A Facebook eddig nem foglalkozott azzal, hogy hivatalosan tegyenek rendet. Most viszont mégis úgy döntöttek, hogy jelzik, egyetlen szó sem igaz a posztból, mert a jelek szerint az újra és újra felbukkan a hírfolyamban. Ráadásul az Instagram esetében nemrég szintén ki kellett adni egy közleményt, mert szinte szóról szóra egy ilyen bejegyzés terjedt ott is.
Ramya Sethuraman, a Facebook termékmenedzsere szerint az egész egy kitaláció, ilyen algoritmus nem létezik. Nem is lenne értelme készíteni, mert ha valaki csak ugyanazokkal az emberekkel találná magát szembe, jó eséllyel nem térne vissza a Facebookra, hiszen az unalmassá válna számára. A céljuk pedig az – fogalmaz Sethuraman –, hogy minél változatosabb és érdekesebb legyen a hírfolyam.
A megjelenő tartalmakat az alapján rangsorolja a Facebook, hogy kit mi érdekelhet a leginkább.
A Facebook algoritmusa azt is mérlegeli, az adott poszt mennyire indítja be a beszélgetést a felhasználók között. Egy élő videó például előrébb helyezkedik el a rangsorban, mint egy sima videó, mert ahhoz jó eséllyel sokkal többen szólnak majd hozzá. De ugyanez a helyzet azokkal a posztokkal is, amelyeket sokan osztanak meg.
Sethuraman szerint ezért előfordulhat, hogy ugyanazoktól az emberektől láthat valaki bejegyést a hírfolyama tetején, így valószínűleg ez adta a fent említett hoax alapját is. Mindezt viszont azonnal meg is lehet cáfolni, ha elkezdünk lefelé görgetni.
A szakember azt javasolja, hogy ha egy adott illető bejegyzéseiről mindenképpen szeretnénk tudni, akkor használjuk a profilján található „Megjelenítés elsőként” funkciót, így a hírfolyamunk tetején ő szerepel majd.
Ha pedig túl sok bejegyzés kerül elénk egy-egy illetőtől, használjuk a 30 napos „szundi” funkciót.
Azt pedig már mi magunk tesszük hozzá: bármilyen megosztós bejegyzés előtt először használjuk a kritikai érzékünket, és gondoljuk át, valóban nem álhírt akarunk-e éppen megosztani.