Válaszok helyett magabiztosság

A Telex pontos adatokra, átirányítással, megbetegedésekkel, felszabadított és felszabadítható ágyakkal kapcsolatos kérdéseire a múlt hét eleje óta sem az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), sem az operatív törzs, sem a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK), sem pedig az Állam Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) nem válaszolt. Az Emmi mindössze aznapi közleményét küldte el nekünk múlt szerdán, mely szerint

„Magyarországon mindenkinek jut kórházi ágy, ellátás, lélegeztetőgép, és a most bevezetett védelmi intézkedésekkel az a cél, hogy így is maradjon. Az egészségügyi ellátást a gyorsan növekvő betegszámmal együtt járó többletfeladatok mellett is biztonságos mederben tartjuk. Bár a koronavírus-járvány az utóbbi évtizedek egyik legnagyobb kihívása elé állította világszerte az egészségügyet, Magyarországon a tavasszal jól bevált recept szerint rendszerszerű biztonsággal kezeljük a járványügyi helyzetet.

A kórházakat a járvány dinamizmusának megfelelően lépcsőzetesen nyitjuk meg, folyamatosan figyelve a kapacitásaikat, így a kijelölt intézmények egymást erősítve, fokozatosan kapcsolódnak be a koronavírus fertőzéssel kezelt betegek ellátásába országszerte. Ha egy elsődlegesen kijelölt kórházban a covidos betegek kezelésére felkészített ágyak 80 százaléka megtelik, akkor az az intézmény azonnal jelzést ad rendszernek, és abban a pillanatban belép a másodlagosan kijelölt kórház. Ennek köszönhető, hogy egyetlen beteg sem maradt ellátatlanul.

A kórházi ágyszámokat illetően európai viszonylatban harmadik helyen állunk. A foglalt kórházi ágyak aránya ma sem haladja meg a 60 százalékot, tehát az ágyak 40 százaléka szabad, az átirányított szakemberek aránya is rendkívül alacsony, ezért a koronavírus-fertőzött betegek kezelése mellett jelenleg a hagyományos ellátás is biztosított az egész országban. A mindeddig covidos betegek kezelésére felkészített ágyak száma országosan közel háromszorosa annak, mint ahány ágyon jelenleg fekszenek koronavírus-fertőzött, illetve Covid-gyanús emberek.

A kórházak tudatos felkészítésének és a járvány dinamikájához igazított megnyitásának köszönhetően jelenleg tehát van elegendő ágy, lélegeztetőgép, jól képzett, megbízható egészségügyi dolgozó, s  ha mindenki következetesen betartja a védelmi intézkedéseket, akkor lassítani tudjuk a  fertőzést és meg tudjuk védeni a kórházak teljesítőképességét”

– írták. Valójában arra lettünk volna kíváncsiak, hogy mennyire apasztják az betegellátásban dolgozó orvosok és ápolók létszámát az átvezénylések, a megbetegedések vagy épp az, ha egy orvos vagy ápoló kontaktszemély lesz, ezért kénytelen otthon, karanténban maradni. Tudni szerettük volna azt is, jelenleg hányan látják el a covidos betegeket, és hány emberre van, lehet szükség a folyamatosan bővített koronavírusos kórházi osztályokon. És nemcsak a rendelkezésre álló – vagy épp hiányzó – egészségügyi dolgozókról, hanem a kijelölt kórházakról is kérdeztünk (volna), hiszen a közvéleménynek érdemes lenne tudnia arról, hova szállíthatják szeretteiket akkor, ha netán beüt a baj.

Hiába faggatták az újságírók az ellátási intézkedésekről a Miniszterelnökséget vezető, a sajtóval szinte egyedüliként kommunikáló minisztert a múlt heti kormányinfón. Gulyás Gergely az idevágó kérdésekre csak azt mondta, az új kórházi dolgozói kapacitásokat akár orvostanhallgatók bevonásával is biztosítani lehet. Emellett hosszan ecsetelte, hogy a magyar egészségügyi rendszer 32 ezer ágyon képes jelenleg koronavírus betegeket ápolni, ám a teljes magyar kórházi ágyszámkapacitás 66-67 ezer, és ebből a kancelláriaminiszter szerint a halasztható kezelések megszüntetésével újabbakat lehet felszabadítani.

