Mostanában határozottan erősebb volt a román lej, mint a magyar forint, hosszú távon azonban inkább úgy látszik, hogy nagyon is hasonló pályán mozognak. Ugyanakkor a romániai euróbevezetés előbb megtörténhet, mint a magyar, és a gazdaság is egész jól muzsikál.
A román lej nem éppen stabilitásáról híres. Bár a Wikipedia szerint 1867 óta folyamatosan így hívják szomszédunk devizáját, ez már a negyedik féle lej, miután háromszor is lecserélték, írja az ÁrfolyamTudós.hu. Utoljára 2005-ben, amikor tízezer régi lej ért egy újat. Ezt jelzi a RON devizakódban az N betű is, mint “new”, azaz új lej, a korábbi ROL után.
Komoly céldátumuk van az euróbevezetéshez
Ennek ellenére az utóbbi másfél-két évben egyre magasabb a Román lej árfolyam, vagyis egyre több forintba kerül egy lej, a lejhez képest is gyengül a forint. Könnyű észrevenni, hogy ha korlátozott mértékben is ugyan, de a Román lej egyre inkább az euróhoz igazodik. Pedig nincs még bent az euróbevezetés előszobájában, az ERM II. rendszerben (európai árfolyam-mechanizmus). De legalább törekszenek erre. A jelenlegi céldátum 2024, ekkor csatlakozna az ERM II.-höz a lej. A mechanizmus lényege, hogy a deviza egy meghatározott, csak indokolt esetben változtatható központi árfolyam körül maximum ±15 százalékos sávban mozoghat.
A lejt hivatalosan is irányítottan lebegtetik, azaz a Román jegybank tevékenyen alakítja, befolyásolja az árfolyamot – a grafikonokból ítélve gyakran fékezi az árfolyam kilengéseit az euróhoz képest. A jegybank honlapján azt írja, hogy ezzel a módszerrel az inflációs célokat is kezelni tudják, és az “előre nem látható sokkokra” is jól tudnak reagálni.
Azért ha messzebbre tekintünk vissza, az látszik, hogy a lej alapvetően gyengülő pályán mozog, hajlamos a trendszerű értékvesztésre. A forint/lej árfolyam sincs még csúcson, a rekord 2007-ben volt, amikor egy lejért több mint 80 forintot is kellett adni. (Most 75 körül jár.) Ha hosszabb távra tekintünk vissza akkor egy 15 éves grafikon alapján úgy tűnik, hogy egyenesen “román-magyar két jóbarát” forgatókönyv rajzolódik ki. A forint és a lej görbéje jobban hasonlít egymáshoz, mint akár a lengyel zlotyhoz, akár a többi térségbeli devizához.
Magyarországhoz hasonlóan Románia is tologatta már párszor az euróbevezetés céldátumát, és az ahhoz szükséges kritériumokat messze nem képes teljesíteni. De úgy tűnik, ha nem is holnap lesz kiskedd, szomszédainknál legalább megvan a szándék a bevezetésre. Így könnyen lehetséges, hogy Magyarországnál jóval előbb fogják bevezetni a közös európai pénzt.
Hatalmas a kamatkülönbség
Ami alighanem sok spekulációt táplál, illetve fog táplálni. A tíz éves román államkötvények hozama például most 3,2 százalék éves szinten, a németeké –0,3 százalék körüli. A különbség köténypiaci léptékkel mérve hatalmas. Megérheti tíz éves román papír venni arra számítva, hogy négy-öt év múlva már euróban fog ennyivel tovább kamatozni. Hasonló lehet a helyzet egyes osztalékrészvényekkel. (Magas osztalékfizető képességű részvényekkel.) Az ilyen jellegű spekuláció pedig egyre erősítheti a devizát az euróbevezetéshez közeledve.
Ami a közelmúltat illeti, a román gazdaság tavaly az utolsó negyedévben sokkal jobban teljesített majdnem minden európai országnál, 5,3 százalék volt a növekedés a harmadik negyedévhez képest. (A magyar adat 1,4, a lengyel –0,7 százalék volt.) Bár ez nagyrészt annak is volt köszönhető, hogy megúszta a gazdaságuk a koronavírus-korlátozások nagy részét az év végén. De hosszabb távon is kimagasló az ország növekedése, évi 4-5 százalékos ütemet jegyeztek fel éveken keresztül. Erre az évre újra 4,2-4,3 százalékos növekedést várnak, ami persze rengeteg bizonytalanságot rejt még
kösz orbán.
