Van olyan háziorvos, aki inkább kivár

A Telex több háziorvossal is beszélt, a beszámolóik alapján egyelőre elég vegyes kínai vakcináról kialakult kép az oltásra jelentkezettek körében.

„Kaptam tájékoztatást a kormányhivataltól, és írtam egy köremailt a betegeimnek, mert hallottam, hogy többen ódzkodnak a kínai vakcinától” – mondta kérdésünkre egy budapesti háziorvos. Ő azt írta a betegeinek, hogy ez a vakcina egy kipróbált elven alapul, mint több, itthon már eddig is használt oltás. A háziorvos 55 egység Sinopharm-vakcinát fog kapni a héten, amire az egészségbiztosító (NEAK) által kiküldött lista alapján már sikerült is megtalálnia a pácienseket a praxisából.

Egy vidéki város háziorvosának egyelőre mások a tapasztalatai. Felesége, aki szintén háziorvos, a hétvégén végigtelefonálta az 55 potenciális pácienst. Közülük egyelőre csak öten jeleztek vissza, hogy majd kérni fogják a kínai vakcinát. A Telexnek nyilatkozó férje inkább kivár. Szeretné megvárni, hogy tényleg megérkezzen a vakcina.

„Korábban már kétszer is előfordult, hogy hívtam a betegeim, hogy lesz oltás, aztán mégse jött. Most nem szeretnék újra ilyen helyzetbe kerülni”

– utalt az elmúlt hetekben tapasztalt kaotikus viszonyokra.

Eljutott hozzánk egy levél is, amelyet egy budapesti háziorvos küldött ki a pácienseinek. „Tudom, hogy sokaknak a médiából és innen-onnan hallott hírek alapján rossz véleménye van kínai a vakcináról, tisztelettel kérem Önöket, fontolják meg, hogy ebben az esetben kinek a véleményére hallgatnak igazán, én azt gondolom, hogy ha neves infektológus kollégák most azt mondják, hogy olyan stádiumba érkezett a koronavírus-fertőzés, hogy teljesen mindegy, hogy milyen engedélyezett vakcinát adunk, csak minél gyorsabban adjuk, nem kérdőjelezhetjük meg egy vakcina szükségességét, különösen akkor nem, ha már több szervezettől engedélyt kapott, és sok embert már beoltották vele a világon. Kérem döntésük során azt is mérlegeljék, amennyiben most nem kívánnak élni ezzel a lehetőséggel, lehet, hogy akár hosszabb idő múlva juthatnak hozzá más oltóanyaghoz” – írta az orvos, aki azt kérte, hogy mindenki csak egy igennel vagy nemmel jelezze, kéri-e a kínai vakcinát, mert az oltások megszervezésével járó rengeteg adminisztrációs feladat miatt már így is kevesebb ideje jut a betegellátásra.

A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának munkatársa Sinopharm vakcinákat pakol az oltóanyag tárolóhelyiségben, Tatabányán. A kínai vakcinákat 2021. február 23-án kezdték kiszállítani a kormányhivatalokhoz – Fotó: Krizsán Csaba / MTI

Olyan, szintén fővárosi pácienseknek küldött levelet is láttunk, amelyben a háziorvos nem írta le ilyen részletesen az álláspontját, csak egy kérdőívet küldött, az alábbi kérdéssel: „Kéri-e a Sinopharm (kínai) oltóanyag beadását, amennyiben elérhetővé válik? (háziorvosi rendelőben, vagy oltóponton) Amennyiben részletesen kifejtené, miért kéri, vagy nem kéri, az egyéb mezőbe írja be válaszát!”

A Magyar Orvosi Kamarát is megkérdeztük, hogy hozzájuk milyen visszajelzések jutottak el a kínai vakcina alkalmazásáról. Arról is érdeklődtünk, hogy ők kielégítőnek találták-e az alkalmazási előírást és az abban foglalt információkat, illetve hogy mi az álláspontjuk a kínai vakcina alkalmazásáról.

„Csak »Alkalmazási előirattal«️ rendelkező, engedélyezett szerrel szabad gyógyítani, oltani. Az ezekkel rendelkező oltóanyaggal viszont oltani kell a járványhelyzetben. Alkalmazási előirat pedig az, amit az OGYÉI ilyen címmel publikál, megjelentet a honlapján. Az, hogy az OGYÉI ezt milyen adatok, vizsgálatok alapján adja ki, az az OGYÉI felelőssége, nem az alkalmazó orvosé. A fentieket a Magyar Orvosi Kamara nem kívánja kiegészíteni”

– válaszolta a Kamara képviselője a Telexnek.https://telex.hu/koronavirus/2021/02/24/sinopharm-kinai-vakcina-60-ev-felett-idosek-kronikus-betegek-oltas-haziorvosok