A lánygyerekeket jó ideje összekötik a válás nagyobb kockázatával. Az Egyesült Államokban az 1980-as évek óta több tanulmányt írtak arról, hogy ha az elsőszülött gyerek lány, az növeli az esélyt, hogy a szülők később szakítsanak.
Abban az időben az volt erre a közkeletű magyarázat, hogy a szülők explicit módon vagy rejtetten, de fiúgyereket szeretnének. A fiúk iránti preferencia ennél sokkal súlyosabb jelenségeket is magyaráz, például a lánymagzatok tendenciózus elhajtását, sőt a lánycsecsemők elveszejtését anno az egygyerekes családmodellre kötelezett kínaiak körében, de más, kevésbé fejlett társadalmakban is.
Egy tavaly év végén az Economic Journal című folyóiratban publikált tanulmány azonban árnyalja ezt a képet. Jan Kabátek, a Melbourne-i Egyetem közgazdásza és David Ribar közgazdász, a Georgiai Állami Egyetem munkatársa kutatásaik alapján megerősítik, hogy a lány elsőszülött valóban mutat összefüggést a válás nagyobb kockázatával, így van ez legalábbis az Egyesült Államokban és Hollandiában. Ám a korábbi tanulmányokkal ellentétben ők azt is megvizsgálták, befolyásolja-e a statisztikai összefüggést a gyermek életkora. Ehhez amerikai társadalmi felmérések, valamint a holland statisztikai hivatal adatait használták.
A tinilányhatás
Kiderült, hogy a kockázat csak akkor növekedik, ha a lánygyerek betöltötte a 12 évet. A gyerek 12 éves kora előtt bekövetkező válás vagy szakítás nem fordult elő gyakrabban lányoknál, mint fiúknál. Kabátek szerint „ha az apák valóban hajlamosabbak lennének lelépni azért, mert a fiúgyerekeket részesítik előnyben, biztosan nem várnának 13 évet ezzel”. Szerinte az összefüggés annyira korspecifikus, hogy a bevett magyarázat helyett valami más ok lehet mögötte: az, hogy a tinédzser lányok nevelésén többet vitáznak a szülők, mint a fiúkén.
A „lángyerekhatás” azért még így sem olyan számottevő. Hollandiában az elsőszülött 18 éves korára a szülők 20,12 százaléka megy szét, ha fiúgyerekről van szó. Lány elsőszülöttek esetében ez az arány alig magasabb, mindössze 20,48 százalék, ez mindössze 1,8 százalékos növekedés.https://qubit.hu/2021/02/22/a-kamasz-lanyt-nevelo-szulok-nagyobb-esellyel-valnak-el-mint-akiknek-fiuk-van