Mióta „bhutanizálódtam”

10 éves a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság

“Pontosan tíz évvel ezelőtt egy légcsavaros repülőgéppel életemben először leszálltam a világ állítólag legveszélyesebb reptérén, a bhutáni Paroban. A reptér kicsi volt és díszes, mellette parasztházak, a leszálláskor a hegyoldal, a rizsföldek, az utak, a kolostorok karnyújtásnyira. Utas nem sok volt, a levegő kristálytiszta, az egyetlen óriásplakáton Bhután öt büszke király fogadott. Lélekben meghajoltam előttük és a Himalája óriás hegyei előtt.

A kevés utas között a betonon állva derűs kíváncsiságot és lelkesítő örömöt éreztem, hogy eljutottam ebbe a távoli és ismeretlen országba. Akkor, tíz éve, természetesen nem tudtam, hogy a néhány hetesre tervezett utam és a Loden Alapítványnál végzett önkéntes munka teljesen megváltoztatja majd az életem.

Bhután meglepett, megváltoztatott és inspirálólag hatott rám és – úgy hiszem – felszínre hozta bennem a minden emberben ott szunnyadó pozitívumokat: a kíváncsiságot, az újra és másra való nyitottságot, az idegen kultúrák és nézőpontok elfogadását, a segíteni akarást, a természet szeretetét, a csendes szemlélődést, az egyszerűség iránti vágyat, a sokszor megmagyarázhatatlanul kitörő életörömöt, valamint azt a mély és tartós boldogságot, amelyet csak lélekemelő emberi találkozások adhatnak.

Amikor 2011-ben visszatértem első utamról, két dolgot határoztam el: hogy visszatérek Bhutánba, illetve hogy megosztom másokkal, amit ott láttam, tapasztaltam. Így is lett! Az elmúlt tíz évben 13 alkalommal voltam Sárkányföldön, sok önkéntes munkát végeztem, számtalan barátra tettem szert, sok részét, oldalát megismertem ennek a gyorsan változó országnak. Az elmúlt néhány évben már évi két hónapot töltöttem ott. Számos magyart – barátot, ismerőst, ismeretlen – kalauzoltam Bhután útjain vagy segítettem nekik meglátogatni az országot. 2015-ben megjelent az első magyar nyelvű Bhutánról szóló könyvem, ami azóta több sikeres kiadást is megélt.

Mióta „bhutanizálódtam” azóta Sárkányföld számomra nem csak egy felfedezésre váró távoli országot és annak lakóit jelenti, hanem egy csodálatos álmot is, amelyet ébren és éberen álmodok, miközben egyre növekvő számú útitársammal járom felfedező utam. Az utat, amely Bhután és a világ, önmagunk és egymás jobb megismerése és elfogadása felé vezet.

Ezen az úton fontos lépés volt, amikor 2011. szeptemberében, barátom dr. Karma Phuntsho egy zsúfolt budapesti nagyelőadóban ezzel az áldással útjára indította a Magyar-Bhutáni Baráti Társaságot:

„Miként az ország, amely a négy barát által meglelt

szeretet, együttérzés, és összhang erején keresztül,

harmóniában és békében élt,

úgy virágozzék a Baráti Társaság is!”

A fohász meghallgatásra talált, sokak munkája és támogatása nyomán a Társaságunk és a több, mint 170 tagja, csodálatos és eredményes tíz évet tudhat maga mögött, amit érdemes egy kicsit megünnepelni. Ideálisan ezt az eseménydús évtizedet együtt, személyesen ünnepelnénk meg, most februárban a hagyományos Holdújév Ünnepünkön. Sajnos, erre most nincs lehetőség és csak halvány remény van arra, hogy a szeptemberre tervezett budapesti Európai Bhután Társaságok Találkozója alkalmat fog adni az ünneplésre.

De mi nem várunk, abból főzünk, amink van! Tehát Loszár másnapján, február 13-án, szombaton, ha csak virtuálisan is, de ünnepelni fogunk, összejövünk a neten és közösen felelevenítjük mindazt az izgalmas és jó dolgot, ami az elmúlt tíz évben a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság életében és a két ország kapcsolatában történt. Az online találkozóban az a jó, hogy bárhányan csatlakozhatnak és a vendégek bármikor ki- és beléphetnek.

De nem csak nosztalgiázni fogunk, hanem beszélünk a jelenlegi bhutáni helyzetről és arról, hogy hogyan tudunk/fogunk segíteni a Covid-sújtotta bhutániaknak. Reményeink szerint az online rendezvényen néhány bhutáni barátunk is csatlakozni fog hozzánk, hogy első kézből értesüljünk a bhutáni hírekről, hogy mi van velük, és arról, hogy várhatólag mikor és hogyan tudunk ismét találkozni velük?

