Skip to content

A magyar köművesek…Újabb fontos ügyet bukott el a magyar kormány a lengyelekkel az Európai Bíróságon

 

Elutasítja az Európai Bíróság azt a magyar keresetet, amelyet a kiküldött munkavállalók jogait megerősítő irányelvvel szemben nyújtott be Magyarország és Lengyelország – közölte a luxemburgi székhelyű testület. A direktíva ellen annak módosításakor, 2018-ban tiltakozott a bíróságon a két kormány. A módosítás lényege az volt, hogy a más tagországban dolgozó, ám egy hazájában működő cég alkalmazásában álló munkavállalók jogai bővüljenek úgy, hogy ezek a kiküldött dolgozók munkafeltételei ne legyenek rosszabbak, mint az adott országban más szerződési formában munkát vállalóké. Az irányelv azért váltott ki tiltakozást az EU keleti országaiban, mivel az alapvetően magasabb munkaerőköltséget jelent a cégek számára, ezzel pedig csökken a versenyképességük a nyugati cégekkel szemben.

Magyarország és Lengyelország keresetében többek között az irányelv elfogadásához választott téves jogi alapra, az uniós alapszerződésnek a szolgáltatásnyújtás szabadságát biztosító cikkének, illetve a szerződéses kötelezettségekről szóló „Róma” rendelet megsértésére megsértésére hivatkozott, de a bíróság ezt elutasította.

Az uniós szabályozás azokat a munkavállalókat érinti, akik egy országban nem ottani vállalkozás alkalmazottjaként dolgoznak, hanem egy hazájukban alapított cégtől kapják fizetésüket, adót is hazájukban fizetnek. Ilyenek például azok a magyar kőművesek, akik egy magyar cég alkalmazásában, de Németországban dolgoznak építkezéseken. Mivel az unión belül érvényesülnie kell annak az alapelvnek, hogy egy országon belül egyenlő munkáért egyenlően kell fizetni mindenkinek, az új irányelv ezt kiterjesztette az ilyen cégekre is.

A tárgyalások során a kelet-európai országok elsősorban a francia kormánnyal kerültek szembe, ám az utolsó pillanatban csak a magyarok és a lengyelek utasították el az irányelv elfogadását. A kormány abban bízott, hogy a testület még 2020. július 30-a, vagyis a hatálybalépés időpontja előtt megsemmisíti a jogszabályt – mivel ez nem történt meg, az irányelv időközben hatályba lépett.https://hvg.hu/gazdasag/20201208_Ujabb_fontos_ugyet_bukott_el_a_magyar_kormany_a_lengyelekkel_az_Europai_Birosagon#utm_source=hvg_gazdasag&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter2020_12_11&type-id=HvgEconomy&user-id=C537252B#utm_content=normal



               

Figyelem! Az alábbi, a cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem az eszakhirnok.com nézeteit tükrözik. Mi a hírt/eseményt közöljük, a kommenteket nem tudjuk befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.



Egy hozzászólás

  1. Névtelen
    2020.12.16. 11:09

    Magyar embernek minek európai bér ?
    Nem kell az neki, ebből is elvan, szedjünk tőle napidíjat, mert éhbérért dolgozhat . . .

    Szép egy ország lett ez . . .

    1
    1

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük