Harmadszor készült jelentés Miskolcról, melyet az Európai Bizottság rendelt meg. Először 2012-ben vették górcső alá a várost, utána 2015-ben, végül pedig 2019 nyarán kérdezték meg a megyeszékhelyen élőket arról, hogy mennyire elégedettek a várossal, ahol élnek. A kérdések számos témakört érintettek, mint például a munkahelyek, lakhatás, köztisztaság, biztonság, bizalom, tömegközlekedés, levegőminőség kérdése. Az elmúlt közel tíz évben a kérdések nem mindig voltak pontosan ugyanazok, és a megkérdezett városok száma is folyamatosan bővült: 2019-re elérte a 84-et. A felmérés készítői igyekeztek „lefedni” az Európai Uniót, de néhány Európán kívüli várost, például törökországi városokat, is „belevettek” a kutatásba.
Fejlődésben magához képest
A 2019-es adatok önmagukban is mutatnak jó, jobb vagy akár kevésbé kedvező eredményeket. Érdekesnek és értelmezhetőnek azonban inkább abból a szempontból tűnnek, ha a 2012-es adatokhoz viszonyítjuk őket. Hiszen ezáltal egy közel tízéves fejlődési ív rajzolódik ki. Illetve a jelentéshez nem szorosan kapcsolódó, de a kiegészítő anyagokban fellelhető a felmérésben részt vevő városok adataiból számított „európai átlag” értéke is. A miskolci 2019-es adatokat ezekhez az európai átlagértékekhez is viszonyíthatjuk.
2019-ben Miskolcon az általános elégedettség 80 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy tízből nyolc ember elégedett volt a várossal. Ha a városok eredményei alapján felállított rangsort nézzük, akkor azt láthatjuk, hogy Miskolc három kategóriában is szerepel az úgynevezett top 10-ben: az átlagos napon használt tömegközlekedést, a közigazgatás online hozzáférését tekintve, és abban is, hogy az elmúlt 12 hónapban közvetlenül a megkérdezetteket érintett-e lopás, loptak-e el tőlük pénzt vagy ingóságot. Az egészségüggyel való elégedettség, az anyagi helyzettel való elégedettség, a jelenlegi munkával való elégedettség, illetve a munkahelykeresés tekintetében azonban a lista alsó dimenziójában volt a megyeszékhely.
A 2012 és 2019 közötti időszak összességében jelentős fejlődést hozott Miskolcnak, olvasható ki az angol nyelvű több száz oldalas felmérésekből. 2012-ben még csak a megkérdezettek 73 százaléka mondta azt, hogy elégedett a várossal. Ez a szám a 2019-es felmérés adatait nézve 7 százalékponttal emelkedett, és elérte a 80 százalékot 2019-re. Szintén jelentős, 9 százalékpontos emelkedést mutat az, hogy a miskolciak mennyire elégedettek azzal az élettel, amit élnek: 2012-ben 61 százalék, 2019-ben már 70 százalék nyilatkozott pozitívan. Az anyagi helyzettel való elégedettség még jelentősebb javulást eredményezett: míg 2012-ben mindössze a megkérdezettek 40 százaléka volt elégedett, addig 2019-ben már ez 54 százalék. A „jelenlegi” munkával való elégedettség 14 százalékpontos emelkedést mutat, így 2019-ben a megkérdezettek 57 százaléka mondott igen arra a kérdésre, hogy meg van-e elégedve a munkájával.
Biztonságosabb, megbízhatóbb
A legjelentősebb változásként érzékelték a városlakók a tömegközlekedési infrastruktúra javulását. Miskolc folyamatosan invesztált a tömegközlekedés fejlesztésébe a Fidesz–KDNP-s városvezetés idején. Az új villamosok után 2015-ben gyarapodott a buszflotta is: 75 CNG-meghajtású, alacsony padlós MAN busz jelent meg a város utcáin. Ha pedig a tömegközlekedésre vonatkozóan nézzük Miskolc és az európai városok átlagát, akkor szembetűnő, hogy biztonságosabbnak, gyakoribbnak, könnyebben elérhetőnek és megbízhatóbbnak tartották a miskolciak a tömegközlekedést 2019 nyarán. (Az adatokat a cikkünkhöz tartozó infografikán mutatjuk be – szerk.)
A Fidesz–KDNP-s városvezetés folyamatosan hangsúlyozta, hogy figyelni kell a miskolciak szubjektív biztonságérzetére, és ennek érdekében történtek a közbiztonsági infrastruktúrát fejlesztő lépések is. A miskolciak is érzékelték a javulást: míg az európai városokban a megkérdezettek 74,92 százaléka bízott meg a városban található rendőri erőkben, addig Miskolcon 85,38 százalék. 2019-ben a válaszadók 90,45 százaléka mondta azt, hogy nem loptak el tőle az azt megelőző 12 hónapban pénzt vagy ingóságot Miskolcon. Az európai átlag 82,57 százalék volt.
