Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hivatalos Facebook-oldalán élőben jelentették be néhány perccel ezelőtt, hogy az SK Innovation igazgatótanácsának döntése értelmében egy újabb, 30 GWh éves kapacitású akkumulátorgyárat építenek fel Magyarországon. Jun Kim, a vállalat elnök-vezérigazgatója elmondta azt is, hogy a zöldmezős beruházás a tervek szerint 2,3 milliárd dollárból (durván 680 milliárd forint) valósul meg, amely példa nélküli Magyarország történetében.
Tavaly nyár végén számoltunk be róla, hogy csúnya következményei lehetnek az LG Chem és az SK Innovation közötti peres ügynek. Most megszületett a döntés, amely bár igyekszik nem gyomron rúgni a Fordot és a Volkswagent, mégis nagyon komoly következményekkel jár majd.
Ne lopj
Az intellektuális tulajdon kérdése soha nem annyira egyszerű, mint a fizikai tárgyaké. Ha valaki ellopja egy új fejlesztést prototípusát, vagy tervrajzait, akkor az elég egyértelműen bizonyítható bűncselekmény. De mi van akkor, ha a tudást nem pendrive-okon, hanem a fejekben viszik ki?
A tavaly indult vitában az LG Chem azzal vádolta a másik nagy koreai akkumulátor-gyártó SK Innovationt, hogy kifejezetten azzal a céllal csábította el alkalmazottjait, hogy üzleti titkokat szerezzen meg. Az ügy komolyságét jelezte, hogy a Ford és a VW védőbeszédet írtak az SK Innovation oldalán, azt hangsúlyozva, hogy egy esetleges negatív döntés az ő villanyautós projektjeiket is veszélybe sodorhatja. A koreai cég georgiai üzeme szállítja majd ugyanis a VW ID.4 Amerikában készülő változatához az akkupakkokat, és szintén a vállalat felelős a Ford zászlóshajójának, az F-150 pick-up elektromos verziójának celláiért is.
Most megszületett a US ITC (a nemzetközi kereskedelmi vitákat eldönteni hivatott amerikai állami szerv) végső döntése az ügyben, és az eredmény rendkívül szigorúra sikerült: az SK Innovation nem importálhat, nem árulhat, és nem is gyárthat villanyautó-akkumulátorokat az USA-ban a következő 10 évben.
Kis kapu, nagy fejfájás
A döntés értelmében gyakorlatilag egy évtizedre kitiltották a vállalatot az USA piacáról. Mégis, hagytak 3 kiskaput, ami enyhíteni hivatott a meglévő ügyfelek problémáit:
- Az SK továbbra is eleget tehet a Kia egyes amerikai villanyautóit érintő garanciális kötelezettségeinek, magyarul, ha ezeknél akkumulátor-hiba lép fel, azt kijavíthatja, vagy kicserélheti;
- a következő 4 évben teljesítheti a Ford F-150 kapcsán kötött szerződésében vállalt kiszállításokat, valamint
- a következő 2 évben teljesítheti a VW Amerikában készülő MEB-platformos autó kapcsán kötött szerződésében vállalt kiszállításokat.
Akkor így minden rendben is van, nem igaz? Nos, azért ez ennyire nem egyszerű. Bár elsőre úgy tűnhet a VW és a Ford megúszta a következményeket, az SK Innovation számára nem biztos, hogy így is megéri a bolt. Amikor két új akkumulátor-gyárat építettek, valószínűsíthetően több milliárd dolláros beruházással, akkor nem 2, vagy 4, hanem lehet 10 éves megtérüléssel számoltak, az új helyzet pedig merőben felforgathatja a terveket.
A cég közleményben tudatta, hogy az ITC döntése nyomán azonnali tárgyalásokat kezdeményezett a Forddal és a Volkswagennel, mivel az komoly kérdéseket vet fel az új akkumulátor-üzemük jövője szempontjából. Az SK Innovation tárgyalásokat kezdeményez továbbá a Biden-adminisztrációval is, hiszen a döntés nem csak a georgiai gyár majdani 2600 alkalmazottja szempontjából káros, de ellentétes az új kormányzat klímavédelmi céljaival is – írja a vállalat.
Azt nem tartjuk valószínűnek, hogy a cég be se indítsa a termelést, és megszegje a két nagy autóipari óriással kötött szerződéseit, de az sem reális, hogy 4 év után becsukják a kapukat, és leírják a beruházást veszteségnek. Az viszont elképzelhető, hogy az ügy vége az lesz, hogy eladják a gyárat, és kivásároltatják magukat a szerződésből is az új tulajdonossal. https://villanyautosok.hu/2021/02/11/borulhat-minden-10-evre-kitiltottak-az-sk-innovation-aksijait-az-usa-bol/?fbclid=IwAR0hLkA6q7ROkF9XSr4ifj1Py4_qr9S6XnHOfHz9_6cSWhmplZTNjMPU8hg