Moldova György kiűzetése Miskolcról
– Éppen egy éve kért fel a miskolci városvezetés, hogy írjak egy könyvet a borsodi megyeszékhelyről– meséli Moldova György a Szabad Föld Online munkatársának. – A szerződésben semmilyen elvárást nem fogalmaztak meg, stílusban, témaválasztásban szabad kezet kaptam. Még azon a nyáron Miskolcra költöztem, és tíz hónapon át hetente öt napot ott töltöttem. A kötet megrendelői gondoskodtak a szállásomról, a városon belüli közlekedésemről, s ezalatt mintegy százötven interjút, riportot készítettem. Jártam gyárakban, kórházakban, éjszakai menedékhelyeken, vállalkozásoknál, iskolákban, az egyetemen, igyekeztem minél nagyobb mértékben megismerni és feldolgozni Miskolc működését. Az idén májusban befejeztem a kéziratot, amit odaadtam a megrendelőnek.
– Talán éppen ez volt a baj.
– Miért ne adtam volna át nekik elolvasásra? Csakhogy úgy érezték, a leírtak nem felelnek meg az eredeti elképzelésüknek, nem festettem hű képet Miskolcról, a kifejezésüket idézve: „nem vettem észre kulturális törekvéseiket, erőfeszítéseiket”, s csak a rossz dolgokat írtam meg.
– Ezek szerint a feljövőben lévő Miskolci Operafesztivált sem övezte dicsfénnyel, amire pedig a város egyre büszkébb.
– Az Operafesztivál százötven milliós ráfizetést jelentett. Persze, egy ilyen fesztivál nem mindenütt jelent nagy üzletet, de ahol pénz van, ott rendezzenek. Csakhogy Miskolcon kevés a pénz. A borsodi megyeszékhelyet nagyon megviselte a rendszerváltás, megszűnt a bányászat, a kohászat, visszaesett az építőipara, erősen csökkent a lélekszáma. Mindezt leírtam, s nem azért, mert ártani akartam, egyszerűen tényeket rögzítettem. Nem értettek egyet ezzel a felfogásommal, és a megbízóm, a város legnagyobb cége, a Miskolc Holding Zrt. június 24-én felbontotta velem a szerződést. Békésen, mindenféle pocskondiázás nélkül. Vannak elképzeléseik, melyeket nem vitatok, nekem pedig vannak tapasztalataim. Ezek nem feltétlenül esnek egybe az elvárásaikkal. A kötet írása során nem egyeztettem velük és becsületükre legyen mondva, ők sem próbáltak befolyásolni.
– A városvezetés vonta össze szemöldökét a kézirat olvastán, vagy a holding elnöksége nem volt vele kibékülve?
– Erről nem nyilatkozhatom. Annyi történt, hogy több példányban sokszorosították, s mondtam, olvastassák el azzal, akivel csak akarják. Semmi titok nincs benne.
– Gondolja, hogy Miskolc irányítói valamiféle lokálpatrióta meggondolásból a várost reklámozó, rózsaszínű tiszteletköröket vártak öntől?
– Ezt sem mondhatom. Az elején mindössze annyit tisztáztam velük, hogy semmiféle politikai célt segíteni vagy akadályozni nem kívánok, s ezt el is fogadták. Ha valami ilyesmi lett volna a feladatom, nem vállalom a felkérést. Hetvenhat évesen nem kezdek el segget csinálni a számból.
– A Napkelte egyik adásában, miközben készülő könyvéről beszélt, nem éppen kedvezően nyilatkozott a miskolci állapotokról. Lehet, hogy ez is közrejátszott a szerződésbontásban?
– Ezt nem tőlem kellene megkérdeznie, de ez a mostani történés jelez valamit a város állapotairól. Kétségtelen, hogy a városvezetők mindenütt szívesebben hallanak jót, kellemeset és dicsérőt magukról.
– Miskolcon nyilván azt gondolták, nem azért fizetnek egy írót, hogy csupa sötét felleget fessen a miskolci tájkép fölé.
– Nincs lelkifurdalásom emiatt, sok pozitív történés és személy is szerepel a könyvben. Akkor gyötörne lelkifurdalás, ha nem írtam volna igazat. Lehet, hogy olykor tévedtem, de azt kijelenthetem: mindent megtettem, hogy a dolgok valódi képét, az igazságot jelenítsem meg. Ezt ki merem mondani, akkor is, ha nagyképűen hangzik. S egy újabb dicsekvés: nem ismerek írót, aki ennyi idősen, egy infarktus után, a családját odahagyva elköltözik egy másik településre, hogy megírja az arról szóló könyvét. Miskolcon is elkapott egy szívroham, de másnap már dolgoztam.
– Került már valaha íróként ilyesfajta szerződésbontásos helyzetbe?
