A Závada Pál azonos című regényének egy rövidke részletén alapuló Természetes fény nem a magyar világháborús múlt hősies, inkább a letagadni vagy minimum elfeledni kívánt részéről szól: arról, amikor a nácikkal szövetséges magyar hadsereg megtámadta a Szovjetuniót, és ott aztán megszállóként volt jelen – pedig a „Szovjetunió” és a „megszállás” szavakat a magyarok érthető módon a későbbi események miatt nem épp ebben a kontextusban szokták emlegetni. A megszálló magyarok egyik feladata a partizánok elleni küzdelem volt, a másik pedig a „rendfenntartás” a szovjet falvakban. A témáról Závada regénye mellett levéltári iratokon alapuló dokumentumkötet is szól, beszámolva arról is, hogy egyes feljegyzések szerint a magyarok még a németeknél is kegyetlenebbek voltak.
Nagy Dénes ugyanakkor nem erre fókuszál, vagy még pontosabban: nem ebből az irányból közelít az eseményekhez.
A Természetes fény nem arról szól, milyen az, amikor az ember kegyetlen, hanem arról: milyen az, amikor valaki ember marad a kegyetlenkedések között.
A film mindössze pár napot mutat meg egy magyar honvéd alakulat életében: a katonák konfiskálnak egy leölt jávorszarvast két helyi vadásztól, majd megszállnak egy ukrán faluban, kosztot és kvártélyt követelve a helyiektől, és arról próbálnak tájékozódni, vannak-e a környéken partizánok, vajon kell-e tartani azoktól, akik favágónak tűnnek a közeli erdőkben, és melyik úton lehet majd biztonságosan továbbhaladni. Csak a film második felében történik bármi ennél kézzel foghatóbb, a „klasszikus” háborús filmeket idéző esemény, amely aztán lehetőséget ad a kegyetlenséggel való szembesülésre egyrészt a nézőnek, másrészt a film főszereplőjének, egy Semetka nevű kisembernek, aki csak úgy kerül a csapata élére, mint könnycsepp a levesbe: nem oda való, de nem is igen tűnik fel senkinek, hogy ott van.
De nem lehet azt mondani, hogy a film első fele ezt készítené elő: Nagy Dénes nem történetet mesél, inkább érzékeltet. Megmutatja, milyen lehet mellkasig a mocsárba süppedve próbálni kirángatni a sárból a szerencsétlenül járt lovat, kicsavarni a jéghideg víztől csöpögő rongyot, majd még mindig vizesen újra a lábfejre tekerve azt visszabújni az ütött-kopott katonai bakancsba. Vagy milyen lehetett a pillanatnyi úgy-ahogy békében azt látni, hogy egy sereg katona érkezik az otthonainkba, akik megeszik a maradék ételünket, milyen lehetett különösebb konfliktushelyzet nélkül is csak a létfenntartásért küzdeni.
Sárból felépíteni magad mindennap, és nézni, ahogy az eső estére a földbe olvaszt.
És aztán, menetrendszerűen, hiszen háború van, jön a baj, a szereplők szemét és a hátukat görbítő sötét árnyékot elnézve nem először és nem utoljára. Ezt az emberalatti monotonitást ábrázolja a film nagy erővel, hol a Saul fia beszűkült nézőpontját – Erdély Mátyás világhírűvé vált kamerakezelését – idézve, csak a katonák tarkóját követő kamerával, hol látszólag ezzel ellenkezőleg a tágas tereket, a kopár erdőket mutatva, amelyek viszont semmivel sem tűnnek kevésbé fullasztónak, hiszen hiába nincsenek behatárolva, ebben a kontextusban így sem a szabadság képét sugallják, inkább azt jelentik: ha nem vagy szabad, mert egy világháborúban senki sem az, akkor rácsok nélkül is örökké csak fogoly lehetsz.
