Az álláskeresők száma
áprilisban 26,5 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, így a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában az áprilisi zárónapon 330 700 álláskereső szerepelt. Áprilisban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 7,1 százalék volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 5 százalék. A legalacsonyabb arányt Budapesten mérték.
A múlt hónapban 72 ezer álláskereső kérte nyilvántartásba vételét a járási, kerületi hivatalnál, 9,8 százalékuk első alkalommal regisztrált. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 89,6 százalékkal nőtt. Az álláskeresők 7,2 százaléka, 23 600 volt pályakezdő.
A legtöbb álláskereső pályakezdő fiatalt Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tartották nyilván, de Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében is jelentős volt a számuk. Az álláskeresők 22,6 százaléka, 74 700 ember tartósan, több mint egy éve keresett munkát, ez 8,4 százalékpontos növekedés az egy évvel korábbihoz viszonyítva.
Az év negyedik hónapjában a foglalkoztatók 15 400 új betölthető álláshelyet jelentettek be, ezek 60,9 százalékához igényeltek támogatást. Az újonnan bejelentett támogatott álláshelyek száma 9400 volt, amelynek 61,7 százaléka a közfoglalkoztatáshoz tartozott. Áprilisban 92 400 álláslehetőség állt rendelkezésre, amelyből 55 900 betöltetlen maradt.
A foglalkoztatók egy hónap alatt 5254 munkavállaló csoportos létszámleépítését jelentették be. Az elbocsátások a szektorok közül elsősorban a szállodai szolgáltatást, az egyéb villamos berendezés és a közúti jármű, járműmotor alkatrészeinek gyártását, valamint a légi személyszállítást, a számviteli, könyvvizsgálói, adószakértői tevékenységet, a könnyűfémöntést, az egyéb elektronikus, villamos vezeték, kábel gyártását és a lábbeligyártást érintették, főként Budapesten, valamint Jász-Nagykun-Szolnok, Borsod-Abaúj-Zemplén, Somogy és Pest megyében.
Fotó. Archív