Az Európai Bizottság által megrendelt felmérésben 2019-ben az a kérdés is szerepelt: az elmúlt öt évben az életminőség hogyan változott a városodban? Miskolcon a megkérdezettek közel fele, 45,46 százaléka nyilatkozott úgy, hogy az életminőség emelkedett.
Az európai városok átlaga ezzel szemben 36,28 százalékos értéket mutatott.
Vannak még lehetőségek
A közzétett adatok alapján az is látszik, hogy 2012 és 2019 között javult a városban a tisztaság: a válaszadók 34 százaléka volt elégedett a tisztasággal 2012-ben, 2019-ben pedig 48 százalék. És nőtt a bizalom Miskolcon, hiszen a megkérdezettek 70 százaléka mondta azt: megbízik a lakókörnyezetében élőkben.
A felmérések adataiból kirajzolódik, hogy kell, hogy legyen Miskolcban még kapacitás a további fejlődésre. Hiszen a sportolási lehetőségekkel, a kulturális szolgáltatásokkal és intézményekkel, a levegőminőséggel, a zöldterületekkel való elégedettség tekintetében az európai átlag alatt voltunk. Ahogy az élettel, amit élünk és az anyagi helyzettel való elégedettség is alatta marad az európai városok átlagának. (Az adatokat a cikkünkhöz tartozó infografika mutatja – szerk.)
Egy „kalapban” vagyunk
A 2019-es adatokat tekintve a miskolcihoz hasonló volt a lakosság szubjektív biztonságérzete Athénban, Rómában és Miskolc testvérvárosában, Ostravában. Szintén a biztonság témaköréhez tartozik, hogy megbíznak-e a városlakók egymásban. Az egymás iránti bizalom a miskolci szinthez hasonló Budapesten és Prágában.
Miskolc kiváló helyezést ért el az európai városok között a tömegközlekedésre vonatkozó kérdésekre adott válaszok alapján 2019-ben. Az első tízben volt a megyeszékhely abban a tekintetben, hogy mennyien használnak tömegközlekedési eszközt egy átlagos napon. Londonban, Prágában, Párizsban mondtak csak a miskolcitól magasabb számot.
Ami a helyi közigazgatás szolgáltatásait illeti, a megkérdezettek 89 százaléka mondta azt, hogy az információkhoz való online hozzáféréssel elégedett. Zürichben mondtak csak ennél többen igent, a válaszadók 91 százaléka.
boon.hu infó
Akiknek tetszik a WC-kerésre fotmált „kilátó”, azoktól mit várhatunk?
Persze hogy elégedettek.
Ezek nem akkor elégedetlenek, ha tiszta mocsok, sár minden, hanem ha megbüntetik, mert ráparkolt a fűre.
Ha a makropolisznál konvojban hordják a sarat a tahók a járdára, és ez senkit nem zavar, az nem Zürich szintjén mozog, az igazából Szibériában érezné jól magát.
Tényleg WC kefére formált
Milyen más, valahol eltölteni néhány napot, vagy akár 1-2 hetet.
És milyen más ott élni! Ég és föld!
Kriza szerintem a városunk ellensége volt, ma is az, elvtelenül kiszolgálta a hatalomba segítő fideszes barátait, meg tele rakta a város vezetését határon túli magyarokkal, mert csak azokban bízott!
A legkevésbé Miskolc érdekei szerint vezette a várost.
Nem véletlenül merült fel a gyanú, hogy a román titkos szolgálat embere. És ezt azok mondták, akiknek sokkal nagyobb rálátásuk volt az ügyekre, mint egy átlag város lakónak! Tudom, szóbeszéd, mint az is, hogy gyakran románul beszéltek egymás között, hogy a helyiek ne értsék! És furcsa módon, mind meggazdagodott a város pénzén, amikor a város meg elszegényedett!
Milyen más, valahol eltölteni néhány napot, vagy akár 1-2 hetet.
És milyen más ott élni! Ég és föld!
„Kriza szerintem a városunk ellensége volt, ma is az, elvtelenül kiszolgálta a hatalomba segítő fideszes barátait”
Bezzeg a független a moslék koalás barátaival!
Ótvaros ócska bolsi blöff
Tekerd a f@szod egy törölközőbe és ugorj ki az ablakon.
Értem. Akkor azért jött vissza doktor Halmai és tsai ????
Semmi gond! Mi elmentünk oda, ahova Mokrai úr küldött.
Hagyjuk Veres Pált „várospolitizálni”. Jönnek az eredmények.
„2019. szept. 14. — Menjetek a halál f…szára” – ezt ordította magából kikelve a MIKOM székháza előtt, Mokrai Mihály, az MSZP egykori alpolgármestere”
Na ne komolytalankodjatok…ennél a címnél még anno a szoci nanotechnológiai handabanda is hihető story volt. 😀