Nem tetszik a francia szakszervezeteknek, hogy a Renault kizárólag Kínában gyártaná, és onnan importálná Európába a legolcsóbb tisztán elektromos autóként hirdetett Dacia Springet, szerintük ez egyenesen szembemegy az ország gazdaságélénkítő terveivel és a munkások érdekeivel, írja az Automotive News. A Renault döntése nem egyedülálló, sőt, egyre gyakoribbá válik, hogy az autógyártók egy-egy modelljükből Kínából elégítik ki az európai keresletet is: ez a helyzet a BMW iX3-mal, a Polestar 2-vel, nemrég pedig a Tesla kezdte el onnan szállítani kontinensünkre a Model 3-at.
A francia vállalatcsoport helyzete viszont különösen érdekes, hiszen részesedett abból az 5 milliárd eurós támogatási csomagból, amit Emmanuel Macron miniszterelnök az autóipar felélesztésére hozott létre, különös tekintettel az elektromobilitás ösztönzésére. A szakszervezetek indulatait tovább fokozza, hogy a cég a járvány hatásaira válaszul világszerte 15.000 munkahely megszüntetését jelentette be májusban, melyből mintegy 4600 a franciákat sújtja. A Renault hat hazai gyárát jelölte ki lehetséges bezárásra vagy létszámleépítésre. Az autógyártó azzal a feltétellel férhetett hozzá a pénzügyi segítséghez, hogy konzultál a szakszervezetekkel két kihasználatlan hazai gyárának jövőjéről, és a munkahelyek megtartásáról.
Mindezek után nem annyira meglepő, hogy a szakszervezetek élesen kritizálják a gyártót, amiért az a rendkívül népszerűnek ígérkező elektromos Dacia gyártásáért nem francia munkások megélhetését biztosítja. Az FO szakszervezet, mely a Renault dolgozóit képviseli, felszólította a vállalatot, hogy tartsa magát a Franciaország villanyautós nagyhatalommá válását célzó tervekhez, hozzátéve, hogy a Kínából Európába történő szállítás miatt a villanyautó karbonlábnyoma is jelentősen megnő.
Felháborító Kína világuralomra törekvése. Vámok kivetése, Európa ellehetetlenítése? Mindig csak Kína meg Kína és a profit. Környezetvédelem meg nuku??? Franciaország hagyományosan nagy autóipari központ Renault, Citroen, Peugeot gyártóközpontjai. Mint akárcsak Olaszország : Alfa Rómeó, Fiat, Ferrari. Vagy Spanyolország : Seat, Svédország : Volvó stb….Az Európai unió 1000 milliárd euró-s pénzösszeg juttatása környezetvédelemre és mint helyreállítási alap , munkahely teremtésre és támogatni a diesel autók helyetti elektromos autók gyártására áttérés támogatása a nagy európai cégeknél ez kellene és Kína akkor „nem happolja” el egy pár modell gyártását sem. Sőt az uniónak a helyreállítási alap mellett egy állandó euro-s plusz költségvetési alapot is létre kéne (kellene) hoznia a jelenlegi mellett is ,hogy a többi nagy kontinens Amerika, Ázsia, Ausztrália és a fejlődő, feltörekvő Afrika mindezen kontinenssekkel álljuk a versenyt és ne legyenek ennek pénzügyi akadályai, se nehézségei ami miatt esetleg Európa lemarad hanem egy állandó uniós plusz költségvetési alap kellene és fenntartható fejlődést ez is jobban szolgálná hiszen a kiegyensúlyozottság teremtheti meg a fenntartható fejlődést egy kiegyensúlyozottabb versenybe, hogy egyik kontinensnek se legyen előnye a másik kontinens hátrányára, rovására hanem az egyenlő feltételek rendszerét kellene megteremteni egy igazságosabb viszonyok között ! Természetesen a környezetvédelem figyelembevétele mellett és alternatív energiák fontossága mellett vízenergia, szélenergia, napenergia is. De segíteni Európa nagy autógyártó nemzeteit is, hogy a gyártókapacitások többsége is itt maradjon Kína pedig ne happoljon el egy pár modellt hanem segíteni Európában is az elektromos autókra való könnyebb áttérést a gyártásban ez mindenki érdeke is hiszen így maradhatnak meg a munkahelyek Európában is. Szóhasonlattal Kína „egy nagy hal ami megeszi a kishalakat” na ezt nem szabad engedni, hogy Kína „elszálljon” magától mint mindenhatónak képzelve magát hanem egyenlő, kiegyensúlyozott fejlődés kell kontinensek között ez lenne az ideális mindenki javára. Francia munkavállalók és szakszervezetek is jogosan aggódnak. Mindenképpen Európában kellene tartani tehát az autógyártást és segítve az elektromos autókra való áttérést tehát a gyártásban is sőt bővíteni a cégeket ami munkahely megtartó és újabb munkahely ösztönző lenne egész Európában.