Világszerte megkönnyebbültek a tudósok, hogy Joe Biden, és nem Donald Trump folytatja a Fehér Házban – állítja a Nature vezércikke, amely szerint a leendő elnök „négy évnyi tudományellenes politika” következményeit teheti jóvá. Nem lesz könnyű dolga, mert a végletekig megosztott nemzetet kapott örökül, amit a szoros választási eredmény is mutat. „Véget ért a hosszú nemzeti rémálom” – mondta például Alta Charo, a Wisconsini Egyetem jogi karán oktató bioetikus, Gerald Ford amerikai elnök Richard Nixont búcsúztató szavait kölcsönözve. Szerinte maga sem fogalmazhatott volna szebben.
Amint Biden átveszi a hivatalt január 20-án, megnyílik a lehetőség, hogy a Trump-adminisztráció számos, közegészségügyi veszélyeket rejtő és a tudományos élet működését sértő intézkedését kijavítsa: a legsürgősebb beavatkozást igénylő területek közé tartozik a klímaváltozás ügye, egyes bevándorlási és letelepedési szabályok és természetesen a COVID-19-világjárvány, amely mára több mint 244 ezer amerikai halálát okozta, felülmúlva a járványügyi vezető, Anthony Fauci kétszázezer halottról szóló tavaszi jóslatát.
Ha Trump kikerül a képből, „a kíméletlen versengés helyett talán megint teret kaphat a nemzetközi együttműködés, az egyezmények és törvények betartása, a civilizált politika, kevesebb lesz a fake news és a harag, több a mosoly” – mondta Pervez Hoodbhoy fizikus és atomszakértő Iszlámábádból. Hasonlóan fogalmazott James Wilsdon, a Sheffieldi Egyetem társadalomtudósa, aki szerint az amerikai tudományos élet szereplői példás „erőről és kitartásról tettek tanúbizonyságot, hogy kibírták az előző négy évet, most pedig eljöhet a rég várt stabilitás és az a korszak, amikor a politikai vezetés is támogatja a tudományt”.
Biden a következő tudományt is érintő témákkal kampányolt (címszavakban):
- azt ígérte, hogy a tesztelés és a kontaktkutatás felpörgetésével kontrollálja a járványhelyzetet az Egyesült Államokban;
- a COVID-19-járvány utáni gazdasági ösztönző csomagot összekapcsolja a zöld beruházások ösztönzésével;
- visszalép a párizsi klímavédelmi egyezménybe;
- visszavonja azokat az utazási tilalmakat és vízumszigorításokat, amelyek kevésbé vonzó célponttá tették az USA-t a külföldi kutatók számára.
Koronavírus-válság
A fentiek közül a koronavírus-helyzet kezelése az egyik legsürgősebb feladat. November 6-án az USA-ban több mint 130 ezer új fertőzöttet regisztráltak, többet, mint bárhol a világon a járvány kezdete óta. Trump kezdettől fogva lebecsülte a veszélyt, szembehelyezkedve azokkal az állami és helyi járványvédelmi intézkedésekkel is, amelyek szerinte túl sokba kerültek. Biden csapata ezzel szemben a COVID-19-világjárvány kezeléséről szóló részletes programban azt ígérte, hogy az új adminisztráció a helyi döntéshozókkal együttműködve bővíti a tesztelést és a kontaktkutatást, országszerte előírja a maszk viselését, illetve megerősíti a közegészségügyi intézményeket – miközben Trump a kampányhajrában közönsége nyomására kilátásba helyezte, hogy a választás után kirúgja Faucit, az amerikai járványügy már hat elnököt kiszolgált vezetőjét.
Biden csapata olyat is megfogalmazott, hogy majd „hallgatnak a tudományra”. A Trump-elnökség négy éve előtt ez talán még szürreális kampányígéretnek tűnt volna, de a leköszönő elnök ebben is paradigmaváltást hozott: többször is parkolópályára helyezte a kormány által fizetett kutatókat, legyenek azok bár a járványügy vagy a gyógyszerengedélyekről döntő hatóság tisztviselői. Charo szerint Biden elnöksége alatt „egy sor kormányzati ügynökség végre lehetőséget kap, hogy normálisan végezze a dolgát”.
