Ha az alapszerződés semmis, akkor a devizahiteleseknek az a kényelmes és anyagilag előnyös helyzetük lesz, hogy csak azt a forintösszeget kell visszafizetniük a banknak, amennyit kaptak, jegybanki alapkamat mellett, minden más költség és kötelezettség megszűnik
– foglalta össze a helyzetet egy, az adósok szempontjából pozitív kimenetelű bírósági döntés esetére.
Fájna a bankszektornak
- Összességében óriási összegről lehet szó. Az EUB-n futó perekkel kapcsolatban több médium is a Frankfurter Allgemeine Zeitung becslésére hivatkozott az elmúlt időszakban: a német lap egy korábbi bírósági döntést – amely egy lengyel házaspár ügyében született – elemezve azt írta, hogy a kelet-európai régióban tevékenykedő bankoknak az ítélet 18 milliárd eurónyi veszteséget okozhat, ami mai árfolyamon nagyságrendileg 6500 milliárd forint.
A GKI Gazdaágkutató egy 2015-ös elemzéséből kiderül, hogy a lakossági devizahitel-állomány 2008 végén érte el a csúcsot, közel 6000 milliárd forintot. Ugyanebben az elemzésben a forintosítás kapcsán szerepel az is, hogy a költségek közül körülbelül 3000 milliárd forint terhelte a lakosságot, közel 2000 milliárd forint pedig a bankszektort, aminek köszönhetően a bankok rekordveszteséget könyvelhettek el 2014-ben.
Egy ilyen döntés alaposan felforgatná a bankszektort, óriási összegekről van szó. Ha valaki hosszú évekig fizette hitelét, elképzelhető, hogy már a tartozása is megszűnt, hiszen ebben az esetben az összes eddigi befizetést át kellene számolni tőketörlesztésre, ráadásul az a helyzet is előállhat, hogy annyit fizetett már az adós, hogy a végén már pénzt kaphat vissza a banktól.https://index.hu/gazdasag/2020/10/22/devizahitel_europai_unio_birosaga_szerzodesek_semmissege/?fbclid=IwAR31cKXaqY1WEhDVY_ije5JSHkypDjpGlAQD5DwGYbX40sl9F-iHccQDy5Q
Én 1.800.000 Ft. hitelt vetem fel és 72 hónap alatt 5.400.000 Ft-ot fizettem vissza. Ezt minek hívják, ha nem uzsora kamatnak?