Tájékoztató a kiliándéli Otthon téri orvosi rendelő ügyének eljárási folyamatairól
Készítette: Kiliándéli Közösség munkacsoportja
Miskolc, 2020. május 19.
Mérföldkőhöz érkeztünk. A napokban megszületik egy döntés, amely 60 év után a kiliándéli lakótelep építészeti koncepciójának jelentős módosítását jelenti. 400 m2-en zöldfelületet venne el és parkolót foglalna egy új orvosi rendelő, miközben a régi szolgáltatóház felújításával is fejleszthető lenne a szolgáltatás.
Előzmények:
A kiliándéliek nagyon szeretik ezt a lakótelepet. Amikor 2019 májusában véletlenül tudomást szerzett az új rendelő építési tervéről a lakosság, hosszas nyomozás indult, és sikerült elérniük, hogy a helyi önkormányzati képviselő június 20-ára összehívott egy fórumot, ahová a Holding munkatársai is kénytelenek voltak eljönni. Soha ekkora lakossági gyűlés nem volt a csaknem négyezer lakost számláló lakótelepen. Több mint 120 fő vett részt. ,Helyszűke miatt, sokan kiszorultak az Otthon Étterem épületéből. Egyértelművé vált, hogy 1-2 kivétellel mindenki azt szeretné, ha új épület helyett, a jelenlegi rendelőt akadálymentesítenék és újítanák fel.
A csaknem négy órás fórum végén, a kapcsolattartás érdekében, a helyszínen megalakult egy lakossági munkacsoport, amelynek tagjaival (Radányi Judit, Bereznay Zsuzsa, F. Nagy Zsuzsanna, Vascsákné Mariann, Jakab Zsolt, Vascsák Roland) napokon belül létrehoztunk egy Facebook-csoportot és a történtekről, hivatalosan elküldött leveleinkről tájékoztattuk a lakosságot. Hiába vártuk azonban az egyeztetési lehetőséget, az alpolgármester a munkacsoport kihagyásával kezdeményezett megbeszéléseket. Emiatt nyílt levelet tettünk közzé, aláírásgyűjtést indítottunk, amely nem mindenütt volt népszerű. Facebook oldalunkat letiltatták. Újat hoztunk létre, beszereztük a szolgáltatóház tulajdoni viszonyainak iratait, kérdőívet juttatunk el a lakossághoz a lakótelep jobbítását célzó javaslatok összegyűjtésére, számos közösségi rendezvényt kezdeményeztünk (például: közösségi faültetés, tiltakozó demonstráció). Több, mint háromszáz kiliáni írta alá petíciónkat az új rendelő építése ellen, a meglévő felújítása, a zöldfelület és a játszótér építése mellett.
A választást követően találkozót kezdeményeztünk az új városvezetéssel. November 26-án, az iskolában, ahol munkacsoportunk öt tagja ismertette alpolgármester asszonnyal, a titkárával, a sajtószóvivővel és az önkormányzati képviselővel az eddigi lakossági fellépéseket, a beruházással kapcsolatos álláspontunkat. Ígéretet kaptunk arra, hogy az általunk javasolt lehetséges alternatívákat megvizsgálják, s hogy a közösség bevonásával lesz véglegesítve a terv.
Közben közösségi faültetést szerveztünk, több mint 30, a fákat örökbefogadó lakos és a helyi képviselő segítségével. Az Otthon téren újra elültettünk egy diófát. Ennek elődje köré tervezte annak idején a lakótelepet Heckenast Péter építész, melynek árnyéka alatt több generáció nőtt fel…
Sajnos, ezt követően két hónapig, semmilyen információ, kérés, nem érkezett munkacsoportunkhoz, pedig képviselői fogadóórán, személyes találkozásokon sürgettük azt. Március elején „véletlenül” szereztünk tudomást arról, hogy a jelenlegi városvezetés is a rendelő új építését támogatja. Csalódottságunknak március 5-én egy videóban adtunk hangot, melyre másnap alpolgármester asszony, hasonló módon reagált. Ezt követően meghívást kaptunk egy találkozóra, ahol alpolgármester asszonnyal, főépítész és képviselő úrral éjszakába nyúló „eszmecserét” folytattunk. Ennek eredménye lett az, hogy a javaslatunkat elfogadták egy véleménynyilvánító szavazás megszervezésére, amelynek során közösen fogalmazzuk meg és kérjük ki az érintettek, a lakók, véleményét. Egy mindkét fél által elfogadható tájékoztató közzétételében, majd ezt követő véleménynyilvánító szavazásban állapodtunk meg.
Március 14-én, a járványügyi helyzet ellenére is, majd hetven lakos jött el, az új épület kiterjedésének kijelölése céljából meghirdetett demonstrációra. Képviselő úrral közösen tájékoztattuk a megjelenteket a véleménynyilvánító szavazás lehetőségéről és menetéről.
Az arra kijelölt főépítész úrral és sajtómunkatárssal egyeztetést folytattunk. Április 11-én megkaptuk az első szövegtervezetet, melyet kiegészítettünk a saját szempontjainkkal. Meglepődve kellett tudomásul vennünk, hogy ezt követően egy teljesen más felépítésű tervezetet kaptunk vissza utolsó betekintési lehetőségként, amelyből kihagyták lényegi javaslatainkat, továbbá olyan irányított kérdéseket emeltek bele, amelyek egyértelműen az új építés melletti szavazásra késztették az olvasókat. Bár ismét elküldtük módosító javaslatainkat, ebből alig került valami a végső szavazólapra. Az előbbieken kívül, a következő problémák miatt tartjuk megkérdőjelezhetőnek a folyamatot, s annak eredményét:
– Bár folyamatosan kértük – ígéretet kaptunk rá és konkrét javaslatokat is tettünk a megoldási alternatívákra –, a mai napig nem láthattunk egyetlen tervet és költségbecslést sem az új építés alternatívájaként, holott tudomásunk van róla, hogy készült ilyen.
