Az egykor virágzó amerikai nagyváros, Detroit mára a káosz szélére került. Egy amerikai fotós elhatározta, megörökíti a (szó szerint) széthulló otthonokat.
A második világháborút követő években Detroit egyike volt az Egyesült Államok leggyorsabban fejlődő és legfontosabb nagyvárosainak. Igazi ipari, majd később sport- és kulturális központ volt, neve eggyé vált az amerikai autóiparral, és a soulzenével. Nem véletlenül kötődik hozzá a Motor City és a Motown név is. (No és itt születtek az elmúlt évtized/ek olyan sztárjai is, mint például Madonna és Eminem.)
Detroit igazán sötét korszaka is a XX. század vége felé köszöntött be, elsősorban az amerikai autóipar válságának köszönhetően. Az elszegényedő lakosság körében drámai módon megnőtt a bűnözés, a kábítószer-fogyasztás, és minden, ami e kettővel jár.
Így aztán nem véletlen, hogy a korábban kétmilliós nagyvárosból menekülni kezdtek az emberek (és nem csak a középosztály, de a szegényebb rétegek is), így aztán a nem is olyan rég még az Egyesült Államok 10. legnagyobb városának számító Detroit ma már csak a 18. a listán és semmi jel nem utal arra, hogy a folyamatot sikerülne megfordítani.
Kevin Bauman fotós még a 90-es évek közepén határozta el, hogy dokumentálja a város hanyatlását, megörökítve minél több elhagyott, omladozó otthont.
„Mindig is elképesztőnek, nyomasztónak és zavarba ejtőnek találtam, hogy egy hajdan hatalmas város ilyen nyomorúságos helyzetbe kerülhet, a körülötte megtalálható jómód ellenére” – indokolta „100 elhagyott otthon” nevű kezdeményezését a művész.
Kiterjedését tekintve Detroit nagyobb, mint San Francisco, Boston és Manhattan együtt, ám a népessége az ezredforduló óta drámaian lecsökkent: az egykor kétmillió nagyvárosnak ma már kevesebb, mint 800 ezer lakosa van a fent már említett okoknak köszönhetően.
Az első fényképek Detroit Brush Park nevű negyedében készültek, mely egy kőhajításnyira található csak a város egykoron oly híres szórakoztató negyedétől. „Hogyan fordulhat elő, hogy egy egykoron oly gazdag városrész az amerikai nagyvárosok bukásának jelképe lesz?” – tette fel a kérdést Kevin Bauman.
A kérdés másokban is felmerült, és némi tőkeinjekcióval megpróbálták megmenteni az enyészettől. Téma azonban maradt bőven, hiszen a város tele van elhagyatott, az összeomlás határán álló (vagy már azon túl is lévő) épületekkel, melyek közül nem egy a hajdanvolt nagyságot hirdeti.
Miként a saját oldalán is írja, először nem tűnt egyszerűnek a kitűzött cél, a 100 üresen álló otthon lefotózása, de gyorsan rájött, hogy Detroit hanyatlása még az általa gondoltnál is nagyobb. A városban ma több mint 12 ezer (!!) elhagyott ház található és gyakorlatilag semmi sem utal arra, hogy a folyamat belátható időn belül visszafordítható lenne.
Ilyen fotókat nálunk is lehetne készíteni Miskolcon a lyukóvölgyben, tetemváron, a szondin, vagy Miskolc dombos dűlőin ahol elhagyatott lakatlan ingatlanok vannak vagy a számozott utcákban, avas szálló vagy volt arany csillag lepukkant kapualjai lakatlan romjai ahol elhagyatott, lepukkant házak vannak de összességében Miskolc egészére nem ez jellemző mint ahogy Detroit egészére sem ez jellemző hanem hiába ott is csökkent a lakosság Detroitban mint Miskolcon is ahol nálunk a valaha 210.000 fős város mára 140.000 fő re csökkent 70.000 fő vándorolt el Miskolcról is a 30 év alatt. Mint Detroitból is vándoroltak el sokan. De összességében mindkét város a kultúra, turizmus terén próbál visszakapaszkodni erőn felül teljesítve. Detroit nagy autócsarnokaiban is ami lepusztult egyre több vállalkozás fedezi fel a Cherokee jepp egyik modelljét is ott gyártják majd valamint a GM General Motors felújított irodaháza, több bank és a microsoft is Detroitban talál gazdára tehát senki sem akar örökké lepusztulva maradni hanem erőn felül próbál visszakapaszkodni egy bizonyos szintre tehát ez a kép csak egy kiragadott kép ahol épp nem lakik senki ehhez hasonló nálunk is sok lenne.
