Kellemetlen pillanatokat okozott az Orbán-kormánynak két Facebook-felhasználó rendőri előállítása. Mégsem valószínű, hogy véletlen rendszerhibáról lenne szó: ahhoz nagyon is hatékonyan hallgattatja el a hatalom a kritikusait és fegyelmezi Zuckerberg birodalmát – írja e heti számában a HVG.
Megnyugvás helyett csak az aggodalmait fokozta egy dél-magyarországi férfinak, amikor koronavírusra tesztelték. Kételyeit meg is osztotta egy Facebook-videóban. Mint kiderült, jobban tette volna, ha a gondolatait karanténba zárja. Most ő az egyike azoknak, akik a véleményük miatt védekezhetnek: rendőrök kopogtattak nála, a telefonját és a számítógépét lefoglalták, miközben meggyanúsításának indokát el sem árulták – írja e heti számában a HVG. A TASZ által képviselt férfi nem akar a nyilvánosság elé állni, gyanúsítás elleni panaszát a hét elejéig nem bírálták el, viszont ötévi börtön is kiszabható rémhírterjesztésért.
Nem minden gyanúsított számára volt opció az anonimitás. Május 12-én egy Szerencs közelében élő nyugdíjashoz vonultak ki hajnalban a rendőrök, videóst is vittek magukkal, hogy előállítását megörökítsék, és ennek mellékhatásaként őt beazonosíthatóvá tegyék. A rendőrök később Csóka-Szűcs János ajtaján kopogtattak, a Kossuth Kör vezetőjét Hadházy Ákos egy általa megosztott Facebook-bejegyzése miatt rabosították. A kritizált eljárásokat gyorsan megszüntették, de a jogi helyzet tisztázását egyelőre nem kezdeményezték.
Míg a jogi út lassú, a hírek gyorsan terjednek. A szerencsi előállításról készült képkockák hamar bejárták a világsajtót, mivel illusztrálhatóvá tették az Orbán-rendszer autokrata vonásait. Másként gondolkodók rendőri előállításához nem kell kommentárt fűzni. Információnk szerint Brüsszelben is azonnal lecsaptak a témára.
További részletek a HVG-ben és a HVG360-on.