– A partnerséget nehezítette, hogy nem volt egyértelmű felelőse a kommunikációnak. A közösség véleménye nem, vagy csak torzítva érvényesülhetett (szavazólap átalakítása).
– A szavazási lehetőség nem volt biztosítva mindenki számára: a postaládába ugyanis családonként egy szavazólap került be (holott több szavazati jogú személy él azonos háztartásban).
– Több helyen a postaláda helyett csak a hirdetési újságok közé kerültek a szavazólapok.
– A szavazólapok sorszámozás hiányában beazonosíthatatlanok voltak.
– A kitöltésre alig néhány nap határidő állt rendelkezésre – legalább 2 hét lett volna megfelelő.
A jelenlegi önkormányzat a kiliándéli lakosok nyomására valóban partner volt abban, hogy a részvételi demokrácia egy városunkban eddig még nem alkalmazott lehetőségét biztosítsa. Azonban a partnerségi folyamat zavaros volt, a véleménynyilvánító szavazás előkészítése és lebonyolítása nem tette lehetővé, hogy a városrész lakói teljes körben beleszólhassanak az életüket jelentősen befolyásoló döntési folyamatba. Sajnáljuk az elszalasztott lehetőséget és javasoljuk, hogy tapasztalatcsere útján ezt finomítsák:
Pl.: Véleménynyilvánító szavazást első alkalommal Szentendrén 2020 februárjában alkalmaztak egy kerékpáros híd elhelyezésének ügyében. Két hét alatt, a város 3 pontján, hivatali helyiségben, azonosítható módon, több mint 2600-an éltek a véleménynyilvánítás lehetőségével. Annak tudatában történt a szavazás, hogy ezzel a meglévő uniós támogatás folyamatát újból kell indítania a városvezetésnek. A szavazást megelőzte egy intenzív információmegosztási folyamat, két héten át lehetett leadni minden szavazatra jogosult állampolgárnak a szavazatokat, s a képviselő testület az eredmény figyelembevételével hozta meg döntését.
Javaslatok az Önkormányzat számára: Amennyiben az önkormányzat mégis új épület építése mellett dönt, még mindig megfontolásra javasoljuk számára, hogy máshová, a szolgáltató ház mögé, zöldtetős változatban helyezzék el azt, és mindenképpen úgy módosítsák a tervet, hogy biztosítva legyen a gyermek és felnőtt szolgáltatási területhez a külön bejárat. Ragaszkodunk ahhoz, hogy az iskola környékén, a gyermekek érdekében hozott, több éves kedvező közlekedésbiztonsági óvintézkedések ne kerüljenek felszámolásra.
A rendelő fejlesztésével kapcsolatos folyamat arra is rámutatott, hogy a csaknem négyezer fős lakótelep valamennyi korosztálya igényli és hiányolja a közösségi életteret. Erre azonban semmilyen épület, helyiség nem áll rendelkezésére a kisvárosnyi lakosságnak. Ennek tekintetében, azzal a kéréssel fordulunk az Önkormányzathoz, hogy biztosítson végre a lakótelep közössége, a lakosság számára, valamennyi évszakban használható közösségi teret.
Javaslatok a lakosság számára: Majdnem sikerült! Ha többen éltek volna szavazati jogukkal, nem ez az eredmény születik. Bár tucatnyi képzettséggel és kompetenciával bír a jelenlegi munkacsoport, mindenképpen hasznos lenne, ha jogi, építészmérnöki, informatikai végzettségű lakosok is bekapcsolódnának a közösség ügyeinek alakításába, a csoport munkájába. A lakótelep egyedülálló értékeit kizárólag abban az esetben tudjuk megvédeni, és hatékonyan képviselni, ha több lelkes, aktív támogató csatlakozik hozzánk a jövőben.
Konklúzió: A helyi közösségek kirekesztése a környezetüket érintő fejlesztési folyamatokból nem elfogadható, uniós alapelv a szubszidiaritás. Valamennyi új uniós és egyéb pályázat előkészítési szakaszának része kell, legyen egy átlátható partnerségi folyamat. A részvételiségre épülő, közös ügyekről szóló véleménynyilvánító szavazást a miskolciak véleményének kikérése érdekében, hasznos lehet máskor is alkalmazni, mert a modell jól is működhet a megfelelő technikai és időbeli feltételek biztosításával. Sajnáljuk, hogy a kiliándéli orvosi rendelő ügyében ezek a feltételek nem álltak rendelkezésre. Az idő fog választ adni arra, milyen hatást gyakorol ez a beruházás a lakótelep életére.
A Kiliándéli Közösség munkacsoport jelenlegi tagjainak végzettségei, kompetenciái: aranykalászos gazda, biológus, civil szervezet működtetési tréner, esélyegyenlőségi szakértő, fejlesztőpedagógus, filozófus, informatikai mérnök, kisebbségi referens, kistermelő, környezeti tanácsadó, közgazdász, közlekedési mérnök, magyar-lengyel szakos tanár, ökológiai növénytermesztő, őstermelő, pszichológus, közösségfejlesztő, rajz- és vizuális kultúra tanár, rendezvényszervező, szociális és kulturális szakértő, tanító, üzletszervező marketing, vendéglátó-eladó.
—
Üdvözlettel:
Bereznay Zsuzsánna
Kiliándéli Közösség
Kiliandel.Kozosseg@gmail.com