Az Észak-Magyarországnak ezt mind a városháza sajtóosztálya, mind a holding felügyelőbizottságának elnöke, egyben a miskolci közgyűlési többséget adó Velünk a Város-frakciót vezető Simon Gábor cáfolta.
(Hogy végelszámolást készítenek elő a Miskolc Holding pénzügyi szakemberei a miskolci operafesztivált szervező cégnél.) Bár ő a híresztelés alapjául szolgáló információt is megosztotta olvasóinkkal: az említett cég átvilágítása zajlik. Ezt követően, és a készülő kulturális stratégia elfogadása után kell arról határozni, hogy milyen keretek között legyen majd az operafesztivál – mondta.
Az átvilágítás tényéről információink szerint nem tájékoztatták előzetesen a fesztivál vezetőit. Ezt a hétvégén Kesselyák Gergely is megerősítette az Észak-Magyarországnak. Ezért sietett első kézből tájékozódni Veres Pál polgármesternél.
Őszinte és konstruktív volt a megbeszélésük, tette hozzá, saját érzéseiről is beszámolva: azzal a reménnyel állhatott fel a tárgyalóasztaltól, hogy közös és jó esélyei vannak a városnak és a fesztiválnak a jövőt illetően.
Költségmegosztás
Hogy a jelen történései érthetőek legyenek, legalább ennyit szükséges felidéznünk a múltból: az operafesztivál gondolata Miskolcon született, az ötletgazda Müller Péter Sziámi, az alapítók rajta kívül a miskolci színházat akkor vezető Hegyi Árpád Jutocsa és Kesselyák Gergely karmester. 2000-ben az önkormányzat úgy döntött: a nemzetközi kulturális térben megmutatkozó program szervezését saját alapítású közhasznú társaságra bízza. Ez a forma az elmúlt húsz évben nem változott. Abban sincs változás, hogy a fesztiváli költségvetés kisebb részét évről évre az önkormányzat állja, a nagyobb hányad állami forrásokból származik. Az idei lett volna a huszadik, de most nyáron nem lehetett megrendezni a Bartók Pluszt. A város költségvetése a pandémia miatti kiadások okán is újratervezésre szorul. Miskolc jövőjének tervezésekor szóba került az is: kell-e a fesztivál vagy szükségszerű-e, hogy egész évben fenntartsák az ezt szervezőirodát, miközben maga a fesztivál csak néhány napos programot jelent. Megtérül-e a városnak a befektetés, amit a fesztiválhoz adott hozzájárulása jelent. Az említett hír és Kesselyák Gergely érzelmi reakciója ebben az összefüggésben nyer értelmet, mivel azt mutatja: egy húszéves, nemzetközileg jegyzett brand sorsa válhat bizonytalanná, adott esetben úgy is, hogy a fesztiváli vezetést be sem avatják a jövő tervezésébe. A pénteki megbeszélésről Kesselyák Gergelytől azt tudjuk: „kibogozták a szálakat”.
északmagyar info