Társasjáték vásárlás online: mi alapján érdemes választani?

 

 

 

Aki egy kicsit is ért a társasokhoz, tudja, hogy közel végtelen számú társas van. Talán ahhoz hasonlíthatnánk a társasjáték piacot, választékot, mint egy film kiválasztását. Van, aki csak a hollywoodi blockbustereket (kasszasiker filmeket) figyeli a mozikban, vagyis mostanában a streaming szolgáltatóknál, míg mások a Disney gyerekfilmek között keresgélnek, és vannak, akik egy 60-as évekbeli, lassú, fekete-fehér francia Robert Bresson rendezte filmért őrülnek meg. A választék a filmek és a társasok között itt is végtelen.

 

Egy jó társast akarok csak, nem elmerülni az egész elméletében

 

Értjük mi, persze. Nem mindig egyszerű tájékozódni ezernyi társas között, de azért vannak olyan webáruházak (mint például a Gémklub), ahol könnyebb dolgod lesz a választással. Itt rögtön ki is választhatjuk a top 50 társasjátékot, és ott szépen válogathatunk.
Mindenképp figyeljünk oda a játékosok számára: egyes (inkább újabb) játékokat, az individualizmus és esetleg a korlátozások jegyében kifejezetten 2 vagy 1 fő számára készítettek el. Ezek egyszerűen nem működnek több fővel. De van a skálának másik oldala is, egyes (parti)játékok csak 4 főtől vagy akár többtől kezdődnek.

Az persze, hogy hányan tudnak játszani, csak a jéghegy csúcsa, de azért említettük meg elöljáróban, mert hiába találjuk meg a tökéletes játékot, ha a játékosok száma miatt nem tudjuk használni.

 

Társasjáték kategóriák

 

Ha egy főnek keresünk játékok, a logikai játékok részben érdemes nézelődni, ha nagy társaságnak, akkor a parti társasok között, a gyerek- és családi társasjáték kategóriák magukért beszélnek, míg a felnőtt társasjáték név eléggé félreérhető. Ez utóbbinál nem arról van szó, hogy ivós, erotikus vagy hasonló témákról lenne szó, hanem arról, hogy vannak olyan társasok, amelyek kifejezetten felnőtteknek készültek. Nem hallottunk még ilyenről? Akkor valószínűleg kimaradtunk az utóbbi több mint egy év tendenciájáról, amikor az otthonlétet feldobandó egyre többen úgy érezték, nem elég a Netflix, a HBO Go, a Disney+ és a többiek, valami aktívabb (és offline, képernyőmentes) elfoglaltságot keresnek maguknak.

 

Hol érdemes kezdeni?

 

Ha először társasozunk (vagy 10-15-20 éve nem játszottunk és akkor is csak a dobókockával és figurával lépegető, esetleg csak egy kicsit megbonyolított játékhoz jutottunk hozzá, mint a Gazdálkodj okosan!), akkor az a javaslatunk, hogy ne a legmélyebb vízzel kezdjünk.

A játékok leírásából és / vagy a kommentekből és / vagy YouTube videókból könnyen tájékozódhatunk, hogy mennyi idő megtanulni a szabályokat, és hogyan is zajlik a játékmenet.

Ha egy fél órás kikapcsolódásra vágyunk esténként, akkor valószínűleg nem a legújabb igazán belemélyedős stratégia játékra van szükségünk, amelyiknél a szabályok megtanulása órákat vesz igénybe.

A téma is igen sokat segíthet, vagyis ha mi vagy párunk vagy gyerekeink, stb. imádjuk az ókori történelmet, akkor egy ilyen témájú játék külön élmény lehet.