A három vezető járványtagadó figura között több látványos hasonlóságot is észrevehetünk. Mindhárman erősen sulykolják a nyilvános megjelenéseiknél, cégeik-weboldalaik nevében a doktori címüket – holott már mindhárman rég elhagyták az eredeti hivatásukat, amiben azt szerezték (kettejük engedély és kamarai tagság híján már akkor sem gyakorolhatná azt, ha akarná). Az igazán hardcore, 5G-vel és Bill Gatesszel súlyosbított konteóktól igyekeznek távolságot tartani (ezekre ott van dr. Pócs Alfréd ortopéd sebész, az orvosi kamara Heves megyei elnöke), inkább a védelmi intézkedéseket és magát a járvány súlyosságát kérdőjelezik meg – egészen nyíltan utalva arra, hogy a valódi megoldást az ő vitaminjaik, étrend-kiegészítőik, természetgyógyász kezeléseik jelentik. Nem kell Sherlock Holmesnak lenni, hogy az ember lássa az összefüggést és az anyagi érdeket.

A járványtagadás és maszkellenesség jelensége azonban mára bőven túlnőtt azon, hogy a zavarosban halászó ügyeskedők pörgetik fel a bizniszüket a konteókra fogékony emberek manipulálásával. A “Normális élet” közössége bőven százezres nagyságrendű tömeggé nőtt, és jó úton halad a politikai mozgalommá válás felé. Ezen a ponton pedig már nem lehet kikerülni a kérdést: miért nem tesz senki semmit egy ilyen, az emberek megtévesztésén alapuló, közegészségügyi veszélyt jelentő, egyértelműen káros jelenség ellen?

„COVID 9.11.” elnevezéssel demonstárációt tartottak a “vírushisztéria” ellen tiltakozók 2020. szeptember 11-én a Szabadság téren. Az esemény fő szervezője Dr. Gödény György volt.
Fotó: Marjanovic Mira

 

Első kör: a Facebook

A járványtagadók első számú szerveződési terepe és kommunikációs platformja a Facebook. A közösségi oldal az elmúlt években bőven kapott hideget-meleget azért, mert hagyja szabadon garázdálkodni az álhíreket, áltudományokat, gyűlöletpropagandát és gyakorlatilag egy nagy dezinformációs világháború hadszínterévé vált. A koronavírus-járvánnyal kapcsolatban a cég már a korai időktől kezdve nagy erőket fektet az álhírek és hamis egészségügyi információk szűrésébe. Az már más kérdés, hogy ezeken a szűrőkön mi jut át. A nem nagy világnyelveken szóló anyagok például egészen könnyedén és szinte akadály nélkül. A magyar járványtagadó és maszkellenes tartalmak is háborítatlanul virágozhattak hónapokon keresztül.

Kérdéseket küldtünk a Facebook sajtóosztályának az ilyen témájú, magyar nyelvű tartalmak szűrésével kapcsolatban, de válasz helyett csak egy kérést kaptunk, hogy mutassunk néhány egzakt példát olyan tartalmakra, amik szerintünk ütköznek a közösségi oldal Covid-moderációs alapelveivel. Három példát adtunk: Lenkei oldalát, a Gődény-féle Normális élethez ragaszkodók csoportját, és az Apaszív nevű kisebb maszkellenes oldalt. A kérdéseinkre választ azóta sem kaptunk, azonban néhány nappal később a Facebook pont ezt a három oldalt törölte. (Persze azóta mindhárom romjain elindultak már új oldalak, ugyanazzal a tartalommal, nagy adag mártírkodással felturbózva – és a jelek szerint ezek ellen megint csak nem lép fel a Facebook.)

 

Második kör: az orvosi kamara

A MOK volt talán az egyetlen hivatalos szerv, ami etikai vizsgálatokkal, nyilvános állásfoglalásokkal fellépett a járványtagadók ellen már tavasszal, és aránylag rendszeresen azóta is. Persze ez a gyakorlatban édeskevés – hát miért nem csap oda erőteljesebben a kamara, mint felettes szerv a teljes orvostársadalom és az orvostudomány hitelességét romboló járványtagadó orvos-influenszereknek?

Kérdésünkre a MOK alelnöke, dr. Lénárd Rita elmondta, hogy azért nem, mert egyszerűen nincs ennél erősebb fegyver a kezükben. Már az etikai vizsgálat szabályozása is nagyon fura: az elindításának tényéről is csak az eljárás kezdeményezője és alanya kommunikálhat nyilvánosan, és az eredménye sem publikus. Csak az eljárás alanya beszélhet róla, és akkor is annyi részletet tehet közzé, amennyit jónak lát. A kamara új elnöksége már kidolgozott egy javaslatot az etikai transzparenciára, amit el is küldött a kormánynak – de a jelenlegi szabályok alapján a Tamasi elleni etikai vizsgálatról is csak annyit tudni, amit ő maga elejtett egy videóban: első fokon felmentették. De hogy milyen indoklással, és mi történt azóta másodfokon, az rejtély, és esélyes, hogy az is marad.

