Joe Biden január 20-án, az Egyesült Államok új elnökeként valószínűleg élete egyik legfontosabb beszédét fogja elmondani sokmilliós közönség előtt. A mondatokat és a szavakat pedig egy dadogó ember minden küzdelmével fogja majd egybefűzni. Joe Biden életét ugyanis végigkísérte a dadogás.
Az amerikai elnökválasztási kampánynak sok mélypontja volt, de ezek közül az egyik sok szempontból emlékezetes marad: az elnökválasztási vita első körében Donald Trump verbális ámokfutását még az az amerikai televíziózás egyik legkeményebb interjúkészítőjének tartott moderátor sem tudta mederben tartani, az elnök a folyamatos közbevágásaival szinte soha nem hagyta, hogy az ellenfele befejezzen egy gondolatmenetet. A New Yorker egyik szerzője, Nathan Heller akkor a Twitteren jegyezte meg, hogy egy ilyen szituációnál nincs nagyobb rémálom egy dadogónak. Márpedig ezen a rémálmon Joe Bidennek dadogóként kellett keresztülverekednie magát.
Joe Biden 78 évesen lesz az Egyesült Államok elnöke, eddig is fényes politikai karrier állt mögötte szenátori, alelnöki fejezetekkel, vagyis az életével támasztotta alá az anyja sokszor ismételgetett útmutatását:
Ne hagyd, hogy a dadogás határozzon meg.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy a dadogás ne kísérte volna végig Joe Biden életét – hol az előtérben, hol a háttérben. Mert ahogy azt az érintettek érzékletesen emlegetik: még az olyan edzett szónokok is, mint Joe Biden, mindig tudatában vannak a beszédhibájuknak, még akkor is, ha folyékonynak és gördülékenynek tűnik a beszédük.
Joe Biden január 20-án, az elnöki beiktatása napján valószínűleg élete egyik legfontosabb beszédét fogja elmondani sokmilliós közönség előtt. A mondatokat és a szavakat pedig egy dadogó ember minden küzdelmével fogja majd egybefűzni.
Biden néhány éve döntött úgy, hogy nyíltan beszél a dadogásáról, a saját tapasztalatait sokszor gyúrta motivációs beszédekbe, amelyekben a sorstársait biztatta arra, amit az anyjától tanult: ne hagyják, hogy ez a zavar eluralkodjon az életükön.
Ennek ellenére még ma is erősen él az a narratíva, amely Biden dadogásának a nyomait, a verbális megbicsaklásait a mentális állapotának romlásaként értelmezi. (Donald Trump a kampánya számottevő részét építette arra, hogy az ellenfele mentálisan nem alkalmas az elnöki feladatra, miközben ő nem győzött dicsekedni, hogy átment a kognitív teszten, ahol azt kérték tőle, hogy mondjon vissza öt szót: személy, nő, férfi, kamera, tv).
Csakhogy amikor Joe Biden keresi a szavakat, gyorsan irányt vált egy mondatban vagy épp lassabban fordul rá egy következő gondolatra, akkor a dadogók bevált módszereit és manővereit alkalmazza a dadogás elkerülésére.
A dadogás a beszédfolyamatosság zavara – ide tartozik egyébként a hadarás is, de nemcsak azt értjük alatta, ha valaki akaratlanul ismétli az első szótagot. Hanem például azt is, ha valaki hosszú szüneteket tart a szavak vagy a mondatok között, gyakran megakad bennük, valamint, ha elnyújt bizonyos hangokat. Egyelőre nincs konszenzus arra vonatkozóan, hogy miért alakul ki a dadogás, a jelenlegi szakmai álláspont szerint a beszédhiba hátterében több, együttesen jelentkező ok is állhat – írtuk néhány éve a dadogás elfogadásának a világnapján.
A dadogás hátterében genetikai okokat sejtenek a szakemberek, bizonyos, hogy öröklődhet valamilyen szinten, többségében apai ágon – a dadogók kétharmadának a családjában volt vagy van másik dadogó, Joe Biden esetében ez egy anyai nagybácsi volt. A klasszikus dadogás az esetek többségében már 3–4 éves korban megjelenik, de sokszor egy nagy trauma is előhozhatja a megakadásokat, ismétléseket.https://hvg.hu/elet/20210119_Joe_Bident_a_dadogasa_is_elkiseri_az_elnoki_beiktatasra#utm_source=hvg_weekly&utm_medium=email&utm_campaign=newsletter2021_01_20&type-id=HvgWeekly&user-id=C537252B#utm_content=top
Inkább dadogjon igazat, mint folyamatosan hazudjon!
azt hiába várod tőle. jó vicces vagy.