Biden kormányzása arra is lehetőséget teremt, hogy Amerika újra megnyissa a nemzetközi együttműködés csatornáit a koronavírus elleni harcban. Trump kivezényelte az USA-t a WHO-ból (ami jövő nyáron lépne életbe), azzal vádolva a szervezetet, hogy Kínát támogatja, ahol a járvány kitört. Marga Gual Soler tudománydiplomáciai szakértő, EU-s tanácsadó szerint „Joe Biden és Kamala Harris megválasztott alelnök felfogja, hogy egy ország sem küzdhet meg a jelenlegi kihívásokkal egyedül, és remélhetőleg újraépíti a többoldalú tudományos intézményi kapcsolatokat”.
Vissza a párizsi egyezményhez
Mivel az Egyesült Államokról, a világ második legnagyobb kibocsátójáról van szó, globálisan is jelentős ügy, hogy Biden számára – az ígéret szerint – a klímavészhelyzetet és a környezet védelmét érintő Trump-intézkedések visszavonása is prioritás. Ezek közül is az első számú ügy a globális felmelegedés mértékét 2, illetve 1,5 Celsius-fokban maximáló párizsi klímavédelmi egyezményhez való visszatérés. Az egyezményhez való csatlakozásról a második elnöki ciklusa vége felé közeledő Barack Obama tett szándéknyilatkozatot, majd az életbe is lépett éppen az előző elnökválasztás körül. A hivatalba lépő Trump adminisztrációja 2017. augusztusban jelezte, hogy kilép, de az egyezmény szabályai szerint ezt csak 2019. novemberben tehették meg hivatalosan, majd további egy évet kellett várni, hogy a kilépés végül a múlt héten, ugyancsak az elnökválasztás kellős közepén hivatalossá váljon.
Januári hivatalba lépése után Biden megkezdi a visszatérés folyamatát – ezt akár az első napján megteheti, és utána mindössze harminc napot kell várni, – emellett kampányban meghirdette, hogy 2 billió dolláros csomaggal ösztönzi a tiszta energia térnyerését, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentését, a zöld infrastruktúra kiépítését. Tervezi továbbá, hogy Trump elnöki rendeleteit is visszavonja, azokat, amelyek például új földeket és vízterületeket nyitnak meg próbafúrások számára, vagy amelyek a környezetvédelmi szabályokon enyhítenek egy-egy beruházás vagy beruházó érdekében. Biden újra a nemzetközi klímavédelmi együttműködés útjára terelheti az országot, az USA például újra részt vehet a metánkibocsátás csökkentésért dolgozó Északi-sarki Tanács működésében, vagy befizetheti azt a kétmilliárd dollárt az ENSZ kezelte Zöld Klímaalapba, amelyet eddig csak ígért, és így tovább.
Ha zöldíteni kell, Biden lehetőségei szinte végtelenek, egy sor kisebb belpolitikai lépést megtehet a szén társadalmi költségének újraszámoltatásától és új engedélyezési határértékek kidolgozásától kezdve az árvízvédelmi program frissítésén át az amerikai hadsereg megújuló energiák felé tereléséig. Nem utolsósorban jobban felkészítheti a hadsereget az előreláthatóan szaporodó természeti (tűzvész, árvíz, tornádó) és társadalmi (tömeges migráció) katasztrófák hatékonyabb kezelésére.
Trump nem vesztegette az időt
A leköszönő elnök egyébként több mint száz környezetvédelmi szabályozást bírált felül, és hogy nem vesztegeti az időt, ha a klímavédelem leépítéséről van szó, az is mutatja, hogy november 9-én még gyorsan leváltotta Michael Kuperberget, az évi kötelező Nemzeti Klímaértékelés (National Climate Assessment) nevű kormányzati klímajelentések felelősét, akinek a helyére a hírek szerint klímaszkeptikus tudóst ültetnek.
