Nincs már idő minden egyes Covid-pozitív beteg után ózonos tisztításra küldeni a mentőkocsikat, ezért új protokollt állítottak fel a mentőszolgálatnál. Az orvosigazgató levele szerint már csak „komolyabb szervezéssel” tudják a megfelelő szintű mentőegységet időben elindítani.
A mentőszolgálat leterheltsége elérte azt a szintet, ahol már a kiemelt esetekhez is csak komoly szervezéssel tudnak időben autót küldeni – ez derül ki abból a hvg.hu birtokába került levélből, amelyet az Országos Mentőszolgálat orvosigazgatója, Pápai György küldött a mentőszolgálat munkatársainak. Ezzel indokolta a mentők fertőtlenítésére vonatkozó protokoll alapvető megváltoztatását.
Az orvosigazgató szó szerint ezt írta:
Az utóbbi időben azt tapasztaltuk, hogy akár kiemelt mentési feladatainkhoz is előfordulhat, hogy komolyabb szervezés során tudjuk csak a megfelelő szintű mentőegységet időben elindítani, mivel ózonos fertőtlenítés utáni szellőztetésre várakozott a mentőegység.
Mentős forrásunk szerint ez azt jelzi, hogy nagy a baj, mert a mentőszolgálat elsődleges prioritású esetei közé tartoznak az életet veszélyeztető esetek (pl. infarktus), de még a másodlagos prioritású riasztások is lehetnek nagyon fontosak (törések, sérülések, belgyógyászati esetek). Ha ezekhez nem érnének ki időben, az komoly következményekkel járna.
Ezért az utasítás alapján már nem kell minden Covid-beteg szállítása után ózonos tisztításra, ún. mentesítésre vinni a mentést végző járműveket, csak a következő esetekben:
- Igazolt, vagy gyanús Covid-19 fertőzött betegek legalább 200 km-t meghaladó szállítását követően.
- Legalább 4 igazolt, vagy gyanús Covid-19 fertőzött beteg ellátása/szállítása után, illetve a napi mintavételezést követően.
- Minden lélegeztetett igazolt, vagy gyanús Covid-19 fertőzött beteg ellátása után.
Az intézkedésre azért lehetett szükség, mert az ózonos tisztításra már egyszerűen nincs idő. “Volt, hogy 20-30 autó állt sorba az ózonos mentesítő állomáson. Oké, egyszerre több autót is el tudnak kezdeni, de a teljes folyamat kezeléssel, szellőztetéssel együtt közel egy óra” – mondta a fővárosban dolgozó mentős forrásunk. Az ózongenerátoros tisztítás utáni szellőztetésre azért van szükség, mert ennek hiánya a mentőszolgálat munkatársainak az egészségét veszélyeztetné.
Az alap fertőtlenítés viszont továbbra is kötelező fertőtlenítőszerekkel és alkoholos felületfertőtlenítéssel együtt, a levél szerint az ózongenerátoros tisztítás csak kiegészítés és csak akkor megengedett, ha „az ellátási terület aktuális mentési helyzete” ezt lehetővé teszi.
A levélben arról is szó van, hogy milyen tesztelési protokoll után milyen beteget lehet még szállítani. Ezentúl Covid-pozitív beteg szállítása után az autót továbbküldhetik igazolt fertőzötthöz, de a két beteg között az alapvető fertőtlenítést ekkor is előírják és kesztyűt is kell cserélniük a mentősöknek. Olyan után, aki a gyorsteszten produkált negatív eredményt, nem mehetnek fertőzésgyanús beteghez, hiszen az első beteg a negatív teszt ellenére lehet fertőzött.
A levélben Pápai részletezi, hogy a Covid–19-fertőzött beteget szállító mentőegység mikor milyen feladatot láthat még el. Ezt is idézzük:
- Területen végez, gyorsteszt pozitív beteg után már csak a következő beteghez mehet:
– PCR-rel igazolt pozitív beteg szekunder szállításához,
– Segélykocsinak gyorsteszttel igazolt pozitív beteghez, - Területen negatív gyorsteszt, de beöltözött egység ide mehet:
– PCR-rel igazolt pozitív beteg szekunder szállításához
– Segélykocsinak gyorsteszttel igazolt pozitív beteghez, - Szekunder pozitív beteget szállító egység szintén ide mehet:
– PCR-rel igazolt másik szekunder szállítás,
– Segélykocsinak gyorsteszttel igazolt pozitív beteghez.
A mentősökön egyébként elképesztően nagy a terhelés és nem csak azért, mert az alapesetek mellett a koronavírusos páciensekhez is ki kell menniük, ráadásul még tesztelnek is, hanem mert miután nagyon kitettek a fertőzésnek, sokan vannak karanténban, vagy betegen otthon.
Teljes cikk itt:https://hvg.hu/itthon/20201117_Csokkentik_az_ozonos_tisztitast_a_mentosoknel__nincs_ra_ido