Budapest – Az évtized elején dől el, hogy megnyerjük vagy eltékozoljuk a történelmi időt – fogalmazott a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Növekedés.hu oldalon hétfőn közölt írásában azt hangsúlyozva, hogy az évtized drámai indulása után gyors és erős növekedési fordulatra van szükség.
A jegybankelnök szerint erre a fordulatra építve lehet visszatérni a fenntartható egyensúly képletéhez, és 2030 végére elérhetjük az EU akkori átlagos fejlettségi szintjének 100 százalékát, az osztrák fejlettség közel négyötödét.
Hangsúlyozta: az évtized versenyképességi reformjainak zömét most kell elindítani ahhoz, hogy az egész évtized során kifejtsék hatásukat. Megemlítette, hogy az elmúlt évtized 50 legfontosabb reformjából 43-at 2010 és 2013 között valósítottak meg és indítottak el. Most 2010-zel szemben először vissza kell nyerni a növekedést, és annak eredményeivel visszaállítani az egyensúlyt – írta.
Hozzátette: párhuzamosan kell kezelni a fejlesztéspolitikát és a versenyképességet, az uniós és a hazai – jegybanki, banki és költségvetési – források legalább 50-50 milliárd euró értékben való kombinálásával egyszerre lehet elérni valamennyi megcélzott fordulatot.
Példaként hozta Ausztria sikerét, amelynek egyik titka, hogy mintegy 170, a globális piac réseit kihasználó, és ennek köszönhetően nagyra nőtt családi vállalkozás adja a GDP gerincét. Szavai szerint ezt érdemes ismételni, csak más réseket kell figyelembe venni.
Úgy fogalmazott: ebben az évtizedben nem nyerhet az, aki nem hajtja végre a digitális átállást az élet minden területén, az nyer, aki a hálózati és platformműködésre tér át az üzleti élet minden területén.
Matolcsy György szerint a győzelemhez a térszerkezet átalakítása kell a gazdasági felzárkózás és a versenyképességi fordulat számára. Ez egy 4 millió főt érintő Budapest Régiót jelent, amely a városhálók szövetségéből merít. Ezek a városhálók az államhatáron belül és a Kárpát-medencében működnek: ilyen a Debrecen-Nyíregyháza-Miskolc-Szolnok háló, a Győr-Szombathely-Sopron háló, a Székesfehérvár-Balaton-Veszprém háló, valamint a Szeged-Szabadka-Újvidék háló és még más hasonló kapcsolódások.
A győzelemhez jelentős tőkekivitel, azaz hazai profitot is termelő „kifektetések” végrehajtása is kell a stratégiai ágazatokban a Kárpát-medencében és a tágabb régióban egyaránt. Matolcsy György szerint az hozhat sikert, ha a modern ágazatokba külföldről érkező közvetlen beruházások (FDI) és a szolgáltatások mellé saját tulajdonú ipart épít Magyarország.
Kuszaszem bezélt már a csecsemők seggén lévő piros foltról is. Kérdem én lejött már a szerről?
Ne csodálkozz semmin. A fidesz ilyenekből áll. Egy őrültnek őrültek a követői.
Aranykorszak meg csodaország meg meseországról meg most legújabb kifektetésről hadoválni ? Kifekszünk mi magunktól is meg lefekszünk a sok bújtatott és rejtett megszorításoktól ami a járvány miatt van sajnos. Meg akik a járvány miatt elveszítették a munkájukat amiről a fidesz kormány nem sokat beszél ja nem mert rombolja a presztízsét csak a jókat mondja a rosszat meg elhallgatja. Hisz még valaki egyébként Matolcsi NERtársnak? 😀
Nem változott itt semmi 30 éve a rendszerváltás óta mert nem rendszerváltás hanem csak módszerváltás volt az-az a cégér változott de a cég maradt akár balos akár jobbos kormány volt mindenki csak „világolt” nagyokat balosok fejlesztési pólusról meg nanopoliszról jobbosok csodaországról, aranykorszakról hablatyoltak mégis mi változott? Semmi ! Csak vegetálunk 30 éve 30 év a tehetetlenség jellemezte ezért kéne már nem csak rendszerváltás de bizony korszakváltás is azért, hogy ebből a tehetetlen apátiából végre valami történjen.