Még a kamara legdurvább büntetése, a kizárás sem fenyegeti különösebben a járványtagadó doktorokat, hiszen ez csak azzal jár, hogy nem praktizálhatnak. Ők pedig általában már amúgy sem praktizálnak, sőt, van aki nem is kamarai tag közülük, tehát semmi fogása nincs rajtuk a kamarának. Sokkal inkább nevezhetők doktori címmel rendelkező üzletembernek, mint orvosnak/gyógyszerésznek.

Marad a nyilvánosság, mint eszköz, az elhatárolódás a vírusszkeptikusoktól, illetve azok szimbolikus kiközösítése az orvostársadalomból. A legutóbbi MOK-állásfoglalás tényleg az volt: a kamara összes területi szervezete egyenként állt be a nyilatkozat mögé – kivéve egyetlenegyet, a már említett Heves megyeit, ahol az elnök az 5G-ellenes aktivista dr. Pócs Alfréd.

Értesüléseink szerint egyébként Pócs ténykedése komoly feszültségek forrása az egész hazai orvostársadalmon belül, de mivel a megyei vezetőket a területi tagság választja, a nemrég megújult, a hálapénzellenes mozgalomból kinőtt új kamarai elnökség egyszerűen nem tud hozzányúlni.

 

Harmadik kör: a kormány

A legnagyobb kérdés persze az, hogy a járvány elleni védekezést egyértelműen akadályozó jelenséggel miért nem kezd gyakorlatilag semmit a kormány. Az a kormány, ami a járvány első hullámát, ha nem is tökéletesen, de kimondottan jól kezelte, és láthatóan nem veszi félvállról a fenyegetést – az olyan, egyébként a magyar kormányhoz ideológiailag közel álló országokhoz képest, mint az USA-hoz, vagy Brazília, különösen.

“Orbán és a Fidesz alapvetően elkerülte azt a tudománytagadó-vírusrelativizáló populista jobboldali irányt, melyet például Trump és Bolsonaro választott. A kormányoldal vezérelvű, centralizált működése nem engedi, hogy az egészségügyi konteók váljanak dominánssá a koronavírus kapcsán a jobboldalon – ugyanakkor a politikai paranoiára épülő világkép, melyben a Nyugat, Brüsszel és Soros Magyarország ellen szervezkedik, úgy tűnik, megtűr maga mellett egy nem politikai, tudománytagadó paranoid univerzumot is” – mondta kérdésünkre Krekó Péter szociálpszichológus, az összeesküvés-elméletek kutatója.

„Akciócsoportok ülés” – 2020. szeptember 21-én a Karmelita kolostorban.
Fotó: Orbán Viktor / Facebook

Pedig a fegyver ott volt a kezükben: a már említett rémhírterjesztős törvény, a maga 5 év börtönös súlyával. “Ezt az egyébként akár a közjó érdekében is felhasználható eszközt a kormány inkább politikai üzengetésre használta fel. Ezek a szereplők pedig rendszerint nem a kormányzattal, hanem az egészségügyi establishmenttel szemben fogalmazzák meg a kritikájukat, így közvetlen veszélyt nem jelentenek a NER felé. A kormány és a Magyar Orvosi Kamara konfliktusos viszonyában néha még hasznosak is lehetnek – a kormány ellenségképző logikája szempontjából viszont érdektelenek.” – mondja Krekó.

A Fidesz nem nagyon szokta eltűrni hasonló méretű, de akár a járványtagadóknál sokkal kisebb mozgalmak létét sem, ha azok a kormánnyal, a kormány intézkedéseivel szemben ennyire kritikus, sőt ellenséges hangot ütnek meg. Ezer példát lehetne erre mondani az elmúlt évekből, a maszkellenesek azonban valahogy elkerülik nemcsak a kormány, de a kormánypárti megmondóemberek és revolvermédia célkeresztjét is. Ami annál is furább, mert 2017-ben a NER-bulvár Ripost például még erősen beszólogatott és “a destruktív szcientológus szekta kiképzett ügynökének” nevezte Lenkeit. Azóta, hogy már nem csak szcientológus, de járványtagadó is, egyszer sem írtak róla. Annak idején, az operatív törzs napi sajtótájékoztatóin többször rákérdeztünk Lenkei és Gődény viselt dolgaira is, de reakciót sosem kaptunk.

 

Ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra

Ugyan mi oka lehet a kormánynak arra, hogy hagyja ilyen nagyra nőni a járványtagadó és maszkellenes mozgalmat, annak ellenére, hogy világos, az mekkora közegészségügyi veszélyt jelent? Jó néhány teória, és potenciális magyarázat létezik erre, a valódi indokban valószínűleg ezekből több is benne lehet, különféle súllyal.

