Milyen alapon kötelez
minket a miniszter arra, hogy adjunk maszkot az embereknek, amikor semmilyen védőfelszerelést nem kaptunk a kormánytól? Amit kaptunk azt az önkormányzat adta a dolgozóknak. Örülnénk, ha a kormány nem raktárakban tartaná, meg külföldre osztogatná ezeket, hanem végre az egészségügyi dolgozóknak adná
– mondta az egyik szakrendelő vezetője.
Több helyen pedig saját költségen szerezték be ezeket, úgy, hogy plusz forrást erre nem biztosított a kormányzat. Több vezető azt mondta, hogy ezek egyáltalán nem olcsó dolgok, egyetlen, megfelelő minőségű komplett védőruházat 30-40 ezer forintba kerül.
De a háziorvosok is nagyon kevés maszkot kaptak, és érintésmentes lázmérője sincs mindenkinek, ezt egyébként manapság nem könnyű beszerezni, az elmondások alapján hetekbe is telhet, míg valaki hozzájut.
A levél szerint az elektív (tervezhető, ütemezett) műtétek előtt koronavírus-tesztet kell végezni a betegeken, de az általunk megkérdezett intézményi vezetők szerint más esetben is szükség volna erre, hiszen akár egy szájsebészeti vagy fül-orr-gégészeti vizsgálat is fokozott kockázattal jár, az orvosok és ápolók számára ilyenkor is magas a megfertőződés kockázata. De például a szakrendelőkben nincs pénz olyan védőfelszerelésre, ami megfelelő védelmet nyújtana.
A koronavírus-járvány miatt egészségügyi maszkot viselő háziorvos fogadja a betegek telefonhívását miskolci rendelőjében 2020. március 24-én
A 65 évnél idősebb egészségügyi dolgozók továbbra is eldönthetik, hogy munkába állnak-e, vállalva a megfertőződés kockázatát. Eddig ezt – érthető módon – nem mindenki vállalta, de persze sokan munkában maradtak.
A megkérdezettek szerint ha pár hét alatt megnő a betegszám, akkor az intézményeknek az lehet az érdeke, hogy visszajöjjenek az idősebb orvosok és ápolók, de egy részük ezután sem valószínű, hogy visszaáll.
Sok beavatkozás maradhatott el
Az ellátás újraindítása szakmailag indokolt, mert nagyon sok beavatkozás maradhatott el, ez pedig sokaknál állapotromlással járhatott – mondta Rékassy Balázs orvos, egészségügyi szakközgazdász. Szerinte is érthetetlen, hogy miért a hét utolsó munkanapjának végén adják ki azokat a rendelkezéseket, amelyek alapján a következő munkanap elején már mindenkinek készen kell állnia az ellátás új rendjére.
Azt mondja, fokozatosabb nyitásra lenne szükség, és az egész folyamatot jobban elő kellett volna készíteni. Rékassy szerint most is kihagytak több fontos szakmai szervezetet az egyeztetésekből, és az intézmények működését is jobban össze kellene hangolni. Bizonytalan, hogy ha szükség van rá, akkor a koronavírus-teszteket ki fogja megszervezni, és ki fogja kifizetni, valamint, hogy a betegek mellett az egészségügyi dolgozókat is szűrik-e majd. A humánerőforrás ellátottság szerinte is kérdéses, hiszen most nemcsak az állami, hanem a magánellátás is újraindul.
Többen is azt mondták, hogy a járvány előtti betegszámok 2-3 hétnél hamarabb nem fognak visszaállni, gondot inkább az okozhat, hogy sok krónikus beteg eddig nem mert orvoshoz fordulni, ezért ők most a szokásosnál nagyobb számban jelenhetnek meg a következő időszakban. Abban is egyetértés volt, hogy fontos tudatosítani a betegekben, hogy nem múlt el a veszély, mindenki fokozottan figyeljen az előírásokra, és csak indokolt esetben keresse fel a betegellátó helyeket.
https://index.hu/belfold/2020/05/02/koronavirus_egeszsegugy_ujraindul_kasler_miklos/