Kerékpáros baleset: mit tegyünk, ha bekövetkezik?

A kerékpáros balesetek

elszenvedői a nyári időszakban gyakran az iskoláskorú gyerekek, akik a nyári szünet alatt figyelmetlenebbek az átlagosnál. A gyermekkorú kerékpárosok közül a 10-14 évesek közlekedésének a kockázata kimagasló a fiatalabbakhoz képest.

Ha biciklivel tervezünk túrát, főleg, ha gyerekkel megyünk, tartsunk be néhány fontos óvintézkedést:

Mindig vigyünk magunkkal TAJ kártyát és személyi azonosítót!
Csak megfelelően felszerelt kerékpárral induljunk útnak.
Ha sokat járunk a természetben, legyen nálunk kullancs eltávolító csipesz. A kullancsveszély nyáron is magas!
Legyen nálunk elsősegély csomag.
Ne felejtsük el a naptejet sem és a megfelelő napvédő ruházatot (sapka, vizes kendő a fejre). Bár a menetszélben nem mindig érezzük, tűző napon így is könnyen napszúrást kaphatunk.
Nem árt, ha rendelkezünk egy teljes védelmet biztosító balsetbiztosítással.

Balesetbiztosítás kedvező áron az egész családnak!

Mit tegyünk, ha a kerékpáros baleset történik?

Ha úttesten történt a baleset, vegyünk fel sárga láthatósági mellényt, ha kell, állítsuk le a forgalmat is. A sérült biztonságát kell megteremtenünk elsősorban, majd az állapotától függően rögzíteni a fejét és felszólítani arra, hogy lehetőleg ne mozogjon. Hívjunk mentőt, segítséget és várjuk meg a helyszínen, míg kiérkeznek. Ha fennáll a koponya- vagy gerincsérülés esete, ne mozgassuk a sérültet, csak kézzel rögzítsük a fejét.

Ha velünk történt baleset és úgy is éreznénk, nagyobb sérülések nélkül megúsztuk, akkor is érdemes orvoshoz mennünk. Az adrenalin, vagy sokk hatására megeshet, hogy nem észleljük a fájdalmat, majd pár óra elteltével rosszul leszünk. Ha autó ütközött nekünk, hívjunk rendőrt és dokumentáljunk mindent – a helyszínt, az autós adatait. Jó, ha egy mentős is megvizsgálja a sérüléseinket.