 

  • Túl népszerűek, és a Fidesz nem akarjamagára haragítani őket

A netadó vagy a vasárnapi boltzár esetében láthattuk, hogy a kormány gondolkodás nélkül csinál hátraarcot, ha a számok azt mutatják, hogy egy intézkedés vészes népszerűségvesztéssel jár. Ha a politikai spin doctorok kiszámolják, hogy a járványtagadók komolyabb befenyítését megsínylenék a népszerűségi adatok, megoldás lehet az, hogy a felszínen ugyan belengetik a rendőri ellenőrzést és a helyszíni bírságot, de nem nyúlnak azokhoz, akik százezres rajongótábort biztatnak a szabályok megszegésére.

 

  • Van akkora befolyásuk és lobbierejük, hogy kijárják maguknak az érinthetetlenséget

Magyarországon néha meglepő csoportokról derül ki, hogy komoly lobbierejük van. Gondoljunk csak a taxisokra, akiket senki nem tart különösebben népszerű, vagy nagy támogatottságú, esetleg pénzben úszó rétegnek, mégis sikerült elérniük például az Uber kitiltását, vagy azt hogy tavasszal a gazdaságvédelmi intézkedések egyik legelső lépése volt a taxisok megsegítése. A NER köreiben sok a járványtagadók gondolatvilágára rezonáló, ezoterikus-összeesküvéses gondolkodású figura, egészen magas polcokon is – elképzelhető, hogy a “normális élethez ragaszkodóknak” fontos helyeken vannak támogatóik és védelmezőik.

 

  • A Fidesz annyira rászoktatta már a saját táborát az összeesküvéses gondolkodásra, hogy tájidegen lenne tőlük racionálisan érvelve konteókat lebontani

A kormány kommunikációs stratégiája tíz éve arra építkezik, hogy a gonosz háttérhatalom változatos eszközökkel fenekedik a magyar anyaföld ellen, de Orbán Viktor ennen testével hősiesen visszaveri a támadásokat. Ezzel most kicsit csapdahelyzetbe kerültek, hiszen a járványtagadók világképe és logikája nagyjából ugyanez, csak más szereplőkkel. Ha elkezdenék most azt magyarázni, hogy hahó, nincs is gonosz háttérhatalom, nem akar titeket senki rabigába hajtani, lehallgatni, megcsipezni és agymosni, azzal a hosszú, fáradságos munkával kondicionált saját táborukat is elbizonytalanítanák.

 

  • Legalább nem szavaznak az ellenzékre

Ez az elmélet nagyjából a kiutat fogalmazza meg az előzőekben felvázolt helyzetből. Gődény kamupártos múltja, és az, hogy azóta is, a 150 milliós tartozás ellenére is “engedik játszani”, nem támadja őt a Fidesz-közeli média, olyasmi, ami miatt nehéz feltételezni, hogy ne lenne felette valamilyen szintű kontrollja a NER-nek. Ezzel párhuzamosan nem lenne meglepő, ha Gődény megint egy politikai mozgalmat építene 2022-re. Százezres nagyságrendű, a kormány intézkedéseit (és azzal a kormányt is) bíráló tömegről van szó, akik közül sokan valószínűleg sosem szavaznának Orbán Viktorra. A Normális élet mozgalom “megszelídítésével” ezek a szavazatok viszont nem is az ellenzéki pártokat erősítenék,  – ez pedig potenciálisan akár a 2022-es választást eldöntheti. Nem lenne túl meglepő, ha a színfalak mögött éppen most zajlana ez a szelídítés.

 

  • A zavarkeltés csökkenti a támadások erejét

Klasszikus orosz dezinformációs módszer, hogy egy mindenkit érdeklő ügyben mindenféle kamut bedobnak, csak azért, hogy a végén már mindenki elbizonytalanodjon, mi is a valóság, belefáradjanak az emberek, és a végén kiszálljanak a vitákból. A koronavírus elleni védekezés egy olyan ügy, ami akár egy választást is eldönthet, ha mondjuk sok szavazó gondolja úgy, hogy a kormány bénázik. Vagy éppen jól dolgozik. Gődényék szabadon engedésével Orbánék kicsit leszedálhatják azokat is, akik szerint nem elegendőek a védekezési szabályok (hiszen legalább a kormány a helyén van, és a realitás talaján áll, nem úgy, mint Gődényék), és azokat is, akik szerint túl kemények a szabályok – őket ugyanis könnyen egybe lehet mosni az összeesküvés-hívőkkel.https://telex.hu/koronavirus/2020/09/29/miert-erinthetetlenek-a-jarvanytagado-orvos-celebek