Az egyelőre csupán tesztüzemben működő rendszer részeként két éves előkészítést követően összesen hatvan speciális mérőeszközt helyeznek ki a város különböző pontjain. Ezek egyikét a miskolci polgármesteri hivatal erkélyére helyezték ki, melyet szerdán üzemeltek be a sajtó képviselői előtt.
Báthory Csongor projektmenedzser a szerdai sajtónyilvános eseményen úgy fogalmazott, az új rendszer jelentősen pontosíthatja, árnyalhatja majd a városban jelenleg működő, az országos rendszer részét képező három mérőállomás által közölt adatokat.
– Az eszköz alapja egy Raspberry P alakú mikrokontroller, ehhez kapcsoltuk hozzá a szálló por szenzort, egy környezeti szenzort, amely hőmérséklet, relatív páratartalom és nyomás értékeket figyeli. A Városházára kihelyezett mérőműszerrel együtt már összesen öt darab működik a városban, egyelőre tesztüzemben. A projekt keretein belül további 55-öt helyeznek ki Miskolc különböző pontjaira – mondta.
Összesen hatvan
A készülékek egész évben, így a legkritikusabbnak számító téli időszakban is gyűjtik majd a levegő minőségével kapcsolatos adatokat, a levegő összetételének változását pedig várhatóan nyártól az egyetemi szakemberek mellett (hozzájuk futnak be elsődlegesen a mért adatok – a szerző) a lakosság is nyomon követheti majd egy weblap illetve egy mobil applikáció segítségével. A projektmenedzser hozzátette, az említett felületek várhatóan nyár közepétől válnak elérhetővé.
Az egész régiót segítheti
A Miskolci Egyetem rektora köszönetet mondott a városnak azért, hogy bízott a felsőoktatási intézményen dolgozó kutatók munkájában. Mint hozzátette, a Miskolci Egyetem, minden olyan tudással rendelkezik, amely méltóvá tette arra, hogy egy ilyen fontosságú projektben egyedüli felsőoktatási intézményként szerepet vállaljon.
– Az adatok kiértékelését követően remélhetőleg ki tudunk dolgozni a várossal közösen egy a levegőminőség javítását célzó intézkedéscsomagot. A kutatásnak a következő fázisa éppen az lesz, hogy kiderítsük: a folyamatosan mért adatok birtokában milyen intézkedéseket lehet megvalósítani annak érdekében, hogy csökkenjen a szállópor koncentrátum és ez által javuljon a levegő minősége – jelentette ki dr. Horváth Zita.
Veres Pál polgármester beszédében hangsúlyozta, hogy a jó levegő és a környezetvédelem ügye kiemelten fontos Miskolc jövője szempontjából, ez a terület ezért is lett hangsúlyos eleme a polgármester Nagy-Miskolc programjának.
Ezzel egy időben megindult a sokkal fenntarthatóbb és környezetbarátabb komposztálás népszerűsítése, ehhez eddig összesen már csaknem 600 komposztkeretet osztottak ki ingyenesen a városlakóknak.
– Tavaly pedig egy úgynevezett Ökomenedzser Iroda is megkezdte működését a miskolci városházán, amely mindezen tevékenységeket koordinálja, és személyes tanácsadást, tájékoztatást is nyújt a komposztálás iránt érdeklődők számára – mondta el a polgármester.
1. Lesz majd valami link ahol mag lehet nézni az eredményeket?
2. A Rasberry P (istenem Rasberry Pi helyesen, telefonon készítenek ezek interjút????) nem mikrokontroller = uC hanem, SBC = Single Board Computer. Ha már a fejlesztő ilyen tárgyi tévedésekben elkeveredik mit várhatunk ettől a rendszertől?
3. Nyár közepétől????? Most tanulják a programozást? Segítsek??? Egy végzős informatikus hallgató ezt diplomamunkában megoldja 2 hónap alatt.
Tök jó, hogy olyan helyre tették ahol villamos jár. 😀
Lyukóba nem merték kivinni.
Engem érdekel. Ingatlan spekuláns vagyok.
Majd zsarolok az eredmények birtokában
Kellene még tenni a kilátóra, Bánkútra, az Avalon parkba is.
A mostaniak nem jó helyen vannak, azért olyan rosszak a mért adatok, mert kettő oda van telepítve, ahol családi házas lakóövezetek vannak (Görömböly, Martin-Kertváros) olyan eltúlzott igényekkel, hogy például szeretnének szellőztetni, a harmadik még borzasztóbb helyen, a Búza téren, minek megy oda az a rengeteg nép a buszállomásokra (városi és volán) meg a piacra ahelyett, hogy követnék több tízezer miskolci példáját. Akik nem vártak arra, hogy majd évekbe telik méricskélni, hanem azonnal egészségesebb környezetre vágytak valahol nem Miskolcon.
Mert azért mindenféle csinnadratta nélkül is nagyjából lehet tudni, hogy hol fűtenek bármivel, ami szennyezi a levegőt, na meg azt is, hogy milyen elfuserált a közlekedés.
Vajon miért csökken az utasszám az MVK-nál, és mivel járnak azok, akik nem velük? Az tuti, hogy nem gyalog és nem is kerékpáron.
Ha tényleg tenni akarnak valamit, akkor vegyenek 2 darab mérőautót, aki kiszedi a forgalomból a füstöt okádó bontószökevényeket. Félre állítja, megdugja hátulról a kipöfögőt a mérőjével. Ha OK minden, akkor kellemes utat kíván, ha pedig elbukik a mérésen, akkor 1 hét múlva kötelező műszakivizsga, vagy forgalmi bevon.
Vajon hány miskolci közlekedik ott, ahová ezt a mérőizét rakták? Kettő? Havonta 1x?