Szerettük volna azt írni, hogy Trump csak retorikájában ellenzi a klímavédelmi törekvéseket mint a gazdaság növekedését visszafogó tényezőt, ettől még a zöldülés megy a maga útján, de az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség, az EPA honlapján közölt mutatókon (bár sajnos 2018-cal véget érnek) feketén-fehéren látszik, mit jelent, ha klímaszkeptikus elnök foglalja el a Fehér Házat. Az évtizedek óta stabilan csökkenő metánkibocsátás és az évek óta csökkenő nitrogén-dioxid-kibocsátás is újra növekedni kezdett 2017-ben, illetve 2018-ban, ahogy a szén-dioxid-kibocsátás is csökkent 2014 és 2017 között, majd 2018-ban nagyot nőtt.
A tudományos szervezetek által működtetett Climate Action Tracker már ki is számolta, hogy Biden programja – amely 2050-ig karbonsemlegességet ígér – arra elég, hogy az elkövetkező 30 évben 75 gigatonnával csökkentse az Egyesült Államok üvegházgáz-kibocsátását, összességében pedig 0,1 Celsius-fokkal csökkenti a felmelegedés mértékét 2100-ig. Nemrég Hszi Csin-ping kínai elnök is azt ígérte, hogy Kína 2030-ig eléri a kibocsátási csúcsot, majd 2060-ig a zéró kibocsátást, ami 0,2-0,3 fokkal mérsékelheti a felmelegedést a Climate Action Tracker szerint. Mivel Japán, Dél-Korea és az Európai Unió is hasonló vállalást tett, mindez azt jelenti, hogy az évszázad közepére elvileg a jelenlegi globális kibocsátás nagyobbik felét adó öt nagy gazdaság válik nettó zéró kibocsátásúvá.
Különös jelentősége van Biden megválasztásának az EPA számára, amelynek illetékességi területei rendre ütköztek a Trump-adminisztráció érdekeivel, így négy éven át azzal szembesült, hogy a kormány az iparági lobbit támogatva igyekszik visszavonatni határozatait, és ahol csak lehetett, keresztbetett az ügynökség tudományos alapon meghozott, környezetvédelmi és közegészségügyi szempontokat érvényesíteni próbáló döntéseinek. Dan Costa toxikológus, aki az ügynökség légszennyezési, energetikai és klímavédelmi programját vezette, 2018. januárig bírta ezt, és sok más veterán kutatóval együtt inkább úgy döntött, hogy felmond. Costa szerint eltart még egy darabig, amíg az ügynökség magához tér, de biztos benne, hogy sokan megkönnyebbültek az EPA munkatársai közül, hogy nem Trump nyerte a választást.https://qubit.hu/2020/11/10/most-hogy-joe-biden-lesz-az-usa-uj-elnoke-valoban-fellelegezhet-a-fold
A világnak nincs szüksége egy hazug, demenciás, szenilis mocsári politikusra.
Isten áldja Donald Trumpot, a legkevésbé elismert elnököt a történelem során.”
Orbán is nehezen fogja átadni a hatalmat egyszer. Valószínű ,hogy forradalom vagy polgárháború lesz az ára.
Már 30 éve kormányon és ellenzékben dolgoztok rajta!
„De egy pálinkától felhígult agyú felcsúti bunkóból bárki kinézi, hogy lekeverjen néhány pofont az asszonynak…
Nem biztos, hogy veri Orbán a feleségét, de szerintem néhány pofonon már túl van az asszony. De ha valaki már látta fényképeken azt a szerencsétlen nőt, akkor látta a boldogtalanságot, a depressziót, a kilátástalanságot, a szomorúságot. Egy családon látszik, ha kiegyensúlyozott és boldog. Ilyen képet még nem láttunk az Orbán családról, ahol láthatóan a férj és apa egy erőszakos bunkó, aki zabál, mint egy disznó, és iszik, mint a kefekötő, akinek a családján látszik, hogy köze nincs hozzájuk, és egy szenvedő feleség tengődik mellette.”/ámerikás Népszava 2013/05/
Állítólag egyszer eltörte a felesége állcsontját, Kecskeméten tették rendbe.