Tervünk az, hogy február 13-ig, azaz Loszárig, a bhutáni Holdújévig, meghosszabbítjuk jelenlegi adománygyűjtő kampányunk, amelynek célja, hogy megsegítsük azokat, akik Bhutánban a turizmus és a gazdaság leállása miatt elvesztették az állásukat, vagy veszélybe került a családjuk megélhetése. Tavasz óta már sokan hozzájárultak a kampány sikeréhez, eddig több százezer forintot gyűjtöttünk, és most egy utolsó hajrával szeretnénk az adomány végső összegét még feljebb tornázni.

Kérjük, hogy aki szeretné támogatni a nehéz helyzetben is Bhutánt, keresse fel adománygyűjtő weboldalunk, ahol minden információt megtalál! Adni nagyon egyszerű: lehet utalni, vagy bankkártyával vagy PayPal-al fizetni. A jelentősebb adományokat kisebb bhutáni ajándékokkal köszönjük meg.

Klikkeljen ide, ha adományozni szeretne!

Hamarosan, egy másik email üzenetben fogjuk megosztani a részleteket a 2021. február 13-i online Loszár eseményről! Addig is szeretném röviden összefoglalni a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság elmúlt tíz évét, kiemelni a legfontosabb eseményeket, sikereket, a magyar-bhutáni kapcsolatok fejlődését. Érdekes és látványos így összefoglalva látni mindazt, amit közösen elértünk!

Köszönöm, hogy mindezt elértük. Köszönöm Bhutánnak, hogy „van” és hogy mindaz, amit képvisel, elevenen él. És köszönöm mindenkinek, aki segíti, támogatja, és népszerűsíti ezt a kicsi és szerethető országot. Csak így tovább a következő tíz évben is!”

Tasi delek,

Valcsicsák Zoltán, elnök, MBBT

Budapest, 2021. január 20.

KIEMELT ESEMÉNYEK A MAGYAR-BHUTÁNI BARÁTI TÁRSASÁG 10 ÉVÉBŐL

Logo

2011. szeptember: Megalakul a Magyar-Bhutáni Baráti Társaság (MBBT). Dr. Karma Phuntsho előadása az ELTÉ-n 200 résztvevővel.

2011. november: az MBBT alapító elnöke találkozik a bhutáni királyi párral Londonban

2012: A Buddhist Economics Research Platform és a Loden Alapítvány az MBBT-vel közösen megrendezi a ’Buddhist Values in Business and its Potential for Europe’ c. konferenciát Brüsszelben

2013: Első Bhutáni Filmfesztivál és Fotókiállítás, Budapest

2014: Ashi Sangay Choden Wangchuck királyné Magyarországra látogat és az eseményre az MBBT-t is meghívják. Ezt követően a Szent István Egyetem és a Royal Thimphu College között kialakult kapcsolat keretében több cserediák és tanár látogat a partner országokba.

2015: Karma Tshering filmrendező látogatása Magyarországon. Szinpetriben megtekinti a világ egyik legnagyobb könyvét, hogy hazatérve elindítson egy hasonló projektet

2015: Első Bhutáni Filmklub, Budapest. Megnyitja: Michael Rutland, az Egyesült Királyság bhutáni tiszteletbeli konzulja

2015: az MBBT elnöke beszédet mond a nemzetközi Bruttó Nemzeti Boldogság (GNH) konferencián Paroban

2015: megjelenik az Álmomban Bhutánban ébredtem c. könyv. További kiadások: 2018, 2020 (www.bhutankonyv.hu)

2016: Az első bhutáni-magyar hagyományos íjászverseny Bhutánban, majd pár hónappal később bhutáni részvétel a gyulai világversenyen

2016, 2018: Lyonpo Kinzang Dorji, volt miniszterelnök látogatásai Magyarországon

2016: az MBBT elnöke találkozik a bhutáni parlament elnökével

2016: az MBBT alapítói, Zsolnai László és Valcsicsák Zoltán, előadást tartanak a Budapest De-growth Week keretében

2017: Első Bhután Kiállítás, Zászlómúzeum, Budapest. Megnyitja: Pema Choden, Bhután brüsszeli nagykövete

2017: Elkészül az első magyar-bhutáni dokumentumfilm. Arun Bhattarai és Zurbó Dorottya filmje ‘A monostor gyermekei’ (The Next Guardian) számos nemzetközi díjat elnyer és Bhutánban is sikert arat. A film angolul megtekinthető az új, bhutáni filmeket bemutató streaming platformon