És akármilyen hatásos is ez, bő másfél órán keresztül mégsem tud maradéktalanul működni. Nagy Dénes érezhetően el akarta kerülni a háborúábrázolás közhelyeit, a jól ismert kódokat, a nyomor- vagy kegyetlenségpornó képeit, ami sikerül is neki, így viszont sokszor maradnak kevésbé jelentésesek a képei, mint amilyennek talán szánta őket; kevésbé tudnak hatni, mint akár a puszta fullasztóságukban erős képek. Van például egy jelenet, amelyben az egyik nincstelen falusi a másik nincstelen falusitól lop, de a magyarok rajtakapják, és büntetésből arra kényszerítik, hogy másszon át az ebédlőasztal alatt, majd a végén az egyik katona még a levese végét is a hátára önti: ez a képsor sem nem elég durva ahhoz, hogy zsigeri reakciókat ébresszen, sem nem elég költői vagy metaforikus ahhoz, hogy más szinten hasson. Vagy ott van a nők kérdése: ha valaki valaha is hallott már bármit a világháborús megszállásokról, biztosan a nemi erőszak a legelső, ami eszébe jut, hiszen ez minden háborúban az egyik leggyakoribb bűncselekmény. Nagy Dénes talán pont az egyértelműsége miatt kerüli el a témát, a helyén viszont nem sikerül igazán feszültséget keltenie: legfeljebb a saját várakozásaink miatt szorulhat össze a gyomrunk, a film nem tud olyan jelzéseket adni, amelyek így hatnának.
És végül épp ez lesz a probléma a főszereplő Semetka drámájával is: Nagy Dénes nem szeretné teátrálisan hangsúlyozni, hogy mit is él át ez a férfi, akit Szabó Ferenc játszik fület bántóan hangos némasággal, egyszerre kifelé és saját magába is meredő tekintettel, folyton kitörni készülő, de a folyamatos visszafojtástól már előre berekedt kiáltáskezdeményekkel a torkában. És ez rendben is van, de ezzel mégis a saját csapdájába lép bele a forgatókönyvíró-rendező: azzal, hogy nem akar közhelyes nagyjeleneteket írni, ezért inkább a sokat mondónak szánt hallgatást választotta, végül mégsem tudott mást megmutatni, mint egy régi toposzt arról, hogy van, aki ember tud maradni az embertelenségben, és hogy nem lehet mindent a körülményekre fogni („én csak parancsot teljesítettem”), mert azonos körülmények között is megismerszik kiben-kiben az ember. Mintha csak arra figyelne, hogy elkerülje a közhelyeket, de hogy milyen egyéb hatáskeltő eszközt léptet a helyükbe, az már másodlagos lenne.
Persze mindaz, amit a film mond, szép, jó, igaz – és mégis kevés, ahogy a pohár is mindig jó, ha félig tele van, de mégiscsak jobb lenne tele. Jó, hogy Nagy Dénes kimond pár ismert, de nagy igazságot, és jó, hogy ezt nem úgy teszi, ahogyan mások, hanem Dobos Tamás képzőművészeti igényességű képei, Ágh Márton szinte színészként játszó látványterve, illetve a sikerrel megteremtett atmoszféra és a remek színészvezetés révén. De még jobb lenne, ha újat is mondana, vagy azt a jól ismertet katarzisba csomagolná. Így a film végül azt adja, amit várni lehet tőle, és ez sem kevés. De épp az egyedisége miatt ki lehetett nézni belőle valami váratlant is. Hogy ha a puska eldördül, a hang elültével ne csak a csend maradjon, de valami megváltozzon bennünk. Ezzel marad adós a Természetes fény.
A Természetes fényt a Berlinalén mutatták be, a magyar mozikba a nyitás után érkezik majd.https://hvg.hu/kultura/20210310_nagy_denes_termeszetes_feny_kritika_berlinale_ezust_medve_ii_vilaghaboru_magyar_megszallo_katonak
Partizán szempontból!?
Tudod, ők a saját hazájukat védték! Valamint ők léteztek! Nem úgy, mint a II.VH. után a bokorból előugrott sokezernyi magyar partizán, akik évtizedeken keresztül szedték fel a külön pénzeket!
A ruszkik Erdélyben és Magyarországon elkövetett kegyetlenkedéseiről mikor készül film?
Horthy apátok a 700 évfordulón értük ment, ugyan a tatárjárást ismételnék meg! Minek küldött értük a barom?
A Berlinalén megtapsolták hogy a kegyetlen magyarok hozták el a világnak a barna veszedelmet. A kegyetlen magyarok az Amerikában éppen bimbózó kommunizmusnak is példát mutatnak. A vörös veszedelem kezelésében is van praxisa a magyaroknak.
A Tanácsköztársaság színmagyar népbiztosai, „sakk-matt ,Laci”, Recsk, sortüzek, 2006 október, stb, stb.
Nagyapám sokat mesélt a „Liberator” bombázóról. Személyesen érezte, amikor a lova darabokra szakadt mellette, de ő túlélte. Intelligens bomba volt.
