggésbe az Európa tér „több szakterületet” igénylő, „több szintű” összetett megoldásával.
A valós helyzettel kapcsolatos tájékozottsági deficitjét pótlandó megosztom Önnel az alábbi képet, amelyen látható, milyen hatástalan a felkérése a Miőr rendszeres ellenőrzésére vonatkozóan. A felvétel 2020. április 20-án készült. Tájékoztatom továbbá, hogy a téren a Művészetek Háza oldalára felszerelt kamera már hosszú ideje nem üzemképes. Tájékoztatom, hogy ez a képen látható jármű lehetetlenné teszi tűzoltó gépkocsik, például az oltást és mentést lehetővé tévő létráskocsi behajtását az épület elé. Ez nem hipotézis, szemtanúja voltam, fényképsorozatom van, amint a tűzoltóság itt szerencsétlenkedett, tolatgatott 3 irányító segítségével, amíg végül akadályozó jármű nélkül is csak 4-5 perc alatt tudott befordulni. Ami alig több, mint amennyi idő alatt a tűzoltóság kiér az Európa térig.
Hogy végképp a kukába vágjuk ezt a több szintű több szakterületet igénylő nevetséges kifogást, tájékoztatom, mi folyik egy másik, sokkal több lakást és lakót érintő tűzoltási felvonulási területen a miskolci Középszer utcában. Nem hinném, hogy akad miskolci polgár, aki ne hallott volna az avasi paneltűz néven elhíresült tragédiáról, amelyben egy anya és két gyermeke vesztette életét. A vizsgálati jelentés számos hiányosságot, problémát tárt fel, és súlyos megállapításokat tartalmaz az épület, valamint a tűzcsapok megközelíthetősége vonatkozásában a képeken láthatóhoz hasonlóan szabálytalanul parkoló gépkocsik miatt. Nos, miután tisztáztuk, hogy ez az a probléma nem is olyan összetett, nem is kíván oly sok szakterületet és önkormányzati céget, szorítkozzunk arra az egyre, amelyiknek dedikált hatásköre lenne az önkormányzati területeken a rend fenntartása, és ez nem más, mint a Miskolci Önkormányzati Rendészet. Tudja, ez az a cég, amelyik közel 1 milliárdot emészt fel a város költségvetéséből, kétezerszer (2000x) annyit, amennyit Ön az idei költségvetésben a város kerékpárútjainak fenntartására előirányzott. Ez az a rendészet, amelyiknek évek óta hiányzik a beszámolója a honlapjukról, és az önkormányzati honlapról is. Tájékoztatom, hogy a Miőr utolsó elérhető, 2017. évi beszámolójában 4086 „Gépjárművezető távollétében kiszabott helyszíni bírság” szerepel. Meglehet, a közgyűlés zöme ezzel elégedett, de csekély matematikai tudással kiszámítható, hogy ez napi szinten 11, éves szinten egy főre 25, a 160 fős állományra szétosztva naponta és fejenként 0.07, azaz hét század helyszíni bírság. Ennek reciprokát véve kapjuk a megdöbbentő tizennégyes (14) értéket, ami azt jelenti, hogy egy rendész két héten át talpal városszerte, míg nagy nehezen rálel egyetlen szabálytalanul parkoló járműre. Legyünk nagyvonalúak, egyesek szabadságon vannak, mások betegek, ismét mások adminisztratív vagy vezetői (vajh miféle vezetői?) feladatokat látnak el, legyen hát egyheti „kemény munka” „eredménye” egyetlen vézna szabálysértés lefülelése. Mondja, tisztelt Veres Úr, Ön szerint ez reális érték?
Ez megér Miskolc városának évi 1 milliárd forintot? Ez olyan gigantikus szám, hogy a nagy-Miskolc programba is bevették az alábbi elképesztő ostobaságot: „hatékonyabbá és határozottabbá kell tenni a városi rendészet munkáját: a békés átlagemberek és parkolási szabálysértések helyett a figyelmüket a valódi bűnözésre fordítsák”? Legutóbb arról tájékoztatott, hogy a diszkriminatív bírságolási gyakorlatot Ön is bátorítja, hisz míg egyeseket, például a költözködő lakókat a Miőr azonnal és kegyetlenül megbüntet, másokkal maga a polgármester ül le többször tárgyalni, sőt utána bírság helyett potya parkoló a „büntetésük”.
Tájékoztatom arról is, maga a rendészet ad tippeket baráti járműveknek, hogyan parkoljanak, ha kifogást akarnak biztosítani a rendészetnek, miért ne intézkedjen. Tudja, tisztelt Veres Úr, a tűz nem válogat, nem fog kialudni vagy elmenekülni, csak mert „baráti” jármű gátolja a tűzoltók munkáját. Tisztelettel kérem tehát, most már sokadik alkalommal, ne húzza az időt, haladéktalanul intézkedjen a katasztrófavédelemmel egyeztetve az útzár visszaállításáról. Ha van évi egy milliárd operettsereg, bérsétálók fenntartására, akkor erre sem lesz lehetetlen a forrást megtalálni, higgyen nekem, ne adja fel, keresse keményen, és rálel. Remélem, nem kell a WHO, a pápa, az ENSZ főtitkára, esetleg a televízió közreműködése, hogy ezt a semmiséget végre megoldja. Lennének fontosabb feladatai, és én sem repesek az örömtől, hogy ilyenekre kell pazarolnom az időmet. Legfőbb ideje lenne például átvilágítania a Miőr tevékenységét, és meghozni a személyi döntéseket, mert a jelenlegi vezetés felduzzasztott létszámmal és költségvetéssel sem képes ellátni a feladatát. A bűnözők üldözését meg bízza csak a rendőrségre, a közterület-felügyeletet annak idején nem azért hozták létre, hogy a rendőrség helyett üldözze a gyilkosokat és drogdílereket, épp ellenkezőleg, hogy a rendőrség válláról levegyen bizonyos terheket, és ellenőrizze, ki nem szedi fel a kutyája ürülékét közterületeken. Legfőbb ideje lenne, hogy a város vezetése „méltó” helyére tegye a kameramániás életmentős bűnöző üldözéses téveszmés rendészetet. Miskolc, 2020. április 23.
Üdvözlettel: Dr. Gáti Attila