Aggasztó fejlemény, hogy a legfrissebb kutatások szerint a vírus képes átjutni a vér-agy gáton

A vírussal kapcsolatban aggasztó fejlemény, hogy a legfrissebb kutatások szerint a vírus képes átjutni a vér-agy gáton, így hosszabb távon is megmaradhat a szervezetben. Lapzártánkig nem tisztázott tény, hogy ez történt-e Brazília elnökével, Jair Bolsonaroval is, aki szerint a koronavírus elleni vakcina krokodillá változtathatja az embereket. (Vagy egy agykárosodást okozó mikrohullámú fegyver hatósugarába került, amin nemcsak az oroszok és a kínaiak, hanem az amerikaiak is dolgoznak?) Bár Bolsonaro kijelentését nem támasztja alá semmilyen hatástanulmány, azt sokan botrányosnak tartották, hogy amikor egy algoritmusra bízták a döntést, hogy kit oltsanak be elsőként, az eredményből kimaradtak a járvány frontvonalában dolgozó orvosok. Úgy tűnik, jobb, ha az algoritmusokra materiális feladatokat bízunk – például a szuperkemény anyagok kutatását.

KÖRNYEZET

Gangesz folyóba dobott, nyomkövetővel ellátott műanyag palackokról a kutatók tudták, hogy honnan indult a műanyag, és hol kötött ki. Az viszont annál meghökkentőbb volt, amikor a tudomány ott talált (mikro)műanyagot, ahol annak semmi keresnivalója nem volt: a terhes nők méhlepényében. Hogy ennek milyen egészségügyi szövődményei lehetnek, az még nem tisztázott, de hogy nem használ a fejlődő magzatnak, az egészen biztos.

KLÍMA

Ugyanígy nem használ élő bolygónknak a globális felmelegedés: hiába lesz 2021-ben várhatóan hűvösebb, mint idén, így is az egyik legmelegebb év elé nézünk.

A klímaváltozás ráadásul öngerjesztő folyamat: a felmelegedés a tenger alatti permafroszt olvadását is felgyorsítja, ami tovább erősítheti a klímaváltozás hatásait – például a világ legnagyobb jéghegyének darabokra szakadását. Reméljük, sikerül valamit kezdeni a felmelegedést felgyorsító légköri szén-dioxiddal: gyárthatnánk belőle például repülőgép-üzemanyagot.

ÁLLAT

A déli-sarki Weddel-fókák a szárazföldön más fókákhoz hasonlóan nyünnyögnek, de a tengerbe csobbanva jóval magasabb, 50 kilohertzes frekvenciatartományban rikoltoznak. Mintha a Star Warst látnánk (hallanánk) megelevenedni – csak éppen a víz alatt. A kutatók nem értik a jelenség okát, pedig nem elképzelhetetlen, hogy a fókák a halakat felpofozó Vörös-tengeri polipon háborodtak föl.

Haladjunk tovább a tengerszint fölé: Lovász Lilla, a Bázeli Egyetem zoológus doktorandusza kollégáival hozzáláttak, hogy a francia-német-svájci határnál lovakkal és marhákkal természetközelivé alakítsák a Rajna egyik szigetét. És ha már természetközeliségről beszélünk: a hím csimpánzokról kiderült, hogy a mamahotelben lakó férfiak mentalitása: felnőttkorukban is jólesik nekik az anyai gondoskodás, ami a túlélési esélyeiket is növeli a vadonban.

ŰR

Aki szerint a 2020-as évet már csak a földönkívüliek megjelenése súlyosbíthatná, nyilván nem fogadja közömbösen a hírt, hogy a csillagászok a Proxima Centauriról érkező rádiójeleket észleltek – igaz, azt még nem sikerült tisztázni, hogy a jel forrása természetes vagy mesterséges eredetű-e. Hogyan tudhatnánk hát, hogy egy 2,7 milliárd fényévnyire lévő, százmilliárd naptömegű fekete lyuk ott van-e, ahol képzelték, vagy egyáltalán nem is létezik? Ezek a megfigyelések nem olyan konkrétak, mint amilyeneket a NASA Mars-járója, a Curiosity végez, immár nyolcadik éve.

TECH + BIZNISZ

Évek óta pletykálják, hogy az Apple saját fejlesztésű elektromos autón dolgozik. Bennfentesek szerint a Project Titan rövidesen kész termékkel állhat elő: egy elektromos járművel, aminek az energiaellátása olyan forradalmat hozhat az akkumulátorgyártásban, mint az első iPhone megjelenése a mobilpiacon. Pedig az Apple jóval korábban beléphetett volna az elektromosautó-piacra: Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója már 2012-ben megpróbálta eladni nekik a vállalatát, de nem haraptak rá.

Remélhetőleg az Apple nagyobb sikerrel vezeti be a saját termékét, mint a CD Projekt Red az évek óta fejlesztett, Messiásként várt Cyberpunk 2077-et. A fejlesztők és a kiadó karácsony előtt piacra akarta dobni a játékot, és ennek meg is lett a böjtje: a konzolos verziók annyira pocsék minőségűek voltak, hogy a Sony és a Microsoft – tőlük szokatlan módon – pénzvisszafizetési programot indított, a játékot pedig eltávolították az alkalmazásboltjukból. És bár fontos lenne, hogy a világ adatállományát érintetlenül megőrizhessük az utókornak, az biztos, hogy a Cyberpunk 2077 megjelenéskori verzióit senki nem fogja visszasírni, mert azok még a UC Berkeley intelligens gesztusérzékelőivel is játszhatatlanok lennének. A játék úgy hullott a darabjaira, mintha a kockákra széteső világról szóló, a Nature által az év legérdekesebb tanulmányai közé választott magyar kutatást imitálta volna. Szuperforró téma az adatvédelem is, amióta az Európai Bizottság elfogadta a személyes adatok védelméről szóló uniós törvényt. A Facebook erre reagálva kibelezte a népszerű üzenetküldő szolgáltatásait, hogy a csetprogramok használata összhangban legyen az uniós szabályozással. Sajnos kiderült, hogy a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték az ablakon: mivel a szabályozás tiltja a csetüzenetek automatikus szkennelését, a Facebook nem használhatja a gyerekbántalmazás automatikus felderítésére használt szolgáltatásait sem.

HIRDETÉS

Ennél sokkal jobb hír, hogy Közép-Kelet-Európában páratlan, A-kategóriás laboratóriumkomplexummá fejlődött az újpesti illetőségű Berlini Park, ahol olyan futurisztikus cégek tevékenykednek, mint a -196 Celsius-fokos hőmérsékletű hűtőkkel felszerelt Krio Intézet.

VÉLEMÉNY

A héten nagyot ment két fontos véleménycikkünk is, az egyiket Galambos Attila tanulásszervező, állandó szerzőnk írta, akit Kásler Miklós, az emberi erőforrások oktatásügyért is felelős minisztere pedagógusoknak és óvodapedagógusoknak küldött karácsonyi üdvözlete ihletett meg. A másikat pedig Prinz Dániel tudós közgazdász szerzőnk jegyezte, aki a kormány karácsonyi gazdasági csomagjának pontjait értelmezte nekünk. Spoiler: nem igazán lett jobb kedvünk egyiktől sem.

Ez volt az év utolsó qubitos hírlevele, ha teheted, segítsd a munkánkat, és maradj velünk jövőre is. Jó olvasást, mértékletes duhajkodást és csillapíthatatlan honderűt!

Szeretettel,
Qubit

Támogatom a Qubitot!
Email