 

Megroppant kapacitások

Mindeközben azonban az elmúlt hetekben már egyre-másra érkeztek a hírek, avagy egyéni és rendszerszintű segélykiáltások is az egészségügyi ellátórendszerből. Napi szinten számol be a Telex is arról, hogyan telítődnek a járványkórházak, fogynak az orvosok, és hogy a szakmai szervezetek milyen sokszor tették egyértelművé: a rendelkezésre álló személyzet legfeljebb kétezer intenzív ellátásra szoruló beteget tud ellátni, miközben a kórházi kezelésre szoruló Covid-19-betegek száma exponenciálisan nő.

Hogy konkrét példákat is kifejtsünk: annyira nem új a terhelés, hogy Tamás László János, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató főorvosa például már októberben elmondta az IME egészségügyi szakkonferencián, hogy az elmúlt tíz hónapban az egyre szaporodó súlyos esetek hogyan alakították át intézményét járványkórházzá, amelyben

„mostanra az ellátás fullra jár”.

Az intézmény öt megye ellátóközpontja lett, a legsúlyosabb esetek kerülnek ide. Az ellátást igénylők száma a tavaszi legrosszabb napokhoz képest megsokszorozódott: míg az első hullámban (augusztus 31-ig) napi 17 fertőzött volt a napi átlag, mostanra ez 81 beteget jelent, és van olyan nap is, amikor 152 covidos érkezik a járványügyi szakambulanciájukra. Tamás László János akkori nyilatkozatában elmondta azt is: hat intenzív ágy áll rendelkezésre koronavírusos beteg számára, de néhány napon belül harmincra kell emelni az ágyszámot. Ezt a fejelte meg a kórházban dolgozó orvos, Csipszer Bernadett nyilvános Facebook-bejegyzése a napokban, amely szerint:

„a győri kórház érdemben közel telt házas COVID pozitív betegekkel, lassan minden korábbi osztály helyén koronavírusos betegek fekszenek. A kórházban jelenleg 3 intenzív osztályon (eddig 1db központi intenzív osztály volt) küzdenek szó szerint a kollégáim a betegekért….2 intenzív osztály COVID-intenzív, 1 nem fertőzött betegeket ellátó intenzív osztály.”

Az ellátást végzők beszámolói szerint a kormány hivatalos tájékoztatásaival szemben a kijelölt intézmények szó szerint telt házasak, a „környéki megyék kórházai beteltek, a mobil járványkórházak közel telt házasak”.  Már a fideszes kecskeméti polgármester is megkongatta a vészharangokat, amikor a Facebook-oldalán tette közzé:

„A Kecskemétet és Szegedet ellátó kiskunhalasi járványkórház lassan megtelik, Koronavírus-gócpont lett Szeged és Kecskemét”.

Eközben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a kormányhivatal elkezdte 24 órás határidővel kórházi munkára rendelni a megfelelő szakvizsgával rendelkező háziorvosokat a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházba, mert ott nem maradt elegendő beosztható orvos az intenzív osztályokra, illetve a koronás betegek kezeléséhez.

Összességében sajtóértesülések szerint, továbbá a közösségi médiában fellelhető szakmabeliek, illetve a Telex által megkeresett egészségügyi dolgozók beszámolói alapján nemcsak a kórházakba özönlő, sokszor súlyos állapotú koronavírusos betegek számának fokozódása drámai, hanem az is, hogy a kijelölt – egyébként a múlt héten is bővített – Covid-osztályokon egyszerűen elfogyott a beosztható személyzet.

Sokan megbetegedtek, vagy átirányították őket a megyei kórházakhoz, ahonnan most ugyan visszakerülhetnének, de a terhelés a speciális, főként az intenzív ellátást nyújtani képes szakmákban gyakorlatilag már most meghaladja a rendelkezésre álló kapacitásokat.https://telex.hu/koronavirus/2020/11/09/csak-arra-kel-a-veszelyhelyzet-hogy-ne-hagyjuk-ott-a-betegagyakat