Egyre többször olvashatunk olyanról, hogy valakit beoltanak koronavírus elleni vakcinával, aztán nem sokkal később annyira rosszul lesz, hogy kórházba kerül. Miért történik ez, ki a felelős érte és mit kell tudnunk erről a furcsaságról? Attól, hogy valaki megkapja az oltást, még megközelítőleg sincs rendben semmi.
Bármilyen hihetetlen, elsősorban nem a vakcinák hatékonyságával függ össze. És ezért értelmezhetetlen a tanárok és óvónők oltása a nyitás előtt.
Csütörtök reggel az olvasók arra ébredhettek, hogy kórházba került Hegedűs Csaba . Az egykori olimpiai bajnok birkózó néhány nappal a Moderna vakcinája után került „borzalmas állapotba”, jelenleg infúziót és oxigént kap.
Az eset ismét ráirányítja a figyelmet arra, hogy mennyire hatékonyak a vakcinák, annál is inkább, mert a kórházakból – beleértve a szombathelyit is – számos olyan hír szivárog ki, amelyek szerint egyáltalán nem ritka, hogy valaki az oltás után is megkapja a betegséget, annak is a súlyosabb változatát.
Az ilyen hírek által okozott kisebb sokk részben annak köszönhető, hogy a politika korábban – és részben most is – azt az üzenetet sulykolta, hogy nehéz a helyzet, de tartsunk ki, jönnek a vakcinák, ha nem „Brüsszelből, akkor a keleti barátainktól, és akkor minden rendben lesz. És aztán, lám, még sincs semmi rendben, és a nép pedig egyre türelmetlenebb.
Ha netán megpróbálnánk elmondani a fontos részleteket, akkor kevésbé lenne az értetlenség, a türelmetlenség, és valószínűleg a térkép is kevésé lenne vörös.
Fontos részlet például, hogy a vakcinák nem nyújtanak teljes védelmet. A Pfizer 95, a Moderna 94,1, az AstraZenaca 70 , a Johnson & Johnson 72 százalékra van hitelesítve.A keleti vakcinákról kevesebbet tudunk, de a BBC információi szerint a kínai Sinopharm 79-86 százalékot, míg az orosz Szputnyik V 92 százalékot tud.
Azaz attól, hogy valaki megkapta a vakcinát, még simán megkaphatja a betegséget, igaz, a gyengébben teljesítő szerekről is kimutatták, hogy segítenek a betegség enyhébb lefolyásában.
Amit viszont mindenki elfelejt
Közben valami rejtélyes ok miatt a kormány nem kommunikálja, vagy csak nagyon suttogva, hogy hiába van beoltva valaki, a védettség kialakulása időbe telik.
A CNBC által ismertetett kutatás szerint az emberi testnek két-három hét (!) szükséges, hogy az oltás után felépítse a védekezési mechanizmust.
Mindez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a „kétfordulós” Covid-vakcinák esetében az első dózis után kb. két hét múlva alakul ki valamiféle részleges védettség, és csak 10-14 nappal a második dózis után kezd el teljes hatékonysággal dolgozni az oltóanyag, pontosabban a szervezet védekező mechanizmusa.
Az egydózisú vakcina (Johnson and Johnson) esetében ehhez 1-1,5 hónap szükséges.
Érthetetlen intézkedések
Mindezek tükrében számos kormányzati intézkedés megmagyarázhatatlan.
Érthetetlen például, hogy az első vakcina beadása után miért küldi ki azonnal a védettségi igazolványt a kormányt.
Szintén fejcsóválásra ad okot az a szándék, hogy a kormány 2,5 millió oltott esetén megkezdi a nyitást, az pedig végképp talányos, hogyan képzeli az iskolák és óvodák nyitását a kormány. Ha ugyanis a nyitást megelőző héten sikerül is megszervezni a pedagógusok oltását, az a következő héten még semmit nem jelent, a tanárok gyakorlatilag éppúgy megkaphatják a betegséget, mintha be sem lennének oltva.
A mellékhatások a második oltásnál a durvábbak
“Bármelyik védőoltás után jelentkezhet oltási reakció. Oltási reakciók lehetnek: érzékenység, fájdalom és duzzanat a beadás helyén, gyengeség, fejfájás, fájdalom, rossz közérzet, orrdugulás, orrfolyás, láz esetleg bőrmelegség az injekció beadásának helyén, étvágytalanság, hányás, szédülés ” – írja a kormányzati portál .