Jaj, de jó! Mindenki elvándorolt és senki nem halt meg. ?♂️
Bazinolj még! A LKM egy dolláros árából nem lehetne felvirágoztatni Nagy-Miskolcot?
(bazinol; „családbarát” süketelés. nagy-miskolc szleng szótár)
másod mobillal!
Nyugi! 2013-tól ott is volt VV-frakció ???
„Detroit gazdasági helyzete jelenleg egyáltalán nem rózsás: idén nyáron az USA eddigi legnagyobb önkormányzati csődjét könyvelhette el (lásd korábbi cikkünket: Bedőlt Detroit, Hetek 2013. 07. 26.; XVII/30). A város egyetlen esélye a csődvédelem volt. A csődbírósági eljárás viszont jelenleg is folyamatban van: az egykori ipari központ egy 350 millió dolláros hitelt kíván felvenni, bár a hitelezőkkel eddig nem született megállapodás. Végső döntés december közepére várható.
A kisvállalkozásokat célzó program védnökei mindezek ellenére bizakodók. A detroiti Ford Field stadionban tartott megnyitón többek között beszédet mondott Warren Buffett befektető, Rick Snyder kormányzó, Lloyd Blankfein a Goldman Sachs vezérigazgatója, Detroit polgármestere Dave Bing, Debbie Stabenow szenátor és más Michigan állambeli szenátorok is. Az üzenetük egybehangzó volt: Detroit múltbeli ipari eredményei alapul szolgálnak egy új vállalkozói generáció létrejöttéhez, amely képes felépíteni egy „új gazdaságot”. „Minden erőforrás adott ahhoz, hogy egy nagyszerű város jöjjön létre” – állította Warren Buffett az egyik sajtótájékoztatón. Továbbá hozzátette: „Napjainkban Detroit egy olyan kihasználatlan erőforrás, mint pár éve maga az autóipar volt. Hatalmas lehetőségek rejlenek benne.” Snyder beszéde ugyanezt visszhangozta: a kisvállalkozásoknak hatalmas szerepe van, mind Michigan állam gazdaságának helyreállásában, mind pedig Detroit újraéledésében. A polgármester szintén egyetértett: „Városunk rövid időn belül otthont fog adni számos innovatív, élvonalbeli cégnek, új munkahelyeket fognak teremteni, ez pedig majd az embereket is visszahozza Detroitba.”
efnagyzsét polgármesternek !!!
„Eközben kanadai középosztálybeli befektetők már rohamozzák az ingatlanügynökségeket, írta az egyik kanadai napilap, hogy felvásárolják az üresen álló lakásokat és házakat. A kanadai ingatlanügynökök szerint minden héten legalább 5-10 új ügyfél kopogtat be náluk Detroitról érdeklődve. A civil ingatlanspekulánsok arra játszanak, 15-20 éven belül ismét fellendül a város, s akkor sokat fognak érni a most bagóért megszerzett ingatlanok és telkek….Detroit ma túlságosan levegős: 2 millió főnek épült, de kevesebb mint a fele lakik benne. Vannak negyedek, ahol egy ”utcablokkban” csak egyetlen lakott ház van. A többi üresen áll. Ezekbe a kerületekbe egyelőre nem fektet a városvezetés.”
Pont mint Miskolc. Sajnos.