El is hallgatott Nagy Bandó elvtárs ?
Kovács Zoltán az Arténak: az Átlátszó nem médiatermék, Szijjártó jachtozása magánügy
A vártnál kisebb mértékben, 4,6%-al csökkent a GDP. Valahogy erről mindenki hallgat.
Kádár idején 8 óra munkából is meg lehetett élni. Volt becsülete a munkának, a dolgozókat emberként és nem rabszolgaként kezelték.
IMF -hitelből?
„A jogszabály mai napon (2020.XI.15.) hatályos állapota
1982. évi 6. törvényerejű rendelet
Az alapokmány szerint az IMF korlátozás nélkül vásárolhat Magyarországon ingatlanokat, lakásokat, házakat, cégeket, üzemeket, vállalatokat – tehát bármit, ami megvehető és privatizálható adósság fejében. Egy másik passzus mentesíti a valutaalapot minden bírósági és hatósági eljárás alól. Ez a mentesség vonatkozik a szervezet valamennyi vezetőjére és alkalmazottjára. A magyar bíróságok az IMF-tulajdonok bérlőivel szemben sem járhatnak el. Az IMF minden vagyona, jövedelme, követelése és itteni ügylete teljes adó-, vám- és illetékmentességet élvez”
És mi lett az mszp-SZDSZ kétharmaddal? Ja, a köztársaságiak ( =kisztársaságiak) „eladtak” mindent 30 ezüstért, még az étkezési jegyeket is. ( A Kádár koponyája mellé)
Impotens banda.
Kassának van nemzetközi repülőtere, Kassának van kohászata.
Nekem a Móricz Nagy-Miskolc kampány dumáról csak Móricka jut eszembe. ???
Biztos, hogy a demens Biden lesz az elnök??
Nekünk jó ez a Csernyenkó, Amerikának rossz.
Finnországról Trump nem tudta hol van, úgy hitte, még mindig Oroszország része, Venezueláról tényleg azt gondolta, hogy az Egyesült Államokhoz tartozik – legalábbis ezt állítja a volt tanácsadója.
Ja, ja. Diána walesi hercegné is egy gonosz nő volt. És félrekefélt.
Volt egy álom. ’89- ben volt a pillanat, amikor eme nemzet igazán szabad lehetett volna végre. Vér nélkül. Forradalom nélkül. Elbukott szabadságharcok nélkül. Ajándékot kapott. Egyszerit, megismételhetetlent. A pillanat akkor és ott volt megélhető, használható, alakítható. Most, 30 év elteltével már világos, akinek világos: ismét csak nem éltünk a lehetőséggel. Ismét csak elbuktunk. És úgy általában a fidesz, amely alatt Európa büdös kanálisa lettünk, a lakosság 10%-a lelépett, a maradék majdnem 9 millió emberből 4 millió! az európai létminimum alatt él. Az oktatás egész Európában a top 10-ben volt, most a gyerekek messze lemaradva kullognak. Nem beszélünk nyelveket, fingunk/közünk nincs a digitális átálláshoz, valós piaci fejlődés nulla, versenyképesség nulla, az állami vízfej ural mindent mindenhol, a magyarok esélyei, jövője tragikus állapotban. És ezek után is tapsolnak ezeknek. Pedig 30 éve ott volt a lehetőség.Kezünkbe vehettük volna a sorsunkat, a jövőnket. Megfesthettük volna a saját csodás képünket. Ha akkor ott bátrak lettünk volna, ma nem lenne gond az egészségügy, az oktatás, ma lehetnénk büszke, sikeres európai ország, mint oly sok velünk akkor együtt induló. Ma nem a Mészárosok, a Tiborczok sikerét kellene nézni, ma nem a dilettantizmus uralná az országot a valódi tudás helyett, hanem a tudás, az egyén sikerén alapuló valódi, közös sikerek. Az a hozzáadott érték, ami ma nyomokban sincs meg e népben. Semmi sem tart örökké. Az Orbán-rendszer sem fog. Egyszer majd ennek is vége lesz, és ez a nép ismét majd ott lesz, ahol 30 évvel ezelőtt. Kap majd ismét egy lehetőséget. De ne legyenek illúzióink: az Orbán rendszer bukása sem rajtunk fog múlni. Ismét csak a körülmények fogják megbuktatni a rezsimet. A 30 évvel ezelőtt el nem végzett munka következményei. A folyamatos lejtőn lefelé menés, és majdan a gödör aljára érés fogja ismét csak felébreszteni a népet. Az, hogy megint elszúrta. Nem kicsit. Nagyon. Nem a saját életét. A gyerekei életét.”
