Enyhítette keddtől a brit kormány az angliai baromfifarmokra érkező külföldi idénymunkások számára előírt karanténszabályokat – írja az MTI. Az intézkedés előzményeként a Brit Baromfitanács felhívást adott ki, amely szerint
sürgősen mentesíteni kell a koronavírus-járvány miatt életbe léptetett nagy-britanniai karanténkötelezettség alól a közép- és kelet-európai EU-országokból, köztük Magyarországról érkező idénymunkásokat, mert nélkülük veszélybe kerülhet a britek hagyományos karácsonyi pulykaebédje.
A brit baromfitenyésztők üzleti szervezete azt javasolta, hogy a kormány legalább ezer magyar, lengyel, román, bolgár, szlovák, cseh és szlovén idénymunkást mentesítsen az idei karácsonyi szezonra a külföldről beutazók számára két hétig kötelező elkülönítés alól. A testület szerint a brit pulykatenyésztők erőteljesen rá vannak utalva az olyan szakképzett és hatósági engedéllyel bíró EU-munkavállalókra, akiknek gyakorlatuk van a pulykafarmokon végzett munkában, a vágásban és a húsfeldolgozásban. A baromfitanács szerint ugyanis nincs elég megfelelő képesítésű hazai munkavállaló ezen a szakterületen, és az ilyen szakképesítéseket igénylő munkahelyeket nem lehet a hazai munkaerőpiacról – még a munkanélküliek közül sem – betölteni hosszas képzési és toborzási időszak nélkül.
A szervezet szerint a közép- és kelet-európai idénymunkások viszont nem lesznek hajlandók Nagy-Britanniába utazni, ha érkezésük után 14 napig elkülönítésben kell lenniük. A brit közlekedési, az egészségügyi és az élelmezésügyi minisztérium közös tájékoztatása szerint a kormány
nem mentesítette ugyan teljesen a karanténkötelezettség alól a baromfifarmokra érkező külföldi idénymunkásokat, de lehetővé tette, hogy már a kötelező elkülönítés 14 napja alatt is munkát végezzenek.
A keddtől, vagyis azonnali hatállyal érvényes, egyelőre Angliára vonatkozó intézkedés alapján az érintett idénymunkásoknak továbbra is el kell különíteniük magukat a helyi lakosságtól a karantén két hetére, és ebben az időszakban a munkáltatók feladata az élelmiszerek és egyéb fontos cikkek kiszállítása ezeknek a munkavállalóknak. Emellett a baromfifarmokon dolgozó külföldi idénymunkásoknak angliai tartózkodásuk teljes idejére állandó összetételű munkacsoportokat kell alakítaniuk, vagyis mindig csak ugyanazokkal a munkatársakkal dolgozhatnak és tartózkodhatnak szálláshelyükön, kerülve a vegyülést az adott létesítmény más dolgozóival. A kormány rendelkezése alapján az angliai baromfifarmokra érkező külföldi idénymunkásoknak december 31-ig el kell hagyniuk Angliát.
A brit kormány jelenleg 59, a koronavírus-fertőzés behurcolásának szempontjából alacsony kockázatúnak ítélt országból és területről engedélyezi a beutazást karanténkötelezettség nélkül, de ezeknek az országoknak a listáján a közép- és kelet-európai térségből már csak Észtország és Lettország szerepel. A karanténmenetesített országok között eredetileg Magyarország is helyet kapott, de szeptember 12-én lekerült erről a listáról, és azóta a Magyarországról Nagy-Britanniába utazóknak is 14 napot – illetve ha ennél rövidebb ideig maradnak, tartózkodásuk teljes idejét – elkülönítésben kell tölteniük.
A brit kormány időközben Csehországot, Szlovéniát és Lengyelországot is kivette azoknak az országoknak a csoportjából, amelyekből elkülönítési kötelem nélkül be lehet utazni Nagy-Britanniába, Bulgária, Románia és Szlovákia pedig nem is került fel erre a listára.
De most komolyan angliában mi a francot csinál az a sok ember, hogy nem tud elmenni egy csirkefarmra dolgozni?
Meg magyar emberek készítenek szendvicseket angliában… Hihetetlen…
Magyar emberek készítenek szendvicset igen több diplomával sőt takarítanak is. De vannak technikusok, mérnökök is sok százezren mert kétszer,háromszor jobban lehet élni kint. Mert Magyarországon hiába mondja a fidesz kormány van meló szegény álláskereső mindig azzal szembesül a felvételin ,hogy ígérgeti, hitegeti a munkáltató, hogy majd visszahívja majd értesíti és abból a majd-ból végül sose lesz semmi elege lesz a munkavállalónak és inkább kimegy a „nagy és csodás „külföldiába” több bérért,fizetésért és legalább megbecsülik nem úgy mint itthon ahol vissza se értesítik. Itthon csak megélni lehet külföldön meg élni ez is a külföld javára szóljon. A járvány okozta gazdasági válság miatt, hogy sok munkanélküli lett Magyarországon így hazánkból még több fiatal megy majd „külföldiába” dolgozni. Búcsút intve hazánknak.