Míg máshol kivárnak, Baranya megye második legnagyobb városában már döntött arról a polgármester, miből fedezné a veszélyhelyzet okozta bevételkieséseket. Az elvonások fő áldozatai a nem köteles feladatok, azaz a sport, a civil szervezetek és a kultúra. Kisebb felújítások is elmaradhatnak, de a nagy beruházásokhoz akár hitelt is felvesz az ökormányzat.
A napokban jelent meg Komló város honlapján, hogy a polgármester 280 millió forint értékben függeszt fel költségvetési kiadásokat. A tételek sora hosszú.
Átmenetileg elvesznek például 8 millió forintot a képviselői keretből, 3 milliót a zöldterületek kezelésére szánt összegből, a temető üzemeltetéséből 1 milliót, a színháztól 3, a könyvtártól és múzeumtól 1 millió forintot, de nem kapja meg a 37 milliós támogatást az NBI-es férfi kézilabda csapat sem, és a civil szervezetektől is elvonnak 8 millió forintot.
A felfüggesztés feloldásáról a szeptemberi adóbevételek ismeretében dönt majd a testület, ekkor módosíthatják a költségvetési rendeletet is. Addig viszont ezekkel az összegekkel nem számolhatnak az érintett intézmények, szervezetek.
Felkerestük a város polgármesterét, Polics Józsefet (Fidesz), hogy tájékoztatást kérjünk a megszorító intézkedésekkel kapcsolatban. Érdeklődtünk, miért pont ezek a területek lettek kiválasztva, és ki döntött az ügyben.
Polics József elmondta, jelen helyzetben neki kellett meghozni a döntést azzal a felelőséggel, ami ezzel jár. “A felfüggesztésre, zárolásra javasolt tételek sorát első sorban az önkormányzat szempontjából nem köteles feladatok sorából választottam ki, de a döntés előtt széles körű egyeztetést tartottam. Meghallgattam mindenkinek a véleményét, javaslatokat, ötleteket a kezelésre nem nagyon kaptam. Ezt tartottam végül elfogadhatónak, hogy egyáltalán ezt a nehéz helyzetet valamilyen formában kezeljük. Itt most az egyénnek, a családnak, a közösségnek, az országnak önmérsékletet és áldozatot kell vállalnia” – magyarázta a polgármester.
Az állam nem segít, cserébe elvesz
Úgy tűnik, az áldozatot hozók közül egyelőre kimarad az állam, onnan ugyanis egyetlen forint sem érkezett eddig a veszélyhelyzet kezelésére a városba, miközben az önkormányzat saját forrából már közel 10 millió forintot költött védekezéshez kapcsolódó eszközökre, anyagokra és szolgáltatásokra.
“Jogszabály írja elő, hogy ilyen helyzetben naplót kell vezetnünk a védekezéshez kapcsolódó költségek leírásával. Ezt a kollegák az előírások szerint az én hitelesítésemmel végzik. Április 30-ra kell leadnunk a Belügyminisztérium felé az eddig védekezésre fordított költségek részletezését, illetve a becsült, várható költségeket is. A Belügyminisztérium fogja felmérni, hogy országos szinten az önkormányzatoknál milyen plusz kiadások jelentkeztek, és ezek támogatására, a támogatás módjára fog javaslatot tenni. Ebből adódik, hogy ezeknek a költségeknek a megtérítésére eddig nem került még sor” – mutatott rá Polics József.
Támogatás tehát egyelőre nem érkezett, a gépjárműadó maradékának elvonásával, valamint a várható adóbevétel kieséssel – amit a vállalkozások leállása és a munkanélküliség növekedése okozhat a hiányos gazdasági mentőcsomag miatt – a kormány további terhet ró a városra.https://orszagszerte.atlatszo.hu/tobb-szazmillios-elvonassal-es-megszoritasokkal-valaszolnak-komlon-a-veszelyhelyzetre/?fbclid=IwAR0M-ZU866KAbalCZgZwCF78eq2ryL4fAvDMCCOw4leEAf7lKpNivL6VTPo