Nekem is sokat mesélt a Liberatorokról, mikor a Búza téri piac találatot kapott.
Már megint részeg vagy?
Fennt van a neten: NATURAL LIGHT Trailer (2021) Wars movie címen keresd!
MINEK? Nem támadják a lengyeleket?
Nem láttam a Berlinálé tapsolóinak tiltakozását, SŐT!
„2018. január 27., szombat
A lengyel parlament alsóházán átment az a törvénytervezet, ami alapján akár három év börtön, de legalább súlyos pénzbüntetés fenyegeti azokat, akik a lengyelek felelősségét firtatnák a második világháború rémtetteivel kapcsolatban.
A törvény konkrétan büntethetővé teszi azt, aki kimondja vagy leírja a „lengyel haláltáborok” jelzős szerkezetet, például Auschwitzra vonatkozóan. (A második világháború legnagyobb koncentrációs táborát a lengyel Oswiecim település mellett állították fel, több mint egymillió embert öltek meg benne, közülük 438 ezer magyar állampolgár volt.)
A törvény indoklása szerint egyre többször mossák össze a náci bűnöket a lengyelekkel, és meg kell védeni a lengyel népet e vádaktól. Hatályba lépéséhez még a szenátusnak is meg kell szavaznia, és az elnöknek alá kell írnia a készülő törvényt. (Independent)”
Egy szerb kollégám szememre vetette, hogy a II. Világháborúban házról házra lőtték agyon a magyar és német katonák a szerbeket. A válaszom az volt hogy sajnálom, de én 80 évvel az események után nem vállalhatom a felelősséget az akkor történtekért.
Erről a filmről is csak ezt tudom mondani. A történelmi sérelmeken túl kell lépni, nem a múltban kell az élet értelmét keresni. A jelenben élünk a jövőért.
Ja, ja. A jelenben meg a hollandok kioktatják Orbánt, de Závada magyar író…. inkább nem mondok semmit.
„Előzőleg az ENSZ már (UN) erők által védett, “biztonságos területté” nyilvánította Srebrenicát, a vérengzést azonban mégsem akadályozta meg, annak ellenére, hogy 400 felfegyverzett holland békefenntartó tartózkodott a területen. A mészárlás számos esetben érintett kiskorú gyermekeket, nőket és idősebb polgárokat. A Srebrenicában eltűnt vagy meggyilkolt személyek listája, amit az Eltűnt Személyek Szövetségi Bizottsága állított össze, ezidáig 8373 nevet tartalmaz.”
Már megint részeg vagy?
Hogyne, hogyne…
https://www.evangelikus.hu/cikk/asztali-besz%C3%A9lget%C3%A9sek-z%C3%A1vada-p%C3%A1l-%C3%A9s-kert%C3%A9sz-botond-m%C3%BAltr%C3%B3l-%C3%A9s-jelenr%C5%91l-besz%C3%A9lgetett-%E2%80%93-vide%C3%B3
„nem a múltban kell az élet értelmét keresni. A jelenben élünk a jövőért.”
Ezt kérjük az évtized kommentjének kitenni.
Mennyi júdáspénzt kapott az alkotó ezért a műért? Futotta egy New York-i házra? Mert általában ez a protokoll.
Az én nagyapám valamiféle parancsnok volt az ukrán fronton.
Mesélte, hogy a sztaroszták értesítették egymást, hogy nem kell tőlük félniük, mert nem hogy az életüket, de a falvak elásott összes elrejtett vagyonát, vagyontárgyait sem dézsmálták meg amikor rátaláltak az ő irányítása alatt.
Lenin elvrárs is azt nyilatkozta, hogy azért alkalmaz zsidókat, mert ők kegyetlenebbek tudnak lenni az orosznál.
Így tudta létrehozni a szovjetuniót.
Ki a kegyetlenebb ?
Helyben vagyunk! Kezdődik a zsidózás. A cikk nem róluk szól, de érdekes módon valahogy mindig ott kötnek ki egyesek.
Ja,ja:
„Dicstelen végrehajtóivá váltak a kormánypárt legvisszataszítóbb kampányának”
NARANCS.HU 2017.12.15 18:35 BELPOL
Kemény levelet írt a pécsi Fidesz vezetőinek Závada Pál, Parti Nagy Lajos és sok más ismert személyiség.
