A kizsákmányolás virágai
Miközben a felszínt kapisgálják divatakciókkal a nyugati világban valójában ma is sok esetben kizsákmányolják az anyagiakban szegény, de ásványokban és munkaerőben gazdag afrikai országokat .Erre egy konkrét példa, a nagy virágbiznisz. Ismerje meg!
A gyönyörű rózsák sötét titka
Amikor egy válogatottan szép, különleges rózsacsokrot vesz/kap, gondoljon arra, hogy nagy valószínűséggel Kenyából származik. Az örök nyár földjéről, ahol a sötét középkort idéző módon kizsákmányolják az őslakosokat a holland, német virágültetvényesek. A munkavédelmi előírások csak papíron léteznek, s közben még a környezetet is rombolják.
Egy szál rózsa előállításához az afrikai forróságban 6 liter vízre van szükség, az évente termelt sok millió szálhoz annyi vizet használnak, hogy a Naivasha-tó szintje erősen csökkent, miközben a szennyvíz hatására folyamatosan romlik, veszélyben a tó ökológiai egyensúlya – derül ki a nyugati oknyomozó riportokból.
A virágkertészetekben napi 1-2 eurót (nem elírás!) keresnek az emberek, amiből megélni nem lehet, csak nyomorogni. A kórokozók miatt rendszeresen kell permetezni, de a munkavédelmi előírásokat (megfelelő felszerelés, várakozási idő) nem tartják be. Harcban állnak az idővel, mivel a rózsaszál elvágásától számított fél órán belül a hűtőházban kell lennie a bimbós állapotú rózsának, mert egyébként elkezd kinyílni és mehet a szemétbe, mert nem bírja ki az Európába szállítást.
A néhány centes előállítási költségű rózsát a telephelyről hűtőkocsival szállítják a közeli Nairobi reptérre, ahonnan Hollandiába, Németországba – a megérkezése után hűtőházba kerül, majd tovább szállítják hűtőkamionok a kereskedelmi láncok számára Európa minden részébe, így Magyarországra is!
Az előbb leírt módon lehet, hogy szálanként nyugaton1 euró (előre gyártott csokorban még olcsóbb) körüli fogyasztói áron kerüljön forgalomba a kenyai rózsa – amivel az európai kertészetek (legalábbis például a sok generációs németek – nem bírják az árversenyt…
Mikor kapnak egy csokor csodás kenyai rózsát a szépség mellett gondoljanak arra, hogy mennyi nyomorúsággal jár a termelése. Így működik az afrikaiak modern kizsákmányolása – tisztelet a kevés kivételnek.
S ez csak egy példa a sok közül, a virágoknál maradva lehetne említeni a „holland tulipánt” amely döntő többségét ugyancsak Afrikában termesztik… A leírt kiszipolyozás ellen, civil kezdeményezésként indult meg nyugaton a fair trade – tisztességes kereskedelem mozgalom. Magyarországon (érdemben) ez nem létezik, de így is lehet. Meg úgy is, hogy magyar rózsát veszünk az őstermelőtől, sőt, akár magunk is termeszthetünk. Ez az igazi, szívből jövő ajándék – a többi a pénzről szól.
Fotóillusztráció: internet
Ha tetszett a kép, érdekesnek találtad a bejegyzést, akkor kedveld a posztot, oszd meg mással, lájkold az oldalt.
https://www.facebook.com/Kazi-vil%C3%A1ga-919849161427253