Ketten pályáztak a Miskolci Egyetem rektori posztjára: prof. dr. Horváth Zita felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár és prof. dr. Piskóti István, az egyetem intézetigazgató, tanszékvezető egyetemi tanára

A hírek szerint július 1-jével a Miskolci Egyetem fenntartója egy állam által létrehozott vagyonkezelői alapítvány lesz. Mit jelent ez pontosan?

Horváth Zita: Időközben annyi módosulás történt, hogy a fenntartóváltás 2020. augusztus 1-jével történik meg. A kormány által 2016-ban elfogadott „Fokozatváltás a felsőoktatásban” című stratégia, valamint a stratégia cselekvési terve megfogalmazta azokat a kitörési pontokat, amelyek egy versenyképes felsőoktatás megvalósítását feltételezik. Ennek része a modellváltás is. Az egyetem fenntartója a minisztérium helyett egy állam által létrehozott vagyonkezelő alapítvány lesz. Ez nem jelent elszakadást az államtól, ugyanis a minisztérium ugyanúgy finanszírozza továbbra is az átalakuló egyetemeket, köztük a Miskolci Egyetemet is, viszont a működés egyszerűbbé válik, lehetőséget biztosítva a megújulásnak. Erről szól a rektori pályázatom.

Piskóti István: Megszűnik az egyetem költségvetési intézményi státusza az abból eredő munkajogi védettségekkel, de a működési korlátokkal együtt. Az alapítvány kuratóriuma a vagyonnal gazdálkodó közvetlen tulajdonosként lép majd fel. A kormánnyal kötendő megállapodás évekig kiszámítható finanszírozási hátteret teremt, de a Miskolci Egyetem, mint „majdnem” magánegyetem, önállóbb, s egyértelműbben piaci szereplővé kell hogy váljon. Egy „üzletileg hatékonyan és társadalmilag felelősen” működő egyetem létrehozása az igazi tét. Úgy kell megcsinálnunk, hogy ez a változás ne csökkentse a tehetséges fiatalok továbbtanulási esélyét, s az új egyetemből jobban „profitálhasson” a térség, a helyi társadalmi és gazdasági szereplők, valamint az itt dolgozók egyaránt.

Az alapítványi fenntartás milyen előnyökkel és milyen esetleges hátrányokkal jár majd?

Horváth Zita: Az alapítványi fenntartás legnagyobb előnye, hogy miközben az állam továbbra is finanszírozza a működést, a hallgatók továbbra is tanulhatnak államilag támogatott képzésben és részesülhetnek ösztöndíjakban, az egyetem gazdálkodása sokkal rugalmasabbá fog válni. A jelenlegi nemzeti felsőoktatásról szóló törvény értelmében az állami egyetemek nem folytathatnak vállalkozási tevékenységet, az államháztartási törvény okán költségvetési logikájuk éves szemléletet takar, saját bevételszerző képességük korlátozott. Az új szisztémában minderre mód nyílik. Az egyetemi oktató és nem oktató közalkalmazottak augusztus 1-től A munka törvénykönyve alá kerülnek, ami alkalmat ad objektív teljesítményértékelést követően a differenciált bérezésre. Ugyanakkor a kollektív szerződés alapján megfelelő garanciákat tudunk kiépíteni, hogy a munkatársak biztonságban érezhessék magukat. Mint minden rendszernek, a modellváltásnak is lehetnek hátrányai, de ezek abból fakadhatnak, ha saját berögzött gondolkodásunkon nem tudunk változtatni, és nem végezzük el azt a munkát, ami előttünk áll. Én a veszélyt nem a változásban, hanem a mozdulatlanságban látom.

Piskóti István: „Veszélyes esély – esélyes veszély!” Egy modernizálási esély tele külső-belső buktatókkal, elvárásokkal, de nem mindegy, milyen „kormányzati hozománnyal” indulunk. Ugyanakkor új, szabad gazdálkodási, tőke- és forrásbevonási, fejlesztési lehetőségeket is teremt, de az eredményeket szigorúbban elvárja. Az új elvárásokra az egyetem csak részben felkészült, több elemében átalakítani, újrapozicionálni kell az intézményt, az „egyetemi márkát” új tartalmakkal és rugalmas működéssel kell vonzóbbá tenni. A stratégiámban ezért fogalmaztam meg feladatként a digitális fejlesztések befejezését, az ország legszebb campusának „életre keltését”, a nemzetköziesítésre is épülően a piacképes kutatások menedzselésére a Science + Technológiai Park mellett a Társadalomtudományi Park kialakítását, a felnőtt- és továbbképzési rendszerünk vertikális és horizontális fejlesztését, egy leendő Business School előkészítését, az oktatásminőség teljessé tételét. Ha ezeket meg tudjuk tenni, a leselkedő veszélyeket eséllyé formáltuk, s az egyetem nemcsak vonzó munkahely, hanem megbecsült, sikeres szakmai partner lesz.

Teljes cikk itt: https://boon.hu/kozelet/helyi-kozelet/rektorvalasztas-elott-a-miskolci-egyetem-4258464/