16 sajtószabadsággal foglalkozó szervezet írt közös levelet Margrethe Vestagernek, az Európai Bizottság versenyjogokért felelős biztosának, hogy felszólítsák:
foglalkozzon érdemben azokkal a panaszokkal, amelyek szerint Magyarország kormánya állami erőforrások segítségével manipulálja a médiapiacot,
megsértve ezzel az Európai Unió alapszabályait.
A levél szerint az elmúlt tíz évben az Orbán-kormányok szisztematikusan aláásták a a magyarországi sajtó szabadságát és függetlenségét a médiapiaci viszonyok direkt befolyásolásával, a versenyszabályok felrúgásával. Kiemeli az állami hirdetések elosztásának piactorzító hatását: „ezt a piaci logika, az olvasottsági adatok vagy az előfizetői számok figyelembe vétele helyett kizárólag az a cél vezérli hogy a kormány a reklámköltéseken keresztül hízlalja fel a kormánypárti médiát – és éheztesse halálra a független sajtóorgánumokat”.
A levél szerint az Index esete tökéletes példa erre: a lap ugyanis gyakorlatilag semmilyen állami hirdetési bevételhez nem jutott az össz-szerkesztőségi felmondás előtti években, miközben piacvezető online hírportál volt. Vetélytársa, a kormánypárti Origo ezzel szemben az egyik legnagyobb nyertese az állami reklámköltéseknek.
A levél szerzői ezután bemutatják azokat az Európai Bizottságnak benyújtott hivatalos poanaszokat, amik az elmúlt években felhívták Vestager hivatalának figyelmét arra, hogy Magyarországon tiltott állami támogatással avatkoznak be a médiapiaci viszonyokba.
„Komoly aggodalommal tölt el bennünket, hogy ezek közül egyikre sem reagált érdemben a Bizottság” – írják, hozzátéve: az uniós szintű válaszlépések hiánya tovább ösztönzi a kormányt arra, hogy büntetlenül tovább tizedelhesse a sajtó függetlenségét Magyarországon, mintát adva más közép- és délkelet-európai államoknak.
A levél szerzői a hivatkozott panaszok érdemi kivizsgálására kérik Margrethe Vestagert, „a magyar közvélemény szabad és sokszínű tájékozódáshoz való jogának védelmében”.
A levelet aláíró szervezetek:
- Alliance Internationale de Journalistes
- ARTICLE 19
- Committee to Protect Journalists (CPJ)
- Association of European Journalists (AEJ)
- European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF)
- European Federation of Journalists (EFJ)
- European Media Initiative
- Free Press Unlimited (FPU)
- Global Forum for Media Development (GFMD)
- Index on Censorship
- International Press Institute (IPI)
- Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT)
- Reporters Without Borders (RSF)
- Society of Journalists (Towarzystwo Dziennikarskie), Varsó
- South East Europe Media Organisation (SEEMO)
- The Daphne Caruana Galizia Foundation