„Ha a sors úgy hozta, hogy nekem olyan feladatot adott, ami ennek a népnek és hazának hasznára volt, azt nekem mindenképpen kötelező volt megtennem!” – beszélgetés a 90 éves Prof. Dr. Czibere Tiborral, a Miskolci Egyetem volt rektorával
Prof. Dr. Czibere Tibort 90. születésnapja alkalmából az egyetem Szenátustermében köszöntötték tanszéki kollégái, valamint a Miskolci Egyetem rektora, Prof. Dr. Horváth Zita, illetve a Gépészmérnöki és Informatikai Kar dékánja, Dr. Siménfalvi Zoltán. A Kossuth- és Széchenyi-díjas tudós professzor 8 éven át volt egyetemünk rektora.
Czibere Tibor 1930. október 16-án született a dunántúli Tapolcán.
Az elemi iskola négy osztályát szülővárosában végezte, majd 1941-től a Keszthelyi Premontrei Gimnáziumban folytatta tanulmányait, ahol 1949-ben kitüntetéses érettségi bizonyítványt szerzett.
Felsőfokú tanulmányait a Gépészmérnöki Kar hallgatójaként kezdte meg az akkor létrehozott Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen, ahol 1953-ban kitüntetéses oklevéllel diplomázott. Ezt követően a Matematikai Tanszéken folytatta pályafutását tanársegédként, ahol bekapcsolódott a kutatási munkákba is: a Diósgyőri Gépgyár részére végzett vizsgálatokat az ágyúcsövek gyártására használt hosszú rudak edzésekor kialakuló hőmérsékleti viszonyokkal kapcsolatban.
1956 és 1966 között a Ganz-Mávag Mozdony- Vagon- és Gépgyár kutatómérnökeként a vízturbinák és szivattyúk lapátozott tereiben kialakuló áramlás numerikus meghatározásával, és az ezen alapuló tervezési eljárások kidolgozásával foglalkozott. Kutatási eredményeiért 1962-ben Kossuth-díjat kapott.
1963-tól az egyetem Gépüzemtani Tanszékének vezetője. Az ő vezetése idején alakult ki a tanszék végleges oktatási és kutatási profilja, nevéhez köthető számos új tárgy bevezetése, az ipari és nemzetközi kapcsolatok jelentős mértékű megnövekedése, illetve a tanszék nevének Áramlás- és Hőtechnikai Gépek Tanszékére való megváltoztatása is.
1966-tól a Gépészmérnöki Kar dékánhelyettese, 1968-1974 között a kar dékánja volt.
1976-ban a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává,1985-ben a rendes tagjává választották.
1978-tól 1986-ig az egyetem rektora. Az ő nevéhez köthető többek között az egyetemen a jogász- és gazdászképzés beindítása, a doktoranduszképzés megszervezése, az Egyetemi Levéltár létrehozása vagy a díszaula megépítése is.
1988-ban művelődési miniszterré választották, ahonnan egy év elteltével saját elhatározásából távozott, és újra visszatért a Miskolci Egyetem Áramlás- és Hőtechnikai Gépek Tanszékére, aminek 2000-től nyugdíjas Professor Emeritusaként továbbra is aktív oktatója, kutatója.
Elismerései:
1962-ben kutatási eredményeiért Kossuth-díj kapott.
1980-ban Brünnben a tudományos kutatási együttműködésért a Műszaki Egyetem aranyérmével tüntették ki.
1986-ban a magyar felsőoktatásban kifejtett tevékenysége elismeréseként megkapta a Magyar Népköztársaság aranykoszorús Csillagrendjét.
1996-ban Szentgyörgyi Albert díjjal tüntették ki tudományos iskolateremtő tevékenységéért.
2000-ben megkapta a Miskolci Egyetem Tiszteletbeli Doktora (Doctor Honoris Causa) címet.
2000-ben Miskolc Díszpolgára címmel tüntették ki.
Életműve elismeréseként 2006-ban Széchenyi-díjat kapott.
2019-ben szülővárosa, Tapolca díszpolgára lett.
Isten éltesse, Professzor Úr!
A professzor úrral készült beszélgetés:
A professzor úr 90. születésnapja alkalmából az egyetem Szenátustermében tartott ünnepség fotói:
A videót és a fotókat a Beiskolázási Központ készítette.
Hi,
How are you doing? Please accept my invitation for an expert roundup on the topic, „pet food”. I genuinely want you to contribute your valuable opinion on this. ” 50 Pet Owners Reveal The Best Food for Their Pets” is the question of interest.
I know things might be really busy for you but it would be great if you can contribute 100 words only.
I’ll add your website and Twitter profile link in the post for sure.
Looking forward to hearing from you.
Best,
Umer khan