2017: az MBBT elnöke ismerteti Zsolnai Lászlóval közös előadását a nemzetközi Bruttó Nemzeti Boldogság a vállalati szektorban (GNH of Business) c. konferencián Thimphuban

2017: az MBBT társszervezője az International Contemplative Sciences and Management Conference-nek a Budapesti Corvinus Egyetemen

2018: bhutáni részvétel a gyulai nemzetközi hagyományos íjásztalálkozón

2018: az MBBT elnökét fogadja Jigyel Ugyen Wangchuck herceg, a bhutáni király öccse

2019: magyar segítséggel és részvétellel Bhután megrendezi történelme első nemzetközi hagyományos íjászversenyét

2019: létrejön az eddigi legmagasabb szintű hivatalos kapcsolat Bhután és Magyarország között: dr. Such György, a Magyar Országgyűlés főigazgatója Bhutánba látogat, ahol találkozik a bhutáni parlament vezetőivel. Ezzel egy lépéssel közelebb kerülünk a hivatalos diplomáciai kapcsolatfelvétel felé. Az MBBT meghívót kap az idelátogató bhutáni partnerekkel való viszont találkozóra.

2020: Első Virtuális Bhután Túra. 8 részes videó sorozat a Facebook-on

2021 vagy 2020: Európai Bhután Társaságok Találkozója, Budapest

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

1. Az MBBT aktívan részt vett a két évente megrendezésre kerülő Európai Bhután Társaságok Találkozóin: Hollandia 2014, Görögország 2016, Svájc-Franciaország 2018, Bhután 2019. A találkozó 2020-ban Magyarországon lett volna, de a járvány miatt bizonytalan időre el lett halasztva.

2. Az évek során nagyon sok nyilvános rendezvényt, előadást tartottunk Budapesten és vidéken, illetve alkalmanként külföldön. Bhutáni előadóink, vendégeink voltak:

Arun Bhattarai filmrendező, Chung Tulku Rinpoche, Lyonpo Kinzang Dorji volt miniszterelnök, dr Karma Phuntsho a Loden Alapítvány elnöke, Francoise Pommaret Franciaország bhutáni tiszteletbeli konzulja, Michael Rutland az Egyesült Királyság bhutáni tiszteletbeli konzulja, Dorji Rabten és Singye Wangmo erdőmérnökök, Pema Choki Dorji marketing szakember. Emellett számos hazánkban vagy Ausztriában tanuló diák: Gayatra Chhetri, Jurmey Choden Rinzin, Jigme Tenzin, Yonten Dorji, Samten Yeshi, és Jigme Palden.

Hazai előadóink voltak:

Alexa László, Bassa Zoltán, Csáki Roland, Cser Zoltán, Csörgő Zoltán, Darabant András, Földvári András, Hetényi György, Hidas Gergely, Jaksity György, Kasza Miklós (Koppány láma), Kiskovács Miklós, Kovács Gábor, Pozsonyi Gábor, Szegedi Mónika, Tremmel Bálint, Ulicsni Viktor, Valcsicsák Zoltán, Vajdovich Györgyi, Varga Anna, Zentai György, Zurbó Dorottya, illetve Répás Szilvia és Milus Alida táncművészek

3. A következő szervezeteknek köszönjük az együttműködést az elmúlt tíz évben:

Budapest Film, DocuArt Mozi, Zászlómúzeum, Magyar-Japán Baráti Társaság, Magyar Munkaadók és Gyáriparosok Szövetsége, ProfiKomp, Deutsche Bhutan Himalaya Gesellschaft e.V., Bhutan Indigenous Games and Sports Association (BIGSA), HDH-International Archery Association, Magyar Földrajzi Társaság, Gazdaságetikai Központ (Budapesti Corvinus Egyetem), A Tan Kapuja Buddhista Főiskola, Budapest, CEU, Szent István Egyetem, Pécsi Tudományegyetem, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Csíkszereda, AKG Gimnázium, ELTE, Ignite Budapest, Magyarországi Drukpa Kagyü Buddhista Közösség, Loden Alapítvány, Bhután, MagNet Bank és Közösségi Ház, STA Travel, inspiredbybhutan.com

4. Évente kétszer különleges bhutáni utakat szerveztünk a járvány kirobbanásáig. 2020-ban sajnos csak a kanapén utaztunk és virtuális utazás keretében jutottunk el Bhutánba. (www.bhutantour.hu)

5. Szomorúan emlékezünk tavaly elhunyt tagunkra, Blazsó Domonkosra, Dömére.

6. Podcastok, videók bhutáni témákról, magyarul (idősorrendben):