Mit gondol,
Borsod-Abaúj-Zemplén megyének és Miskolcnak milyen kitörési pontjai vannak és lesznek a jövőben?
Borsod-Abaúj-Zemplén megye a gyengébben teljesítő Észak-Magyarország régió tagja. Az átlagosnál magasabb a munkanélküliségi rátája – 2020 első negyedévében 4,4 százalék. Ez a megyék között a nyolcadik legmagasabb érték. (Aktuális gazdasági helyzetkép – hazai és nemzetközi folyamatok. Csath Magdolna közgazdász) Az első negyedben az egy lakosra jutó ipari termelés a 8. legmagasabb volt a megyék között, az egy főre jutó építőipari termelés tekintetében a 13., az egy lakosra jutó beruházási érték vonatkozásában pedig a 3. helyen volt Borsod-Abaúj-Zemplén megye. Megjegyzendő azonban, hogy ez a 3. hely értékben csupán a budapesti érték 41,7 százalékát teszi ki. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 144,9 ezer forint jut egy lakosra, Budapesten pedig 347,4 ezer forint. Feltűnően nagy a megye lemaradottsága az ezer lakosra jutó regisztrált vállalkozások számában. E tekintetben a megye az utolsó helyen van.
Hogyan tudja felvenni a versenyt Miskolc például Debrecennel?
A kitörési pontokat egy nem helyi szakembernek nehéz meghatároznia. Valószínűleg nem érdemes versenyre kelni Debrecennel, amelynek mások az adottságai és a földrajzi elhelyezkedése. Viszont Borsod-Abaúj-Zemplén megyének van kiváló egyeteme, csodálatos történeti emlékhelyei és kiemelkedően értékes természeti környezetei is. A Felvidéken élő magyarokkal való együttműködés is jó lehetőségeket kínál. Szerintem fontos lenne a tudásalapú termelés és szolgáltatás területén előrelépni elsősorban a helyi magyar vállalkozások, elsősorban a mikro- és kis cégek megerősítésével és a felvidéki és a helyi vállalkozások kapcsolatainak bővítésével. Talán jobban ki lehetne használni a természeti adottságokat a minőségi ökoturizmus bátorítására.
Mit vesz figyelembe egy leendő befektető, ha beruházásról dönt?
Az attól függ, hogy milyen befektetőről van szó. Az erős gazdaságú országok cégei elsősorban költségminimalizálási céllal keresnek telephelyet a kevésbé fejlett országokban. Ez nemcsak a termelő, hanem a szolgáltató cégekre is igaz. Ezzel függ össze, hogy a megtermelt profitot általában haza is viszik. A magyar gazdasághoz a munkabérekkel és közterheikkel, illetve a világon nálunk legalacsonyabb társasági adóval járulnak csak hozzá. Ezért célszerű a helyi vállalkozások támogatása, amelyek helyben forgatják vissza a megtermelt új értéket. Bármilyen befektetőről legyen is szó azonban, vonzó számára a jó minőségű és hatékony infrastruktúra, a minél alacsonyabb szintű bürokrácia, a tiszta piaci viszonyok és a megfelelő tudású és mentalitású munkaerő.
Magyarországon jók a gazdaságpolitikai célok? Ha nem, akkor min kellene változtatni vagy finomhangolni?
A magyar versenyképesség a legfrissebb, az IMD svájci versenyképesség-elemző központ által készített tanulmánya szerint 2019-ről 2020-ra nem javult. A vizsgált 63 ország között a 47. helyen maradtunk. Ha a pozíciónkat javítani akarjuk, akkor azokra a területekre kell fejlődési célokat kitűzni, amelyeken a leginkább el vagyunk maradva. Ilyenek az innováció, a digitalizáltság, a felnőttképzés, a cégek stratégiai szemlélete és rugalmassága. Az ezeken a területeken való előrelépés azért is nagyon indokolt, mert a válság utáni új piaci környezetben éppen ezekre a jellemzőkre lesz nagy szükség. A meghirdetett gazdaságpolitikai célok, a költségvetési hiány és az adósságállomány, valamint a munkanélküliség csökkentése indokolt és jó célok. Finomhangolásra a beruházások területén, valamint a gazdasági szerkezetet érintő céloknál lenne szükség. A beruházásoknál növelni kellene a megtérülési, hatékonysági feltételeket, továbbá a gépi és építményberuházások túlhangsúlyozása helyett növelni kellene a tudás- és egészségügyi beruházások szerepét, mivel a jövő gazdasági sikereihez egészséges és nagy tudású lakosságra van szükség. A gazdasági szerkezet kapcsán pedig nagyobb szerepet kellene szánni a hazai kisvállalkozásoknak, illetve általában a nagy tudástartalmú, innovatív cégeknek és ágazatoknak.
boon.hu
https://boon.hu/vezeto-hirek/itthoni-tudast-tartalmazo-export-kell-4407917/