Péntekre és szombatra virradóan több helyen talajmenti fagy is lehet – írta az Országos Meteorológiai Szolgálat kedd este a Facebook-oldalán.
A hétvége közeledtével északkelet felől hideg sarkvidéki eredetű légtömeg közelíti meg Magyarországot. Emellett jelenleg úgy áll a helyzet, hogy ezeken az éjszakákon nem sok nedvesség lesz az ország fölött, azaz felhő nem, vagy alig lesz az égen, ráadásul a légmozgás sem lesz jelentős.
Ezek a paraméterek (pontosabban azok hiánya) pedig kedvező együttállást eredményeznek mind a légköri, mind pedig a talajmenti fagy kialakulása szempontjából. Erre főként az északi völgyekben és a homokhátságon lesz esély.
EZEN FELÜL AZ EZEKRE A NAPOKRA VONATKOZÓ MINIMUMREKORD IS JÓ ESÉLLYEL MEGDŐLHET.
A jelenlegi péntekre vonatkozó napi minimumrekord mínusz 1,2 fok, amelyet Nagykanizsán mértek 1952-ben. A szombatra vonatkozó minimumrekord mínusz 0,6 fok, amelyet Kékestetőn mértek 1980-ban.
Az erős május közepi lehűlés egyáltalán nem szokatlan, erről kapták a nevüket a fagyosszentek. A fagyosszentek a magyar népi hagyomány szerint a Pongrác, Szervác, Bonifác napok (május 12., 13., 14.), valamint Orbán napjának (május 25.) a közös elnevezése.
A Wikipedia azt írja, hogy Wilhelm von Bezold meteorológus szerint a jelenséget az okozza, hogy ekkor Északnyugat-Európában rendszerint légnyomási maximum van, míg keleten és délkeleten alacsony a légnyomás. A légnyomás-minimum közepe Magyarország, ahol az Alföld ebben az időben erősen fölmelegszik. A lehűlés jelenségét nemcsak Magyarországon, hanem Ausztriában, Németországban és Lengyelországban is megfigyelték.
(MTI)