A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) és Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata 2019 tavaszán írt ki közbeszerzést a Diósgyőri vár komplex és turisztikai fejlesztésére. Az uniós forrásból fedezett beruházáshoz tárgyalásos eljárás során választották ki a kivitelezőket.
Mindössze két ajánlat volt: az Építő-és épületkarbantartó (Épkar) Zrt. és az FK-Raszter Építő Zrt. közösen, valamint a Peka Bau 2000 Kft. pályázott a munkára. Utóbbi 14 milliárd forintos árajánlatot adott, így alulmaradt az Épkar és az FK-Raszter kettősével szemben: ők az eredetileg becsült 11,1 milliárd helyett nettó 12,7 milliárd forintért vállalták a megbízást.
A szerződés időtartama 20 hónap, ezalatt a nyertes cégeknek a következő feladataik lesznek.
II. ütem Belső vár:
- nyugati palotaszárny visszaépítése,
- lépcsőházi torony visszaépítése a megkerülő rámpákkal,
- palotaszárnyak magas tetőinek visszaépítése, a gyilokjárókkal és védőtetőkkel,
- tornyok teljes rekonstrukciója, a gyilokjárókkal és toronyfedésekkel.
III. ütem Külső vár teljes rekonstrukciója:
- négy bástyapár visszaépítése,
- külső várfal visszaépítése (két szinten végigsétálható),
- külső várteraszok létesítése, és funkcióval megtöltése,
- régi konyhaépület rekonstrukciója,
- cortinafalak (benne közlekedőkkel) rekonstrukciója,
- Királynék kertje (fűszer- és gyógynövények)
Valamint a vár helyreállításához kapcsolódó falkutatások.
NER-cégekkel dolgoznak együtt
A miskolci székhelyű FK-Raszter Építő Zrt. korábban többek között elnyerte az encsi tanuszoda építésére kiírt közbeszerést 719 millió forintért, Kazincbarcikán egy tanműhely-műhelyiskolai csarnok kivitelezését 526 millió forintért, valamint egy 35 lakásos lakóépület kivitelezését a XIII. Kerületi Önkormányzattól 20 milliárd forintért (utóbbit éppen a most lemaradó Peka Bau-val közösen).
A miskolci céget a helyi szocialisták kedvenc cégeként emlegetik, és számos megbízást nyert már Borsodban. Éves forgalma az elmúlt években 3,6 milliárdról 9 milliárdra nőtt, és 511-900 milliós nyereséget termelt.
Mégis sokkal ismertebb az Építő-és épületkarbantartó Zrt.: a vállalkozás ugyanis gyakran tűnik fel NER-cégek mellett különböző nagy összegű beruházások során. A Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV-vel sportcsarnokot építenek Rákosmentén, de érdekeltek voltak többek között az Operaház épületének megújításában a WHB Kft.-vel és a Laki Zrt.-vel közösen, a vizes vb egyes projektjeiben, és a West Hungária Bau-val – egy közös vállalkozáson, a WHB-ÉPKAR Építőipari Kft-n keresztül – a dubaji világkiállításra szánt magyar pavilont is ők építik 10,6 milliárd forintért.
A jelenleg 157 főt foglalkoztató zrt.-nek 2016-ban 3,8 milliárdos éves forgalma volt, majd ez először 16 milliárdra, aztán 25,5 millárdra nőtt. 2019-ben ugyan csökkent kicsit a nettó árbevételük, 19,7 milliárdra, de az adózott eredményük még így is 2,8 millárd forintra rúgott.
70-30 ?
Érdeke kérdés 1991 ből? Okos dolog e Eger várának újjáépítését a törökökre bízni? Érts amit 45 évig romboltak, újjá építésre, azok a majmok a megfelelő kivitelezők?