Hát rendesen tudod ócsárolni nemzetedet.
Biztos, hogy a demens Joe Biden lesz az elnök??? Hogy beszélsz te róla, hogy demens? Több tiszteletet az új elnöknek Joe Biden-nek. BIZTOS,BIZTOS mert a nép megválasztotta 3 millióan többen szavaztak rá mint „Trampli bácsikátokra” sőt Arizona mellett már Georgia-ban is Biden nyert, fölényes több mint 14.000 szavazattal immár a 279 elektori szavazatát is megnövelte 306 elektori szavazata van. sőt ilyen sokan elnökre mint Biden-re nem szavaztak rászavaztak legtöbben és ilyen sok elektori szavazat sem volt elnöknek mint Biden-nek tehát a nép óriási minden eddiginél nagyobb felhatalmazást adott a megválasztott új elnöknek Joe Biden-nek ami szép siker. Amellyel Biden nyert de a nép győzött Amerika ismét szép és naggyá lesz, szavazatokat is újraszámolták több államban és NEM volt választási csalás megállapították ! Demens? Hogyan beszélsz így Amerika következő elnökéről? Több tiszteletet az új elnöknek ! Minden eddigitől nagyobb sőt óriási felhatalmazást kapott a néptől Joe Biden a kormányzáshoz. Kifejezte ezzel Amerika népe, hogy a váltás mellett változást is akar. Magyarországon 2022-ben választás reméljük Amerikából a változás „szele” hozzánk is elér majd és az emberek egy nagy NEM-et mondanak majd a populista,propagandista, gyűlöletgerjesztő Soros-ozó, Állítsuk meg Brüsszelt Unió utálati kormányra és a gyűlölet helyett itt is a megértés, párbeszéd SZERETET kormánya jön váltással nálunk is 2022-ben változást hozva. Orbán most a helyreállítási Európa Uniós alapot is megvétózná egész Európában vagyis a kifizetések veszélyben lehetnek egész Európában ezt NEM hagyhatjuk. Orbán az Európai uniót utálja közben pedig Magyarországból csinált Orbán Európa „büdös kanálisát”. Ezt a szóhasonlattal „büdös kanálist” kell megtisztítani, hogy „tiszta kanális” legyen majd a szavazáson 2022-ben úgy, hogy választ a nép a szavazófülkében szavazással , váltás és változás legyen a gyűlölet és propagandista populizmus helyett a megértés, szeretet, béke szigete legyen hazánk is Amerikához hasonlóan. De sokunk szerint is nálunk is a változás „szelei” közelednek ami „kis kapaszkodó” lehet adná a szerencse ! Sok szerencsét és sok sikert Joe Biden Amerika új elnökének.
Fellélegezhet a föld (mert környezettudatosság, környezetvédelemre nagyobb hangsúly és figyelem lesz) de fellélegezhet a nép is a gazdaság is és a tőzsdék is Joe Biden nyerésének örülnek hiszen a káros anyag kibocsátás csökken és előtérbe jönnek az elektromos autók. Párizsi klímaegyezményben is visszajöhet Amerika valamint a WHO egészségügyi világszervezet is újra számíthat Amerika támogatására. Jobb világ következik !