A kárpátaljai barátaik kezei közül kicsúszott szemét még mindig eléggé nagy mennyiségben érte el Magyarországot, ezért Olaszliszkánál kezdték el azok kihalászását. A tiszai vagy a kora ősszel tavaly először megrendezett első bodrogi PET Kupán hajójuk az „anyahajó” szerepét töltötte be, vagyis a csónakokkal, tutajokkal az árterekben dolgozó önkéntesek arra gyűjtötték össze a hulladékkal teli zsákokat. A viszonylag mozgékony hajót azonban most kissé átalakították és számos újítással, innovációval alkalmassá tették a hatékony hulladékhalászatra – közölte Molnár Attila Dávid.

Fotó: Bódisz Attila

Legfontosabbnak nevezte azt, hogy a vízi jármű minimális ökológiai lábnyommal üzemel, vagyis oldalsó csápjainak mozgatásával a folyó sodrását használja arra, hogy megközelítse a kiszemelt hulladékot, így a motort csak nagyon ritkán kell beindítaniuk. Ugyanezeknek a csápoknak döntő szerepük van a palackok vagy más kidobott tárgyak begyűjtésében is. A pár ezer forintból elkészíthető szerkezet tereli be ugyanis azokat a hálóinak a közelébe. Ha át is bukik rajtuk egy-egy palack, a mögöttük keletkezett örvény végzi el ezt a „munkát”. A másik újdonság a hajóorrára szerelt hálós kiemelő szerkezet, amellyel a nagyobb tárgyakat, esetleg zsákokat tudják kiemelni a folyóból.

A hajó körül tüsténkedő csónak is újrahasznosított műanyagból készült
Molnár Attila Dávid

Mint a helyszínen megtudtuk, a vízből kiszedett hulladékot már a hajón szétválogatják, amihez nagy segítségükre volt egy – ugyancsak a folyóból kihalászott – hűtőláda, aminek tárolókapacitása megfelelt a feladatnak. A hulladék egy részét újrahasznosítják, a többi a kommunális lerakóba megy – tudtuk meg. Megemlítette: a hajó körül tüsténkedő csónak is újrahasznosított műanyagból készült.https://boon.hu/kozelet/helyi-kozelet/a-bodrog-lett-a-masodik-otthonuk-5187118/