Az emberek nem csodaországra, aranykorszakra,meseországra kíváncsiak ami ugyan hangzatos jól hangzó szleng szöveg de túl jól hangzó amiben már a sok hitegetés miatt hitetlenek benne. Hanem inkább az emberek arra kíváncsiak, hogy ha csak egy picikét is de mikor élhetnek jobban úgy, hogy senkinek sehol a világban bárhol is él ne keljen nélkülöznie hanem hangzatos szavak nélkül is magától érezze, hogy kicsivel jobban él szép és jó, hogy a „dokik” fizetése emelkedik de a kisnyugdíjas is csak egy kicsivel de akkor is jobban szeretne élni a közmunkás akinek a munkája a közért van kicsivel többet szeretne keresni, hogy megtudjon élni és ő is megbecsülve érezze magát társadalmunkban. Vagyis jobban szeretnénk élni de mellette megbecsülést is szeretnénk kapni jogos elvárása az embereknek hiszen itt hazánkban is Magyarországon ugyan olyan jó és klassz emberek élnek mint bárhol a világon sokan mások akik már jobban élnek tőlünk megboldogultabb helyeken külföldön tehát kicsivel mi is szeretnénk jobban élni hozzájuk hasonlóan, megbecsülve érezve magunkat ezen túl ezen jogos óhaja az embereknek érthető csak vajon eljutnak -e ezek a hangok Matolcsy és NEr társi köréig az-az a kormányig vagy még mindig csak megfoghatatlan , ábrándozós fejlesztési pólusról meg hálóról és csodaországról ábrándoznak? Lehet arról is de annak az alapja az ha a társadalom minden része már jobban él és nem csak megél hanem jobban él és kialakul az igazi polgári középosztály ami remélhetőleg remélve nem csak vágyálom hanem elérhető cél ami nem csak elméletben szól mindig hanem gyakorlatban is megfoghatóvá válik. Na az emberek erre kíváncsiak ez érdekelné őket a saját boldogulásuk, megélhetésük elvárható, jogos módon.
Északi szomszédaink a Közép Európai „kis tigrisek” is erősítenek,élénkítik gazdaságaikat. Szlovákia, Csehország, Lengyelország is. Jelszavuk, hogy Válság ide vagy oda a ráadandó válasz a gazdasági beruházások felgyorsítása. Főleg Szlovákia ahol is a Pozsonyi Wolkswagen autógyár , a Zsolnai Kia autógyár a Nagyszombati Peugeot és Citroen autógyárak mellett már a Nyitrai Jaguár & Land Rover működő autógyárak mellett és a legújabb autógyár a Porsche is Szlovákia mellett döntött a 8 nagy gyártócsarnokkal rendelkezik majd a gyár 15 hektáron de további 15 hektárt is megvett a cég és 2024 ben az építkezés és 2026 ban pedig már a termelés a Porsche gyárában Szlovákiában Felsőszerdahelyen továbbá a kínai elektromos autógyártók is „pásztázzák” Szlovákiát a kedvező gazdasági mutatók, euró fizetőeszköz, kedvező adózási környezet alacsony áfakulcs. Hazánkban Magyarországon pedig az Opel , Suzuki, Audi, Mercédesz és legújabb a BMW lesz. Viszont Szlovákia autógyártásban már erősebb. Csehországban a Skoda, Hyundai ,Iveco Autóbuszgyártás. Lengyelországban is erősödik a gépjárműgyártás és főleg az irodai & üzleti & szolgáltatóközpontok is világcégek irodaházai. Magyarország is erősödik a V4-ben de főleg Szlovákia, Csehország,Lengyelország fejlődése kiemelkedő és látványos nagyon. Közép Európa „új kis tigrisei”. De Európán belül is verseny van ne felejtsük el az „északi kis tigrisek” Dánia, Svédország,Norvégia,Finnország és a Brit – Francia – Holland – Német – Lengyel tengely. De a visegrádi négyek szerepe is erősödik a többiek mellett.
Ezeken túl is több és több gazdasági háló vagy tengely jön létre országok és országok között szövetségeket építve egymással hiszen az új gazdasági világrendben a járvány után mindenki érthető módon nyertes akar lenni hiszen aki kimarad az lemarad és mindenki a győztesek oldalán szeretne lenni. Mediterrán déli tengely Törökországtól – Spanyolország-ig. Törökország is a járvány előtt 10 %-os gazdasági növekedést produkált látványos fejlődéssel és gazdasági növekedéssel már-már szinte egy „Kis Kína” úgy emlegetik Törökországot.A fejlett régiók,térségek mellett a fejlődő országoknak tehát a szövetségben a jövőjük.