– Korábban is előfordult, hogy szembekerültem a megrendelővel, mert nem tetszett neki, amit írtam. Ilyen volt az 1971-ben megjelent Tisztelet Komlónak és a tavalyi Ha az Isten hátranézne című, az Ormánságról szóló kötetem.
– És ha most az Isten előre nézne, mit látna a Miskolcról írt könyvkézirat sorsáról?
– A könyv természetesen szeptember elején megjelenik, a szerződés szerint az ezzel kapcsolatos teendők rám várnak. A szerződésbontás ugyanis nem azt jelenti, hogy a kézirat a fiókban marad, a kiadás joga eredetileg is az enyém lett volna.
– Tehát a helyzet jogtiszta, Miskolc nem perelheti be a könyv íróját.
– Nem, de nem is áll szándékában. Nem tudok rosszat mondani róluk, egyszerűen más a véleményünk. Ők egy várost vezetnek, én pedig író vagyok.
– Ezzel együtt eseménydús időszakban írta a városról szóló könyvét: ekkor volt például a DAM-botrány, a városi rendőrkapitány cigánybűnözésről tett kijelentése, s ekkor kezdődött az Avas-lakótelep lepusztulása is.
– Így van, de a legnyomasztóbb számomra mégis a Magyar Gárda felvonulása volt a Városháza téren. Valaha Miskolcon nyolcezer, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében nyolcvanezer MSZMP-tag volt. Velük is foglalkozom a könyvben.
– Volt-e olyan cégvezető, közéleti személyiség, politikus, vállalkozó, aki nem vállalta a könyvében való közreműködést?
– Nem volt. Az egyik külföldi cég miskolci kirendeltségén eleinte megpróbáltak elzárkózni, de végül megnyilatkoztak, körbevezettek az üzemen, s bár nem volt egyszerű, de megnézhettem a polgári védelmi célú létesítményeket is.
– Kétmillió forint előleget kapott. Vissza kell fizetnie?
– Ossza el ezt a pénzt tizenkét hónapra. Ezen kívül ebből fedeztem a kézirat költségeit, ez több mint százezer forint volt, ebből fizettem a szakértőt, az utazásaimat, csak az Intercity helyjegyekre negyvenezret költöttem. Az előleg kifizetésének az volt a szerződésbeli feltétele, hogy a megadott határidőre szállítom a kéziratot, s ezt a feltételt teljesítettem. Nem kérték vissza az előleget. S újra mondom: békében váltunk el.
2009-ben is érett a Vihar mert akkor az Mszp-szdsz kormányból volt elegünk doszt. Most is érik a vihar mert most már Orbánból kezd elegünk lenni „mert túltolta a biciklit” Orbánisztán Abszurdisztánából kezd doszt elegünk lenni. 2009-ben is érett a vihar és most 2020-ban is érik a vihar.
Érik ám a vv ellen.
Ámde!
„A baloldal feltalálta „a progresszív antiszemitizmust”. Progresszív antiszemita az, aki jobban gyűlöli a kormányt, mint a zsidó honfitársait. Ha így van, akkor befogadják – mondta Orbán Viktor, aki szerint így lehet, hogy a Jobbikból sokan az MSZP, a DK listáján fognak indulni. Ennek legjobb példája és bizonyítéka Gyöngyösi Márton, aki a parlamentben korábban a zsidó származású képviselőket szerette volna listázni, most pedig a baloldal elfogadott, ünnepelt politikusa.”
na persze. szegény moldova, évek óta romlik az állapota agyilag.
Sok marha! Ha egyetlen Moldova könyvbe beleolvas, nem bízza meg!
Magyarul az öreg bolsevik nem volt hajlandó fényezni az ifjúkat!!!
A közelgő választásra nem ilyen lovat akartak az elvtársak!
Akiknek nem tetszik, csinálják Moldova után, több mint 100 könyvet írt eddig!
Én nem mondanám kommunistának, mert nem az.
Hogy sajátságos véleménye van a világról, a világ dolgairól igaz. Meg az is megteheti, koránál és munkásságánál fogva!
Egy biztos, azzal nem lehet vádolni, hogy bármikor éltében valamely hatalomnak a hátsóját környékezte.
Az ATV-én tett nyilatkozatával kapcsolatban amit a politikusokról, Orbánt is ide értve csak egyet lehet érteni.
Nekem is az a véleményem, hogy csak megélhetési politikusok léteznek az országban, tisztességes ember messzire elkerüli ezeket!
Azért néz ki így Magyarország!
„Én nem mondanám kommunistának, mert nem az.”
Akkor viccelt, amikor ő reklámozta, hogy komcsi???
Mokesz (akivel elzavartatták) nem értékelte még?
https://www.eszakhirnok.com/2011/05/20/palinkaresztvevk/