Miskolc főépítésze
szerint az Avas Szálló épületének története meglehetősen bonyolult, de mint műemléknek, mindenképpen helye van a városszerkezetben. Szunyogh László azt mondja, szívéhez az az elképzelés áll legközelebb, hogy ismét szálloda legyen az Avas, hiszen egy ötcsillagos, a kor igényeit kielégítő hotel kívánatos lenne a miskolci belvárosban. Ehhez azonban a főépítész szerint olyan átalakítások lennének szükségesek – wellnessrészleg, mélygarázs – melyek ott csak kompromisszumok árán lennének megvalósíthatók.
– Egy A kategóriás irodaházat is ki lehetne alakítani az Avasban, ebből is hiány van most Miskolcon. Tény, hogy ehhez is jelentős, akár az épület szerkezetét is érintő átalakításokat kellene végezni a jelenlegi épületen, hiszen ehhez a funkcióhoz is olyan gépészet szükséges, melyet egyszerűbb megvalósítani modern építészeti keretek között – tette hozzá.
Kívánatossá kell tenni
Szunyogh László szerint az Avas Szállóval kapcsolatban az elmúlt időszakban voltak és jelenleg is vannak érdeklődő befektetők. Ahhoz viszont, hogy a hányattatott sorsú épület sorsa megnyugtatóan rendeződhessen, még az önkormányzatnak is van dolga. „Az lenne a fő feladatunk, hogy kívánatossá tegyük az épületet, ehhez pedig ki kell találnunk az épület helyét, szerepét a jelenlegi városszerkezetben. Egészen konkrétan: meg kell oldani azt, hogy az épület a jelenleginél jobban megközelíthetővé váljon, ehhez pedig mind a Patak utca felőli, mind pedig a Pátria-tömb felőli közlekedést újra kell majd gondolni – zárta a főépítész.
Az Avas-sztori
Az Avas Szálló kálváriája több mint két évtizede kezdődött, akkor vásárolta meg a Multicasa Consulting. Bár az ezredfordulóra új szállodát ígértek, 2006-ig semmi nem történt, a Kossuth mozi, illetve a földszinti üzletek viszont 2008-ig még üzemeltek. Ekkor hosszú tárgyalásokat követően megkezdődött az épület felújítása, és többszöri határidő-módosítással, de azt ígérték: 2011 márciusára az épület eredeti pompájában tündököl majd.
Nem így lett. 2010 tavaszán a kivitelező levonult a munkaterületről. A történtek miatt az érintett felek – a korábbi tulajdonos és az akkori örökségvédelem – egymásra mutogattak. Végül a balesetveszély megszüntetése érdekében 2013-ban a miskolci önkormányzat kezdte meg az állagmegóvást. Hosszú jogi eljárást követően végül 2015 áprilisában Miskolc visszavásárolta az Avast, azóta próbálják a sorsát megnyugtatóan rendezni.