Szívesen
„A tárcavezető elmondta,
a román kormánynak szándékában áll felhasználni a Világbankkal kötött és folyamatban levő 500 millió euró értékű hitelmegállapodást is erre a célra.
Citu leszögezte, ezeknek a megállapodásoknak nem lennének feltételeik, mint a szokványos hitelmegállapodásoknak, amelyek keretében a nemzetközi pénzintézetek strukturális reformokat is követelnek a hitelért cserében.
A pénzügyminiszter elmondta: a kormány legfőbb feladata, hogy az emberek idejében megkapják a béreiket, a nyugdíjaikat és a munkanélküli segélyeket. Citu közölte, hogy az idei államháztartási hiány több mint 6 százalék lesz a román bruttó hazai termékhez mérten az eredetileg tervezett 3,6 százalékhoz képest.”
Ahogy mondod, köszönd meg szépen! Látszik, hogy hülye vagy, mert azt hiszed, hogy milyen jó lenne az euró! Hát nagyon tévedsz!
Nem szégyellitek magatokat . Már megint székely népviseletbe öltözött magyar asszonyok képével románoztok. Miért nem a román hegyi pásztort tettétek oda ? Nem volt nektek elég 2004 december 5,-e ?
Ezzel a hozzád hasonló turbó magyarokat akarta megnyugtatni, hogy bizonyos értelemben a magyarok se fognak nagyon késlekedni az Euró bevezetésében, sőt, határon túl ragadt Thestvhéreid hamarabb juthatnak, ami talán még kellemes vígaszdíjnak is hathat számodra, hogy valamivel Kárpátalják.. khm! Kárpótolják határon túl ragad Thestvhéreid. — Egy kolozsvári magyar, ne turbolkódjál annyira
“A kommunistánál kártékonyabb és veszélyesebb embertípust még nem produkált a történelem. Cinizmusuk, szemtelenségük, hataloméhségük, gátlástalanságuk, rombolási hajlamuk, kultúra- és szellemellenességük elképzelhetetlen minden más, normális, azaz nem kommunista ember számára. A kommunista nem ismeri a szégyent, az emberi méltóságot, és fogalma sincs arról, amit a keresztény etika így nevez: lelkiismeret. A kommunista eltorzult lélek! Egészséges szellemű európai ember nem lehet kommunista! Nincs olyan vastag bőrt igénylő hazugság, amit egy kommunista szemrebbenés nélkül ki ne mondana, ha azt a mozgalom érdeke vagy az elvtársak személyes boldogulása így kívánja.”
Józsi néni, gondolom, neked a két szélső asszony az eseted.
Éremes lenne értelmezni a cjmet: a cikk nem a ROMÁNOK-ról szól hanem a román GAZDASÁGRÓL (székely, magyar, oláh vagy roma, tök mindegy)
Rómániában nem romák és a rómaiak laknak?
Egyébként, négerekről is tehettek volna ki fotót, mert biztos laknak ott feketék is…
de romák laknak
orbánék is onnan vándoroltak be
Szokásos ballibbant maszatolás
„De hosszabb távon is kimagasló az ország növekedése, évi 4-5 százalékos ütemet jegyeztek fel éveken keresztül”
A kirablásunk alatt, minket is agyba-főbe dicsértek.
Nem sok minden marad a románok kezében
miért, a képen látható asszonyságok nem euróval fognak fizetni, csak mert székelyek?
Ha gyagyák, akkor vezessék be! Biztosan hülyék voltak az angolok, hogy ragaszkodtak a fonthoz, vagy a svédek is ragaszkodnak a koronájukhoz.
Az euro bevezetésével egy ország lemond a saját monetáris politikáról, szuverenitásának ezt a részét átadja az EU-nak. Inkább NE!!!!!
Bijjon, bijjon
NATO támaszpontban is jobbak.
Remélem nàlunk sosem vezetik be!
Én is remélem, hogy egyenlőre nem lesz nálunk euró. Ha korábban bevezetik az eurót, akkor nem tudtunk volna néhány év alatt kikeveredni a Gyurcsányék okozta gazdasági válságból. Egy erőltetett euró bevezetés óriási gazdasági problémákat, többek között inflációt okozna. Csak meg kell nézni a déli országok / Görögország, Olaszország, Portugália / eladósodását. Az euró a németeknek jó.