AJÁNLOM
Miután tegnap a pécsi közgyűlés elfogadta az ún. Soros-ellenes kiáltványt, ma este pécsi vagy Pécshez kötődő közéleti személyiségek nyílt levelet hoztak nyilvánosságra, melyet Hoppál Péternek, Csizi Péternek, a helyi Fidesz elnökének, és a pécsi polgármesternek, Páva Zsoltnak címeztek – erről a SzabadPécs számolt be először. Ebben azt írják:„Kérjük, fontolják meg, hogy ha letűnt majd az efféle dicstelen kampányok kora – mert ne legyen kétség, ez is véget fog érni –, hogyan fogja megítélni az utókor, hogy 2017 karácsonya előtt önöknek nem akadt jobb dolguk, mint vezérük szolgálatában a középkori eretnekkiátkozás és boszorkányüldözés mintájára gyűlöletet szítani abban a városban – és abban az országban –, amelynek lakóit megbízatásuk szerint szolgálni tartoznának. Vegyék fontolóra a tiltakozók érveit, és visszakozzanak!” – zárul a mai keltezésű levél, amelyhez egy internetes petíció is kapcsolódik.”
Lenin azt vallotta, hogy a zsidókra szüksége van, hogy megszülessen a szovjetunió, mert kegyetlenebbek, mint az orosz, az orosszal.
Ki hát a kegyetlenebb ?
Lenin maga is zsidó volt az ugye megvan?
Meg, meg
megírta a HVG is ???
„Meyer szerint a német birodalmi kormány összesen 82 millió aranymárkát bocsátott Lenin rendelkezésére, ebből 15 milliót a bolsevik vezető 1917 októberi puccsa után kapott. 1918 márciusában aztán Lenin békét kötött II. Vilmos birodalmával, ez azonban már nem segített Németországon, mert csapatait megszállóként a keleti területeken tartotta, így azok hiányoztak az utolsó nagy nyugati offenzívánál, 1918-ban.
Az első világháború nagy részét Svájcban átvészelő Lenin átdobását az orosz frontra egy szocialista érzelmű milliomos, Alekszandr Helfand („Parvus”) vetette fel a koppenhágai német követnek. A diplomata jó ötletnek tartotta ezt, és jelezte azt a berlini központnak „Oroszország forradalmasítása” végett. A cél nyilvánvaló – tehetjük hozzá -, a keleti front, az orosz arcvonal felbomlasztása. A császár és a legfelsőbb hadvezetés egyetértett: a német hadsereg Georg Sklarz ügynök bevonásával vonaton szállította Lenint háromtucatnyi forradalmárral együtt Berlinen, Svédországon át Finnországba Meyer tanulmánya szerint.
„Kívánságunk szerint dolgozik”
Meyer ezután a német titkosszolgálat stockholmi rezidensét idézi, aki ezt táviratozta haza: „Lenin beléptetése Oroszországba sikerült. Teljes mértékben kívánságunk szerint dolgozik…” „
Ja,ja:
„Dicstelen végrehajtóivá váltak a kormánypárt legvisszataszítóbb kampányának”
NARANCS.HU 2017.12.15 18:35 BELPOL
Kemény levelet írt a pécsi Fidesz vezetőinek Závada Pál, Parti Nagy Lajos és sok más ismert személyiség.
AJÁNLOM
Miután tegnap a pécsi közgyűlés elfogadta az ún. Soros-ellenes kiáltványt, ma este pécsi vagy Pécshez kötődő közéleti személyiségek nyílt levelet hoztak nyilvánosságra, melyet Hoppál Péternek, Csizi Péternek, a helyi Fidesz elnökének, és a pécsi polgármesternek, Páva Zsoltnak címeztek – erről a SzabadPécs számolt be először. Ebben azt írják:„Kérjük, fontolják meg, hogy ha letűnt majd az efféle dicstelen kampányok kora – mert ne legyen kétség, ez is véget fog érni –, hogyan fogja megítélni az utókor, hogy 2017 karácsonya előtt önöknek nem akadt jobb dolguk, mint vezérük szolgálatában a középkori eretnekkiátkozás és boszorkányüldözés mintájára gyűlöletet szítani abban a városban – és abban az országban –, amelynek lakóit megbízatásuk szerint szolgálni tartoznának. Vegyék fontolóra a tiltakozók érveit, és visszakozzanak!” – zárul a mai keltezésű levél, amelyhez egy internetes petíció is kapcsolódik.”