A magyar gazdaságban
megtört a lendület, amit nehéz lesz újra beindítani, nagyon komoly versenyképességi és államszervezeti változásokra, és a független demokratikus intézményrendszer visszaépítésére lenne szükség, hogy hosszú távon ne szakadjunk le. Ettől még lehet útépítés, sőt a beszállítói láncokban is bent maradunk, de nem lesz AI, biotech meg űrtechnológia, bennragadhatunk a huszadik században, Magyarországon véget ért a hét bő esztendő, véli Zsiday Viktor, akivel a koronavírus-járvány kezeléséről, a pandémia második hullámának gazdasági hatásairól, home office-ról, az ingatlanpiacról és természetesen a részvénypiacokról is beszélgettünk. Az ismert tőkepiaci szakember azt is elárulta, miben tartja most a megtakarításait.
Azok a befektetők, akik elkapták a nagy tőzsdei emelkedést, a koronavírust a társadalom nagy részére nem tartják veszélyesnek, és nem számítanak további érdemi gazdasági és tőkepiaci hatásra, akik pedig a medve piac folytatódására és új részvénypiaci mélypontokra számítanak, halálos második hullámról beszélnek. Úgy tűnik, a járványhelyzetről is mindenki pozícióból beszél.
Gyakran jellemző a pozícióból beszélés, de a tények elég egyértelműek: nagyjából a fertőzöttek 1%-a meghal, de ez 70 év felett mondjuk 10%, 50 év alatt meg 0,1%. Azt is tudjuk, hogy korlátozás híján irgalmatlanul gyors a terjedés. Úgy tűnik, hogy vannak szuperfertőzők, akik különösen tömegrendezvényeken, nagyvárosokban tudnak gyorsan fertőzni. Szintén tudjuk, hogy széles körű teszteléssel és nyomkövetéssel visszaszorítható a járvány. A gond az, hogy nem tudjuk mit tesznek a jövőben a politikusok, sőt ők maguk sem tudják, illetve az, hogy mit tesznek, attól függ, hogy mi lesz a helyzet, az pedig, hogy mi lesz a helyzet, attól függ, hogy mit tesznek. Így igen nehéz előrejelezni bármit.
Egyre több országban van visszaszorulóban a koronavírus-járvány, folyamatos a gazdaságok újranyitása, a tőzsdék emelkednek. Mindenki hátra dőlhet, nincs itt semmi látnivaló?
Őszintén szólva én teljesen le vagyok döbbenve. Miután visszavertük a vírus első támadását és kellően lecsökkentettük az esetszámokat, azt gondoltam, hogy kellő óvatosság mellett, nagyon erős kontaktuskutatással és teszteléssel kordában tartható lesz a járvány. Ehelyett azt látjuk a legtöbb helyen, hogy megpróbálunk minden komolyabb védekezés nélkül visszatérni a korábbi életünkhöz, azt remélve, hogy majd valami csoda folytán ez nem okozza ismét a vírus gyors terjedését. Tehát ugyanazt tesszük, mint régen, de más eredményt várunk tőle. Ez minimum meglepő. Remélem van valami titkos faktor, amit nem veszek észre, különben ebből komoly baj lehet.
Korábban megfogalmaztad, hogy a túl gyors és erőteljes felszabadítás elkerülhetetlenül a járvány erőteljes felfutásával fog járni Nyugat-Európában. Továbbra is így látod?
Teljes mértékben. A legújabb ismeretek/elméletek fényében azt gondolom, hogy zárt térben történő kötelező maszkviseléssel és a 10-20 fő feletti rendezvények betiltásával viszonylag egyszerűen kordában tartható lenne a helyzet, de abszolút nem ebbe az irányba megyünk, és félő, hogy a mozik, lagzik, és egyéb sok résztvevős események révén néhány szuperterjesztő ismét, bármikor berobbanthatja a vírust.
Hogy nézhet ki járványügyi szempontból a második hullám? Milyen lefutása lehet, milyen korlátozásokkal kell számolnunk?
Majdnem biztos vagyok abban, hogy a gazdaságot ilyen mélyen érintő korlátozás nem lesz, mert az elfogadhatatlan károkat okozna, inkább ismét a pár hétig tartó digitális oktatás, a kötelező maszkviselés, a tömegrendezvények tiltása jöhet, ami vagy elég lesz, vagy nem. https://www.portfolio.hu/uzlet/20200612/zsiday-magyarorszagon-veget-ert-a-het-bo-esztendo-436608