A tünetek napokig is eltarthatnak.
Hogy mi a természetes, azt kétség esetén persze ne magunk, hanem inkább az orvos döntse el.
Azt viszont kevesen tudják, hogy nem az idős, hanem a fiatalabb szervezet reagál hevesebben az oltóanyagra, egyszerűen azért, mert izmosabb az immunrendszerük.
A már említett CNBC írás megemlíti, és jó tudni róla, hogy a vizsgálati eredmények szerint a Pfizer és a Moderna esetében a második oltás sokkal gyakrabban okoz mellékhatást, mint az első, és a tünetek is jóval erőteljesebbek.
És meddig tart a védettség?
Egyelőre a közvélemény le van foglalva az oltásokkal, de ahogy halad az idő, úgy lesz egyre fontosabb az a kérdés, hogy a betegségen átesve vagy az oltás után meddig tart a védettségünk.
A kormány által szorgalmasan küldött védettségi igazolványok hat hónapra szólnak, ha átestünk a betegségen, és – nem kis optimizmussal- nincs érvényességnek korlátja, ha megkaptuk a védőoltást.
Egyelőre még a kutatók sem tudják a pontos választ, hiszen még semmi gyakorlati tapasztalat nincs erről.
Most az a legvalószínűbb, hogy a vakcinák minimum fél évre adnak védettséget, de akár több évig is működhetnek. Az utóbbi forgatókönyv a valószínűbb.
A betegségen átesett védettségéről a Pécsi egyetem Jakab Ferenc vezetett Virológiai Kutatócsoport éppen tegnap közölt eredményeket .Ennek lényege, hogy ez egyénenként nagyon eltérő. A legfontosabb talán az, hogy „61%-ban az átvészelt fertőzötteknek a tünetek kezdete utáni 180. napon is van „elégséges” semlegesítő antitest szintjük, tehát rendelkeznek valamilyen szintű védettséggel.”
A semminél több, de nem igazán megnyugtató – tesszük hozzá.
Nem korrekt és ezért nem is bizalomerősítő TELJESEN VESZÉLYTELEN-nek nevezni a covid vakcinákat. (pl. professzorok a rádióreklámokban). Minden értelmes felnőtt tudja, hogy pl. az autózás vagy a vörösbor sem TELJESEN VESZÉLYTELEN.
Az oltásnak sokkal kisebb a kockázata, mint magának a vírusnak, ezt azért tudjuk. Az a tény, hogy sokan oltás után kerülnek kórházba, azt sugallja, hogy sokan már az első vakcináció után „ugranak”, hamis biztonságérzetet jelent nekik az oltás. A propaganda helyett erre kell figyelmeztetni az embereket.
Tipikus terelő a cikk.
1. „Közben valami rejtélyes ok miatt a kormány nem kommunikálja, vagy csak nagyon suttogva, hogy hiába van beoltva valaki, a védettség kialakulása időbe telik.” NEM IGAZ! Rengeteg helyen és rengetegszer elmondták, hogy inkább 3, mint 2 hét a védettség kialakulása. Az, hogy ezt a balliberális média lelkesen elhallgatja, az már nem a kormányzat, hanem a választott média hibája.
2. „Érthetetlen például, hogy az első vakcina beadása után miért küldi ki azonnal a védettségi igazolványt a kormányt.” Nem védettségi igazolványt küldenek, hanem OLTÁSI IGAZOLVÁNYT.
3. Ez a 2 rész pedig ellentmond egymásnak: „Azaz attól, hogy valaki megkapta a vakcinát, még simán megkaphatja a betegséget,” és a túl rövid idő van a védelem kialakulására „a tanárok gyakorlatilag éppúgy megkaphatják a betegséget, mintha be sem lennének oltva.”
Szóval, ez a cikk egy elég gyatra újságírói munka
Ha figyeltél volna, tudnád, hogy egyik vakcina se ad 100%-os védettséget, és attól, hogy megkaptál már két adag vakcinát nem vagy 100% -osan biztonságban !