2010. május 14-én
ült össze először a kétharmados Fidesz-többségű parlament, épp akkor, amikor a gazdaságunk visszaállt a növekvő pályára. Az azóta eltelt tíz évben volt európai szintű válság, elrontott magyar válságkezelés, gyors növekedés, és most már arról is látunk számokat, hogyan ütötte meg a koronavírus-járvány a magyar gazdaságot.
10 éves a NER
2010-es kétharmados győzelme után Orbán Viktor meghirdette a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. A NER most tíz éves, a Fidesz ez idő alatt teljesen átalakította a demokratikus intézményrendszert. A rendszer azóta megszilárdult, a
Amikor az elmúlt tíz év gazdasági folyamatait értékeljük, érdemes felidézni, hogy a 2010 és 2020 közötti időszak három részre bontható:
A 2010 utáni első évek az elhibázott válságkezelésről szóltak, pedig 2010 tavaszán úgy tűnhetett, hogy vége a legrosszabbnak, a gazdaságunk épp 2010. április-júniusra került vissza a növekvő pályára. A kormány terve az volt, hogy a költségvetési hiány elengedése járható út, de hamar rájöttek, hogy az uniós szabályok miatt ez lehetetlen. A nem csomagnak nevezett megszorítások, a magánnyugdíj-pénztári befizetések államosítása, a kiszámíthatatlan gazdaságpolitika és az, hogy szinte minden fontos gazdasági szereplővel összevesztek, ahhoz vezetett, hogy 2012-re visszasüllyedtünk a recesszióba.
2013-ban kezdődött a lassú növekedés, de így is csak 2014-re került vissza a GDP a 2008 végi szintre. Ez után felgyorsult a tempó. A beruházások megugrottak, a belső fogyasztás megnőtt, és az EU gazdasága is magára talált, az elmúlt évek már a látványos növekedésről szóltak. Ennek a 2018-as 5,1 százalékos GDP-növekedés volt a csúcsa, de még 2019-re is csak 4,9-re lassult.
Ám ennek ellenére folyamatosan ott volt a kritika: a gazdaságunk hiába erősödő, de nem válságálló. 2020-ban már akkor is lassult volna a növekedés még a kormány szerint is, ha nincs nemzetközi válság, de a koronavírus miatt most meglátjuk, mire képes a gazdaság egy rendkívül rossz globális helyzetben. A gazdaságpolitika prociklikus, vagyis amikor növekedés van, még rá is erősít, de a válságkezelésre saját magának nem ad teret, a rekordalacsony alapkamat pedig az MNB mozgásterét szűkíti.