A bevételek ugyan jól alakultak, de a kiadások elszálltak. A hiány fél év alatt elérte az egész évre tervezett összeg ötszörösét, a központi költségvetés adóssága 2200 milliárd forinttal nőtt.
A járványügyi kiadások, a gazdaságvédelmi intézkedések és az uniós fejlesztések előfinanszírozásának eredményeként, az év első hat hónapjában az államháztartás központi alrendszere 1837 milliárd forintos hiánnyal zárt – írja részletes tájékoztatójában a Pénzügyminisztérium (PM). Ez hatalmas hiány, a tárca eredetileg mindössze 367 milliárd forintos hiánnyal tervezte a 2020-as büdzsét, vagyis fél év alatt az eredeti egész éves előirányzat ötszöröse jött össze.
A központi alrendszer első féléves hiányából 1534,3 milliárd forintot a központi költségvetés hozott össze, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 313,9 milliárd forintos hiányt értek el, az elkülönített állami pénzalapok ugyanakkor 11,2 milliárd forintos többletet, vagyis javították az egyenleget.
Keresztbe tett a járvány
Az idei év gazdasági és költségvetési folyamatait mára teljes mértékben átírta a koronavírus-világjárványnak a társadalom és a gazdaság minden részére gyakorolt hatása – magyarázza a számokat a PM. Itt érdemes megjegyezni, hogy ugyan a tárca elismeri, hogy a 2019-ben tervezett és elfogadott 2020-as költségvetésnek már köze sincs a valósághoz, mégsem írtak újat, vagy legalábbis nem hozták nyilvánosságra, és nem vitték be az országgyűlés elé törvénymódosítás formájában.
A PM szerint június végéig 520 milliárd forintot meghaladó összeget tettek ki a koronavírus-járványhoz kapcsolódó egészségügyi eszközbeszerzések (például védőmaszkok, további védőeszközök, lélegeztetőgépek beszerzése). 2020. június végéig összesen 489,5 milliárd forint fejlesztési célú uniós bevétel érkezett a költségvetésbe, a 2020. évi első féléves uniós kiadások ugyanakkor meghaladták a 1085,1 milliárd forintot.
A hazai kiadások közül 2020. június végéig a minisztérium szerint kiemelhetők a közúthálózat fenntartására és működtetésére (61,6 milliárd forint), a Falusi Útalapból (57 milliárd forint), a kiemelt közúti projektekre (55 milliárd forint) kiadott források. Megemlítendő még a koronavírus-járvány következtében szükségessé vált versenyképesség-növelő támogatásra (40,8 milliárd forint), a közúthálózat felújítására (37,4 milliárd forint), a Beruházás ösztönzési célelőirányzatból (34 milliárd forint), a Modern Városok Program terhére (29,1 milliárd forint) kifizetett összegek, továbbá jelentős összeget fordítottak a nagycsaládosok személygépkocsi-szerzési támogatására (24,6 milliárd forint) is. Megkezdődött továbbá az egészségügyi és egészségügyben dolgozók egyszeri rendkívüli juttatásának a kifizetése is.
Nőtt az államadósság
A tervezettnél magasabb hiány természetesen azt jelenti, hogy a tervezettnél jobban nőtt az államadósság. A központi költségvetés adóssága 2020. június végéig 2171,3 milliárd forinttal növekedett a következő négy tényező eredményeképpen: https://hvg.hu/gazdasag/20200722_A_forint_arfolyamanak_beszakadasa_385_milliard_forintot_huzott_ki_az_allamhaztartasbol#utm_source=hvg_gazdasag&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter2020_07_24&type-id=HvgEconomy&user-id=C537252B#utm_content=normal