A főváros egy fél százalékos úgynevezett újraindítási adó bevezetésén gondolkozik, amelyet az ötmilliárd forintnál nagyobb iparűzési adóalappal rendelkező vállalkozásoknak kellene fizetniük, amíg Budapest ki nem jut a koronavírus-járvány okozta gazdasági válságból – mondta a főpolgármester a Fővárosi Érdekegyeztető Tanács ülésén tartott prezentációjában, amelyet a Városháza Facebook-oldalán lehetett figyelemmel követni.
A PORTFOLIO LEGTÖBB TARTALMA INGYENESEN HOZZÁFÉRHETŐ, AHOGY EZ A CIKK IS.
A médiapiaci helyzet azonban folyamatosan változik: ha támogatni szeretnéd a minőségi gazdasági újságírást, és szeretnél részese lenni a Portfolio közösségnek, akkor fizess elő a Portfolio Signature cikkeire.

Mire készül a főpolgármester 2021 után?

A prezentációból kiolvasható, hogy a főváros milyen gazdasági kilátásokkal kalkulál. Ezek szerint „a V alak helyett sokkal valószínűbb, hogy „Nike-pipa” alakja lesz a válságnak, azaz gyors zuhanás után hosszú, lassú kilábalásban reménykedhetünk”. A pesszimizmus a jövőre nézve is indokolt – kilábalás 2022/2023-ra várható – vélekedett Karácsony Gergely, aki szerint ezek miatt

A FŐVÁROSNAK TEHÁT HOSSZABB TÁVON KELL BERENDEZKEDNIE VÁLSÁGKEZELÉSÉRE.

A jövő évi költségvetés alternatíváit bemutatva Karácsony Gergely kitért arra, hogy abból az alapvetésből indulnak ki, hogy saját, fejlesztésekre tervezett forrásokat a működés finanszírozására használják fel, a fejlesztéseket hitelből, támogatásokból, közvetlen EU forrásokból finanszírozzák. A következő lehetőségeket vázolta fel:

  1. A további évek működési kiadásainak finanszírozására szolgáló értékpapírok eladása 2022-re likviditási hiányhoz, csődhöz vezet.
  2. Kiadások csökkentése a bevételi szinthez: ebben az esetben nem emelkednek a bérek és további fejlesztési és működési feladatokat törölnek.
  3. A kormányzati hozzáállás megváltozása, pl. a befizetési kötelezettség mértékének módosítása.
  4. Újraindítási adó (IPA PLUSZ) kivetése.

Karácsony Gergely ennek kapcsán azt hangsúlyozta, a főváros működőképességének fenntartása kiemelt nemzetgazdasági érdek, a válság idején pedig érdemes újragondolni, kik tudnak legalább átmenetileg nagyobb mértékben részt venni a közteherviselésben.

A városvezetés által a 2021-es költségvetési évre kilátásba helyezett „ipa+ koncepció” egyfajta válságkezelő hozzájárulás azoknak a szektoroknak, amelyeket kevésbé viselt meg a járvány, mint más iparágakat, vagy az „életéért küzdő” fővárosi önkormányzatot.

A főpolgármester szólt arról is, a következő időszakban megpróbálják újratárgyalni a kormánnyal a fővárost érintő központi elvonásokat is.

Kik fizetnék az új különadót?

A főpolgármester előadásában hangsúlyozta, hogy az új válságadót átmeneti jelleggel vezetnék be (itt emlékeztetnénk mindenkit, hogy a központilag meghatározott korábbi válságadókat is átmenetinek hirdették meg, aztán tartósan beépültek az adórendszerbe), azaz „Budapest esetében a teljes foglalkoztatás eléréséig tartó időszakra”.

A szabály szerint az 5 milliárd forintot elérő IPA adóalappal bíró cégek fizetnék az IPA adóalap 0,5%-os mértékében a következő szektorokban:

  • Feldolgozóipar;
  • Villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás;
  • Vízellátás: szennyvíz gyűjtése, kezelése, hulladékgazdálkodás, szennyeződésmentesítés;
  • Kereskedelem, gépjárműjavítás,
  • Szállítás, raktározás, Információ, kommunikáció;
  • Pénzügyi, biztosítási tevékenység;
  • Szakmai, tudományos, műszaki tevékenység;
  • Adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység)

Idén is gondban lesz a fővárosi költségvetés

Kiemelte, számításaik szerint Budapest arányaiban háromszor több adóbevételtől esik el a járvány miatt, mint a központi költségvetés. A főváros bevételeinek 70 százaléka származik az iparűzési adóból, amely idén várhatóan csak 139 milliárd forint lesz a tavalyi 165 milliárd forint után – tette hozzá.

Karácsony Gergely közölte, a főváros 300 milliárd forintos idei működési költségvetésében összesen 69 milliárd forintos lyuk van, a városvezetésben pedig arra számítanak, hogy 2022-2023-ban érhetnek véget a koronavírus-járvány miatti „szűk esztendők”.

A miskolci helyzetről itt.https://www.eszakhirnok.com/2020/10/06/a-tapolca-2-csodbe-viheti-miskolcot/