Még bőven van mit javítani a rendszeren, de eddig rendkívül biztatók az eredmények. A speciális eljárással kezelt műanyaghulladékból sikerült üzemanyagot előállítani, mindezt Miskolcon. Küszöbön a világ legnagyobb szemétproblémájának megoldása?
Fosszilis üzemanyagok előállításával kezelné a hulladékkezelési problémát az új fejlesztés.
Miskolci Egyetem Energia- és Minőségügyi Intézetében a műanyaghulladékok pirolízisével, vagyis oxigénszegény környezetben történő hőbontásával sikerült üzemanyagot előállítani. A pirolízis során pirolízisolaj keletkezik, amelyből aztán desztilláció útján nyerjük ki a motorhajtó anyagokat.
Gyakorlatilag a rendszer, amelyből mi üzemanyagot tudtunk előállítani, egy zárt rendszer, ahol nagyon fontos az, hogy nincs a rendszerben oxigén, és épp ez az, amivel optimalizálni lehet a folyamatot. A betáplált anyag mintegy 70-80 százalékát tudjuk hasznosítani üzemanyagként
– magyarázta Kecsmár Gergely az eljárást kifejlesztő anyagmérnök-hallgató.
Pirolízisolajok
A folyamat során keletkező olajat ugyan sikeresen fel tudták használni robbanómotorokban, de a jelenleg is folyó fejlesztés célja, hogy a végtermék megfeleljen a hivatalos üzemanyagszabványoknak. Emellett munkát igényel továbbá a folyamat skálázhatóságának kidolgozása.
Több mint két éve zajlik ez a kutatás. Még jó pár év szükséges hozzá, hogy ipari méretekben is megvalósuljon
– fogalmazott Dobó Zsolt tudományos főmunkatárs.
Maga a hőbontás már ismert folyamat. Itt inkább arról van szó, hogy hogyan visszük ezt végbe. Vannak itt mindenféle trükkök, amiket alkalmazunk, szakmai részletek. Tudjuk úgy irányítani a folyamatokat, hogy egyéb hasznos alapanyagokat is kaphassunk
– tette hozzá.
A módszer egyelőre nem tudja megoldani a világ műanyaghulladék-problémáját, mivel nem minden műanyagot tudnak üzemanyaggá alakítani. A kutatásnak van egy olyan iránya is, amely az átalakítható műanyagok listájának bővítésére irányul.
Az osztrákok is kísérleteznek, de ők már előbbre tartanak.
Műanyaghulladékból olajat
A schwechati olajfinomítóban tartott előadás legizgalmasabb része arról szólt, hogy hogyan állít elő műanyaghulladékból többek között szintetikus olajat az OMV. Az olajtársaság már az évtized eleje óta vizsgálja a műanyag hulladékok hasznosításában rejlő lehetőségeket. Az első időszak vizsgálatai után sikeres kutatási eredményeket értek el, amely után döntöttek a ReOil üzem felépítéséről a schwechati finomító területén. A munkában a cég partnere Európa egyik legnagyobb poliolefin gyártója, a szintén bécsi központú Borealis AG volt. Az együttműködés révén az OMV és a Borealis vezető szereplővé vált a petrolkémia és a műanyagipar ezen területén.
Az olajtársaság tavaly adta át a ReOil kísérleti üzemet, ahol üzemanyagokat és új műanyagokat gyártanak visszagyűjtött hulladék műanyagokból. Az üzem mostanra odáig fejlődött, hogy óránként 100 kilogramm hulladékot képes feldolgozni, amelyből akár 100 liter szintetikus nyersolajat képes előállítani. A szintetikus nyersolaj műanyagokból való kinyeréséhez számos problémát kellett megoldani. Többek között úgy kell 400 Celsius-fok fölé hevíteni a visszagyűjtött hulladékot, hogy az újrafeldolgozás számára értékes hosszú láncú molekulák nem menjenek tönkre. Ezt a folyamatot a kutatások során fellelt különféle oldószerek használatával támogatják, amelyek abban is segítenek, hogy a hevítést stabilan moderálják a mérnökök.
Az OMV ReOil üzem az év elejétől az Austrian Airlines légitársasággal is együttműködik. Ennek keretében elsősorban az utasok által használt eldobható poharakat gyűjtik vissza. Ezek tisztítás és osztályozás után a Schwechatra kerülnek, ahol végül szintetikus nyersanyagot készítenek belőlük. Az így nyert alapanyagot az OMV helyi finomítójában dolgozzák fel, és készítenek belőle üzemanyagot, vagy olyan terméket, amely a műanyagipar számára ismét hasznosítható. A következő cél az, hogy egy újabb üzemegység már óránként 2000 kilogramm műanyaghulladék feldolgozására legyen képes.