Komoly fagykárok a gyümölcsösökben
A gyümölcsfák rendkívül érzékenyek a mínuszokra, amelyek akár az idei termés egészét is tönkretehetik. Taskó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke megerősítette, hogy az elmúlt hetekben a korábban említett fagyok okozhatták a legnagyobb károkat.
Kár van, pontos adat nincs
– A felmelegedés rövid időszakában beindult a vegetáció, különösen a gyümölcsösöknél. Leginkább a megye északi részén lévő kajszisoknál. Aztán megérkezett a hidegfront. Egyelőre abban sem vagyunk biztosak, hogy az idei évben lesz termés. Tavaly ehhez hasonló helyzet állt fenn. Akkor a Gönc környéki kajszibarackoknak közel kilencven százaléka elpusztult a virágzáskori fagy miatt. A jelenlegi helyzetet illetően pontos adataink ugyan még nincsenek, de jelzések már érkeztek a megye északi és déli részéről is. Az, hogy körülbelül hány százaléka fagyott el a kajszinak, meggynek, cseresznyének, a későbbiekben fog kiderülni – magyarázta a kamara megyei elnöke.
15–20 milliméter csapadék
– Ami a szárazságot illeti, a téli csapadékból, az elmúlt időszak esőzéseiből megmaradt nedvesség egyelőre még elég lehet a növényzetnek, ennek ellenére a legjobb az lenne, ha az elkövetkezendőkben hetente egyszer legalább 15–20 milliméter csapadék hullana a földekre – tette hozzá.
A tavaszi vetésű növények esetében most történik a talaj-előkészítés. Bár a tavaszi árpa, borsó vetésén már túl vannak a gazdálkodók, a kapásnövények – a kukorica, a napraforgó – még csak ez után következnek.
– Úgy gondolom, ahhoz, hogy jó talajmunkát tudjunk végezni, ez az időszak elfogadható, természetesen a megfelelő csapadékmennyiségre a későbbiekben is nagy szükségünk lesz. A hét második felétől beígért őszies időjárás, esetleges hózápor biztos, hogy gátolja a korábban elkezdett munkálatokat. A lehűlés különösen azoknak a növényeknek nem kedvez, amelyek esetében már beindult a növekedés. Fontos lenne a talajhőmérséklet 10–12 fokra emelkedése, ez segítene abban, hogy a most elvetett kukorica, napraforgó robbanásszerűen ki tudjon kelni a későbbiekben. A tavaszi munkálatok egyébként május közepéig, végéig is eltarthatnak. Emellett a vetés, a növények védelme, a gyomirtás állandó odafigyelést és kemény munkát igényel a gazdálkodóktól egész évben – fogalmazott Taskó József.
Folyamatos növényvédelem
– A kártevők, kórokozók is folyamatosan jelen vannak a mezőgazdaságban. A repce szárát támadó ormányos bogarak ellen már felvették a harcot a gazdák, de a gyors kitavaszodás és a meleg időjárás kedvez a repce fénybogarak kirajzásának, így most az az ellen történő védekezésre kell koncentrálni.
boon.hu